Kaptain Kitty
دسته ها :کی بود کی شد
انتشار :۱۳ آبان ۱۳۹۳
بازدید :657 بار

اریک اشمیت

هنگامی که وی در Bell Labs در حال گذراندن دوره ی انترنی خود بود، برنامه ی Lex را بازنویسی کرد. Lex برنامه ای برای تولید آنالیزور های لغوی (lexical analyser) برای سیستم عامل های کامپیوترهای Unix می باشد. از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱  در سمت مدیریت ارشد اجرایی شرکت Novell فعالیت می کرد. از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۱ وی به عنوان مدیر ارشد اجرایی گوگل فعالیت نموده است. وی همچنین در هیات های علمی و کاری بسیاری خدمت کرده است مانند هیات امنای دانشگاه Carnegie Mellon و دانشگاه Princeton.

جوانی

اریک امرسون اشمیت در ایالت واشنگتن متولد شده و جوانی خود را در حومه ی ویرجینیای شمالی گذراند. او یکی از سه پسر النور، فوق لیسانس روانشناسی و ویلسون اشمیت، استاد آلمانی-آمریکایی اقتصاد بین الملل در Virginia Tech و Johns Hopkins University بود. او در شهر های Blacksburg و Falls Church در ایالت ویرجینیا متولد شد.

اشمیت در سال ۱۹۷۲ از دبیرستان Yorktown در آرلینگتون فارغ التحصیل شد. طی دوران تحصیل خود ۸ تقدیر نامه برای دوی مسافت طولانی به دست آورده بود. سپس به دانشگاه پرینستون رفت و رشته ی معماری را انتخاب کرد اما سپس رشته ی خود را تغییر داده و لیسانس خود را در سال ۱۹۷۶ در رشته ی مهندسی برق گرفت. از سال ۱۹۷۶ تا سال ۱۹۸۰، اشمیت در International House Berkeley اقامت داشت و در همان جا نیز با همسر آینده ی خود، وندی بویل، ملاقات کرد. اشمیت در سال ۱۹۷۹ در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، مدرک فوق لیسانس خود را برای طراحی و پیاده سازی یک شبکه که مرکز کامپیوتر پردیس دانشگاه را به دپارتمان های CS و EECS متصل می کرد، دریافت نمود. وی در همان دانشگاه در سال ۱۹۸۲ دکترای خود را در EECS دریافت کرد و رساله ی وی در مورد مسائل مربوط به مدیریت توسعه ی نرم افزار های توزیع شده و ابزارهایی برای حل این مشکلات بود.

مشاغل

او در دوره تابستانی خود یکی از برنامه نویسان Lex در Bell Labs بود. Lex برنامه ای برای تولید برنامه های آنالیزور لغی از یک نسخه ی regular expression (عبارت با قاعده) و یک ابزار مهم برای ساختن یک کامپایلر بود. وی در سال ۲۰۰۰ در واحد مدیریت استراتژیک در دانشگاه استنفورد تدریس کرد.

اشمیت در اوایل دوران شغلی خود، سمت های فنی را در شرکت های IT عهده دار شد که شامل شرکت های Byzromotti Design، Bells Lab (در حوزه ی تحقیق و توسعه)، Zilog و مرکز تحقیقات پالو آلتو، Xerox بود.

Sun Microsystem

اشمیت در سال ۱۹۸۳ به عنوان اولین مدیر نرم افزاری به شرکت Sun Microsystems پیوست. مقام وی به مدیریت مهندسی نرم افزار، قائم مقام و مدیر عامل واحد محصولات نرم افزاری، قائم مقام گروه سیستم های عمومی و مدیر عامل شرکت های Sun Technology ارتقا یافت.

در آوریل ۱۹۹۷، وی مدیر ارشد اجرایی و رئیس هیات مدیره ی Novell شد اما پس از اینکه این شرکت در سال ۲۰۰۱ توسط Cambridge Technology Partners خریداری شد، وی از این شرکت کناره گیری کرد.

گوگل

موسسین گوگل یعنی لری پیج و سرگی برین با اشمیت مصاحبه کرد و تحتتاثیر وی قرار گرفتند. آنها در سال ۲۰۰۱ او را استخدام کردند تا شرکت آنها را تحت نظارت و راهنمایی سرمایه گذاران، جان دوئر و میکائیل موریتز، راه اندازی کند.

در مارس ۲۰۰۱، اشمیت به هیات مدیره ی گوگل پیوست و در آگوست ۲۰۰۱ نیز مدیر ارشد اجرایی گوگل شد. اشمیت در گوگل مسئولیت ها را برای عملیات روزانه ی گوگل با لری و سرگی تقسیم می کرد. قبل از اولین ارائه ی عمومی گوگل، اشمیت مسئولیت هایی را عهده دار بود که به همه ی مدیران ارشد اجرایی شرکت ها محول میشود و بر مدیریت قائم مقام ها و سازمان فروش نیز نظارت داشت. بر طبق اسناد گوگل، مسئولیت های شغلی اشمیت شامل “ساخت زیر ساخت های شرکت برای حفظ رشد سریع گوگل و اطمینان از این بود که کیفیت محصولات همواره بالا بوده و زمان کم چرخه ی تولید محصول بر کیفیت آن اثر نداشته باشد”.

در سال ۲۰۰۷ مجله ی PC World، در لیست ۵۰ فرد مهم در صنعت وب، نام اشمیت را در رتبه ی اول قرار داد که در این لیست موسسین گوگل، لری و سرگی نیز قرار داشتند.  در ۲۰ ژانویه ی ۲۰۱۱، گوگل اعلام کرد که اشمیت از مقام مدیریت ارشد اجرایی کناره گیری خواهد کرد اما همچنان به عنوان مدیر عامل اجرایی شرکت و مشاور موسسین شرکت یعنی لری و سرگی، به کار خود در گوگل ادامه می دهد. در ۴ آوریل ۲۰۱۱، لری پیج جایگزین اشمیت در مقام مدیر ارشد اجرایی شد.

به محض استخدام در گوگل، اشمیت یک حقوق ۲۵۰ هزار دلاری و یک پاداش سالانه برای عملکرد خویش دریافت می کرد. شرکت گوگل چهارده میلیون و سیصد و سی و یک هزار و هفتصد و سه سهم از سهام عادی کلاس B ، هر یک به بهای ۳۰ سنت و چهارصد و بیست و شش هزار و هشتصد و نود و دو سهم نیز از سهام ممتاز سری C خود را، هر یک به بهای ۲٫۳۴ دلار، به وی اعطا کرد.

اشمیت و موسسین گوگل در سال ۲۰۰۴ بر سر حقوق یک دلاری و مزایایی به ارزش ۵۵۵,۴۶۵ دلاری در سال ۲۰۰۶، مزایای ۵۰۸,۷۶۳ دلاری در سال ۲۰۰۸ و ۲۴۳,۶۶۱ دلاری در سال ۲۰۰۹ توافق کردند که این توافق تا سال ۲۰۱۰ ادامه داشت. در سال های ۲۰۰۹ یا ۲۰۱۰ او هیچ سهام یا گزینه ی دیگری دریافت نکرد. قسمت اعظم مزایایی که به وی داده میشد برای امنیت شخصی و چارتر کردن هواپیمای شخصی وی بود.

اشمیت جزو معدود کسانی است که با استفاده از سهام هایی که به عنوان کارمند یک شرکتی که نه موسس آن بوده و نه نسبت خانوادگی با موسسین داشته، دریافت کرده است، میلیاردر (به دلار) شده است. در سال ۲۰۱۱، فهرست میلیاردر های جهان در مجله ی فوربز منتشر شد و اشمیت به عنوان نفر ۱۳۶ این لیست شناخته شد که ثروت وی حدود ۷ میلیون دلار برآورد شده بود. هنگامی که وی در سال ۲۰۱۱ از مقام مدیر ارشد اجرایی کناره گیری کرد، یک پاداش یک صد میلیون دلاری از گوگل دریافت کرد.

اپل

در آگوست ۲۰۰۶ اشمیت به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره ی اپل انتخاب شد. در ۳ آگوست ۲۰۰۹ اعلام شد که اشمیت از هیات مدیره ی اپل استعفا می دهد و علت آن هم اختلافات پیش آمده در رقابت بین شرکت های در حال رشد گوگل و اپل می باشد.

زندگی شخصی

در ژوئن ۱۹۸۰، اشمیت با وندی سوزان بویل (متولد ۱۹۵۵ در Short Hills، نیوجرسی) ازدواج کرد. آنها در دهه ی ۱۹۹۰ در Atherton در کالیفرنیا زندگی کردند. آنها صاحب دو فرزند دختر به نام های سوفی و آلیسون شدند. اشمیت و همسرش در سال ۲۰۱۱ از هم جدا شدند. در ژانویه ۲۰۱۳، اشمیت به همراه دخترش سوفی، جارد کوهن و فرماندار سابق نیو مکزیکو، بیل ریچاردسون به کره ی شمالی سفر و از آنجا بازدید کردند.

اریک اشمیت اریک امرسون اشمیت رییس گوگل مدیر عامل گوگل مدیر گوگل

مطالب مرتبط

فردی که غربی ها با نام جک ما می شناسند در سال ۱۹۶۴ میلادی و در جریان انقلاب فرهنگی چین با نام اصلی Ma Yun در شهر هانگژو متولد شد. در آن دوران والدین وی به خاطر برخی فعالیت های حزبی والدین شان تحت تعقیب دولت چین قرار داشتند و ابدا اوضاع خوبی را پشت سر نمی گذاشتند.

اگر یادتان باشد و از کاربران اندرویدی قدیمی باشید حتما میدانید که کافه بازار زمانی پیشرفت کردکه گوگل پلی به کاربران اندرویدی ایرانی سرویس نمی داد و ایران را تحریم کرده بود. در این مدت اپلیکیشن و ایده ی کافه بازار چنان نقش نجات بخشی را برای کاربران اندروید داخل ایران ایفا کرد که گسترش نفوذ اندروید در میان کاربران ایرانی را می توان مدیون آن دانست.

کوین سیستروم (متولد ۳۰ دسامبر ۱۹۸۳)، کارآفرین و برنامه‌نویس آمریکایی است که بیشترین مشهوریت او به دلیل مشارکت وی با مایک گریگر در ساخت اپلیکیشن محبوب اینستاگرام می‌باشد.

پاول والریویچ دروف (زاده ی دهم اکتبر ۱۹۸۴)، یک کارآفرین روسی است که بیشترین معروفیت او به دلیل تاسیس شرکت اینترنتی روسیه و وابسته به کرملین، Mail.ru بفروشد که این باعث شد سهم Mail.ru از VK به ۵۲ درصد افزایش یابد. در سال ۲۰۱۴ شرکت Mail.ru باقیمانده ی سهام را خرید و مالک محض VK […]

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه