Kaptain Kitty
انتشار :۲۱ دی ۱۳۹۵
بازدید :70 بار

آن را هیروگلیف (hieroglyph) زمانه ما می‌دانند. نمادها و سمبل‌های کوچکی که نوعی خط تصویری هستند. سمبل‌هایی ظاهرا قابل فهم برای همگان. اما درک مردم از اموجی‌ها در همه جا یکسان نیست.

19061500_303

حرفه جدیدی راه‌اندازی شده. حرف مترجمی برای خط تصویری اموجی (Emoji). رد اموجی ‌را که بگیریم به ژاپن می‌رسیم. اول بار آنجا باب گشت و سپس جهانی و فراگیر شد. نمادها و سمبل‌های کوچکی که جهان اینترنت و تلفن‌های هوشمند را از اساس تغییر دادند. سمبل‌های کوچکی که هم پرده از احساس فرد فرستنده بر می‌گیرند و یا ابراز علاقه و عشق می‌کنند، یا حکایت از غم فرستنده دارند یا از یاس، ناامیدی و یا خشم و رنجش او.

اخیرا سمبل جدیدی هم اضافه شده که کسی را نشان می‌دهد با شانه‌هایی که بالا کشیده و دست‌هایش را به سمت جلو باز کرده است. به نشانه‌ی گیر کردن در موضوعی و عدم توفیق در یافتن راه و چاره برای مشکلی. حتی رنگ پوست اموجی‌ها هم برای استفاده در فرهنگ‌های مختلف فرق می‌کند.

اموجی یا Emoji ها در اپلیکیشن های مختلف

اموجی یا Emoji ها در اپلیکیشن های مختلف

اما ظاهرا موضوع به این سادگی‌ها هم نیست. بعضی از این اموجی‌ها در فرهنگ‌های مختلف معنایی متفاوت دارند و همه جا یکسان درک نمی‌شوند. از این رو یک دفتر ترجمه در لندن اخیراً اگهی استخدام برای مترجم اموجی منتشر کرده است.

 

حرفه‌ای کاملا جدید، ولی ظاهرا مورد نیاز. وظیفه‌ای که بر دوش این فرد قرار می‌گیرد، دنبال کردن تحولات سمبل‌های اموجی در بازارهای مختلف است و ترجمه این سمبل‌ها برای طرح و تهیه سمبل‌های اموجی جدید.

بدفهمی‌های فرهنگی

با شروع کار خدمات پیام‌رسانی نظیر واتس‌اپ، خط تصویری اموجی کاربردی جهانی یافت. به ویژه برای کاربران جوان‌تر از ۲۰ سال تلفن‌های هوشمند. این گروه تمایل زیادی به استفاده از کلمات ندارد و مکالمه و پیام خود را از طریق افزودن اموجی‌ها شکل می‌دهد.

اموجی یا Emoji ها در اپلیکیشن های مختلف

اموجی یا Emoji ها در اپلیکیشن های مختلف

حال آنکه تفاوت‌های فرهنگی در استفاده و فهم اموجی‌ها مرتب مشاهده می‌شود. یک چتر، یک چادر، یک تکه کیک می‌تواند در فضاهای فرهنگی مختلف تعبیر و تفسیری متفاوت داشته باشد. به سخن دیگر، هر کشوری از اموجی‌هایی استفاده می‌کند که می‌توانند در فضاهای فرهنگی متفاوت به شکل دیگری فهمیده شوند. سمبل حمام سونا در فنلاند که از یک مرد و از یک زن تشکیل شده و موضوعی بسیار عادی و روزمره است، می‌تواند در کشورهای عربی کاملاً اشتباه برداشت شود.

خانم یورگا زیلینسکین، رئیس دفتر “ترانس‌لیشن تودی” در لندن در باره اموجی‌ها می‌گوید: «ما برای فهم همه اموجی‌های که در سطح جهانی رد و بدل می‌شوند، کار زیادی در پیش داریم.»

از این روست که کسی که در این حوزه کار می‌کند باید با شور و اشتیاق در راستای فهم اموجی‌ها و بدفهمی‌های آن در فضاهای فرهنگی متفاوت تلاش کند.

چرا نمایش اموجی‌ها مرتب تغییر می‌کند؟

برای آنکه کامپیوترها، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند بتوانند این سمبل‌های کوچک را درست نشان دهند، از یک کد جهانی به نام یونی‌کد استفاده می‌شود. مثلا برای نمایش یک چهره خندان از کد U+1F603 استفاده می‌شود. ولی نمایش همین کد در سیستم‌‌عامل‌های مختلف به گونه‌ای متفاوت است. چرا که استانداردهای یونی‌کد نمایش اموجی‌ها را دقیقاً تعیین نکرده است.

اموجی های مورد استفاده در فیس بوک

اموجی های مورد استفاده در فیس بوک

و اینکه حروف و کد جدیدی در سطح جهانی تعریف شود، موضوعی است که می‌تواند سال‌ها طول بکشد. اما یک کنسرسیوم بین‌المللی بر نمایش اموجی‌ها توسط یونی‌کد نظارت دارد. در ماه ژوئن امسال ۷۲ اموجی جدید اضافه شدند. از آن جمله بودند سمبل‌های آووکادو، کباب ترکی و سمبل سلفی. بدیهی است که ترجمه سمبل‌های اموجی در قیاس با ترجمه واژه‌ها کار دشوارتری است.

emoji facebook google hieroglyph yahoo اپلیکیشن پیام رسان گوگل احساسات استیکر اموجی اینترنت پیام رسان خط تصویری فیس بوک هایروگلیف
مطالب مرتبط

خواربارفروشی آنلاینِ اوکادو در بریتانیا، یک دست روباتیک را در انبارهایش به نمایش گذاشته‌است که می‌تواند میوه و سبزیجات را بدون له کردنشان بردارد. این شرکت یک انبار ماشینی شده در اَندووِر واقع در همپشایر دارد که روبات‌ها در آن، جعبه‌های حاوی اقلام خاص را که تشکیل‌دهنده سفارش مشتریان هستند، دستچین و سوا می‌کنند. آن […]

کارکنان شبکه اجتماعی توییتر بیش از یک میلیون دلار به اتحادیه آزادی‌های مدنی در آمریکا اهدا کرده‌اند. این اتحادیه متعهد شده است که با طرح مهاجرت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مقابله کند. گزارش شده که این اتحادیه در چند روز گذشته بیش از ۲۴ میلیون دلار کمک دریافت کرده است. دونالد ترامپ در طرحی […]

شاید برای خیلی‌ها عجیب باشد که این روزها، کسی در شبکه‌های اجتماعی حضور نداشته باشد. از فیسبوک و اینستاگرام گرفته تا توییتر و بقیه شبکه‌ها اما متن زیر را جوانی ۲۶ ساله نوشته که از همان اول تلاش کرده تا از این شبکه‌ها و از این فضاها دور بماند. من ۲۶ سال سن دارم و […]

مدیرعامل جوان فیس‌بوک با اشاره به پیشینه مهاجرت و پناهندگی در خانواده خود و همسرش، منفعت ورود خارجی‌ها به آمریکا را به ترامپ یادآور شد. او گفت امیدوار است با “شجاعت و شفقت” جهان به جای بهتری برای زندگی تبدیل شود. مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، جمعه شب در پستی فیس‌بوکی نسبت به سیاست‌های دونالد ترامپ، […]

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه