Kaptain Kitty
انتشار :۲۱ دی ۱۳۹۵
بازدید :97 بار

آن را هیروگلیف (hieroglyph) زمانه ما می‌دانند. نمادها و سمبل‌های کوچکی که نوعی خط تصویری هستند. سمبل‌هایی ظاهرا قابل فهم برای همگان. اما درک مردم از اموجی‌ها در همه جا یکسان نیست.

19061500_303

حرفه جدیدی راه‌اندازی شده. حرف مترجمی برای خط تصویری اموجی (Emoji). رد اموجی ‌را که بگیریم به ژاپن می‌رسیم. اول بار آنجا باب گشت و سپس جهانی و فراگیر شد. نمادها و سمبل‌های کوچکی که جهان اینترنت و تلفن‌های هوشمند را از اساس تغییر دادند. سمبل‌های کوچکی که هم پرده از احساس فرد فرستنده بر می‌گیرند و یا ابراز علاقه و عشق می‌کنند، یا حکایت از غم فرستنده دارند یا از یاس، ناامیدی و یا خشم و رنجش او.

اخیرا سمبل جدیدی هم اضافه شده که کسی را نشان می‌دهد با شانه‌هایی که بالا کشیده و دست‌هایش را به سمت جلو باز کرده است. به نشانه‌ی گیر کردن در موضوعی و عدم توفیق در یافتن راه و چاره برای مشکلی. حتی رنگ پوست اموجی‌ها هم برای استفاده در فرهنگ‌های مختلف فرق می‌کند.

اموجی یا Emoji ها در اپلیکیشن های مختلف

اموجی یا Emoji ها در اپلیکیشن های مختلف

اما ظاهرا موضوع به این سادگی‌ها هم نیست. بعضی از این اموجی‌ها در فرهنگ‌های مختلف معنایی متفاوت دارند و همه جا یکسان درک نمی‌شوند. از این رو یک دفتر ترجمه در لندن اخیراً اگهی استخدام برای مترجم اموجی منتشر کرده است.

 

حرفه‌ای کاملا جدید، ولی ظاهرا مورد نیاز. وظیفه‌ای که بر دوش این فرد قرار می‌گیرد، دنبال کردن تحولات سمبل‌های اموجی در بازارهای مختلف است و ترجمه این سمبل‌ها برای طرح و تهیه سمبل‌های اموجی جدید.

بدفهمی‌های فرهنگی

با شروع کار خدمات پیام‌رسانی نظیر واتس‌اپ، خط تصویری اموجی کاربردی جهانی یافت. به ویژه برای کاربران جوان‌تر از ۲۰ سال تلفن‌های هوشمند. این گروه تمایل زیادی به استفاده از کلمات ندارد و مکالمه و پیام خود را از طریق افزودن اموجی‌ها شکل می‌دهد.

اموجی یا Emoji ها در اپلیکیشن های مختلف

اموجی یا Emoji ها در اپلیکیشن های مختلف

حال آنکه تفاوت‌های فرهنگی در استفاده و فهم اموجی‌ها مرتب مشاهده می‌شود. یک چتر، یک چادر، یک تکه کیک می‌تواند در فضاهای فرهنگی مختلف تعبیر و تفسیری متفاوت داشته باشد. به سخن دیگر، هر کشوری از اموجی‌هایی استفاده می‌کند که می‌توانند در فضاهای فرهنگی متفاوت به شکل دیگری فهمیده شوند. سمبل حمام سونا در فنلاند که از یک مرد و از یک زن تشکیل شده و موضوعی بسیار عادی و روزمره است، می‌تواند در کشورهای عربی کاملاً اشتباه برداشت شود.

خانم یورگا زیلینسکین، رئیس دفتر “ترانس‌لیشن تودی” در لندن در باره اموجی‌ها می‌گوید: «ما برای فهم همه اموجی‌های که در سطح جهانی رد و بدل می‌شوند، کار زیادی در پیش داریم.»

از این روست که کسی که در این حوزه کار می‌کند باید با شور و اشتیاق در راستای فهم اموجی‌ها و بدفهمی‌های آن در فضاهای فرهنگی متفاوت تلاش کند.

چرا نمایش اموجی‌ها مرتب تغییر می‌کند؟

برای آنکه کامپیوترها، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند بتوانند این سمبل‌های کوچک را درست نشان دهند، از یک کد جهانی به نام یونی‌کد استفاده می‌شود. مثلا برای نمایش یک چهره خندان از کد U+1F603 استفاده می‌شود. ولی نمایش همین کد در سیستم‌‌عامل‌های مختلف به گونه‌ای متفاوت است. چرا که استانداردهای یونی‌کد نمایش اموجی‌ها را دقیقاً تعیین نکرده است.

اموجی های مورد استفاده در فیس بوک

اموجی های مورد استفاده در فیس بوک

و اینکه حروف و کد جدیدی در سطح جهانی تعریف شود، موضوعی است که می‌تواند سال‌ها طول بکشد. اما یک کنسرسیوم بین‌المللی بر نمایش اموجی‌ها توسط یونی‌کد نظارت دارد. در ماه ژوئن امسال ۷۲ اموجی جدید اضافه شدند. از آن جمله بودند سمبل‌های آووکادو، کباب ترکی و سمبل سلفی. بدیهی است که ترجمه سمبل‌های اموجی در قیاس با ترجمه واژه‌ها کار دشوارتری است.

emoji facebook google hieroglyph yahoo اپلیکیشن پیام رسان گوگل احساسات استیکر اموجی اینترنت پیام رسان خط تصویری فیس بوک هایروگلیف
مطالب مرتبط

در دو قسمت قبلی این مقاله به معرفی و بررسی برخی از پلاگین‌های وردپرس پرداختیم و دانستیم که پلاگین جزو ملزومات هر وب‌سایتی است. در قسمت سوم و آخر این مقاله با چند پلاگین وردپرس دیگر آشنا می‌شویم که استفاده از آنها به حذف پروسه های اضافی در پشت پرده‌ی وب‌سایت، کمک زیادی خواهد کرد.

پلاگین یا افزونه، نرم‌افزار‌های کوچکی هستند که امکانات جانبی و تکمیل کننده را به برنامه اصلی اضافه می‌کنند. در قسمت قبلی به معرفی چهار دسته از پلاگین‌های وردپرس پرداختیم. در این قسمت شما را با چهار دسته‌ی دیگر از پلاگین‌های محبوب وردپرس آشنا می‌کنیم.

امروزه در سراسر دنیا کاربران از هر قشری بدون نیاز به دانش کدنویسی، می‌توانند با استفاده از هزاران پلاگین‌ وردپرس وب‌سایت خود را با طرح و امکانات دلخواه طراحی کنند. قصد داریم در سه قسمت بهترین پلاگین‌های موجود برای هر منظوری در WordPress را به شما معرفی کنیم.

ایجاد و حفظ ارتباط همیشه یکی از دغدغه‌های بشر بوده است. امروزه دنیا به گونه‌ای شده است که وقتی شما در محل کارتان حاضرید، عده‌ی دیگری از همکارانتان در منزل مشغول کار هستند. ما ابزار‌های مختلفی را برای حفظ ارتباط میان اعضای تیم امتحان کردیم که اولین ابزار AOL Instant Messenger بود. بعد از آن […]

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه