اندروید اشیاء- سیستم عاملی برای اینترنت اشیاء

سیستم عامل android things

گوگل یک پیش نمایش از “اندروید اشیاء” یا همان Android things برای برنامه نویسان ارائه کرد- سیستم عاملی مبتنی بر اندروید برای دستگاه های هوشمند و محصولاتی که از اینترنت اشیاء (IOT) استفاده می کنند.

سیستم عامل اندرویدی اینترنت اشیاء به این منظور طراحی شده است که ساخت وسایل هوشمند برای برنامه نویسان آسان تر شود، زیرا می توانند با API های اندروید و Google Services که از قبل با آنها آشنایی دارند، کار کنند.

همانطور که صفحه ی Developers وبسایت گوگل از اینترنت اشیاء می گوید: “اگر می توانید یک اپلیکیشن بسازید، پس می توانید یک دستگاه هم بسازید”.

گمان می رود سیستم عامل اندرویدی اینترنت اشیاء بر روی محصولاتی مانند دوربین های امنیتی، اسپیکرهای متصل شده و router ها اجرا شود.

اندروید اشیاء، نسخه ی تغییر نام یافته ی Google Brillo می باشد؛ سیستم عامل اندرویدی اینترنت اشیاء که گوگل در سال ۲۰۱۵ آن را معرفی کرد که ابزارهای مانند Android Studio، Android Software Development Kit (SDK)، Google Play Services و Google Cloud Platform به آن افزوده شده است.

بر خلاف Brillo، برنامه نویسی بر روی اندروید اشیاء می تواند با “همان ابزار برنامه نویسی برای اندروید استاندارد” قابل انجام باشد.

اگرچه اندروید اشیاء از زیرمجموعه ای از Android SDK پشتیبانی می کند اما رابط های برنامه نویسی اپلیکیشن (API) که نیاز به ورودی کاربر یا مشخصات ورود کاربر دارند مثل AdMob، Maps، Search و Sign-in پشتبانی نمی شوند.

درست مانند مکانیسم آپدیت OTA اسمارت فون های اندرویدی، برنامه نویسان می توانند با استفاده از همان زیرساخت های OTA که شرکت برای محصولات و خدمات خود به کار می برد، سیستم عامل تولید شده توسط گوگل را upgrade کرده و آپدیت اپلیکیشن ها را به صورت سفارشی انجام دهند.

گوگل به زودی پشتیبانی از Weave را نیز اضافه خواهد کرد- پروتکل ارتباطی IoT گوگل که به دستگاه ها کمک می کند تا برای setup و ارتباط با گجت های دیگر به خدمات Google Cloud متصل شود.

سرور Weave عمل رجیستری دستگاه، ذخیره حالت ها، انتشار فرامین و ادغام با خدمات گوگل مانند Google Assistant را بر عهده دارد. برای ارتباطات محلی و دور، Weave SDK در دستگاه ها تعبیه خواهد شد.

در حال حاضر، Weave SDK از طرح هایی برای لامپ ها، ترموستات ها و دوشاخه ها و پریزهای هوشمند پشتیبانی می کند و انواع دستگاه های مختلف دیگر نیز به زودی اضافه می شوند.

بر طبق اعلام گوگل، SmartThings و Hue در حال حاضر از پروتکل Weave برای اتصال به Google Assistant استفاده می کنند، در حالی که “Belkin WeMo, LiFX, Honeywell, Wink, TP-Link, First Alert ” نیز بر روی پذیرش Weave کار می کنند.

پیش نمایش گوگل دولوپر از سیستم عامل IoT، پشتیبانی از Intel Edison، NXP Pico و Raspberry Pi3 را ارائه می دهد، بنابراین برنامه نویسان می توانند با استفاده از این کیت های ساخت سخت افزار، محصولاتی را بسازند.

به زودی دستگاه های معتبر دیگری نیز اضافه خواهند شد که از اندروید اشیاء استفاده می کنند. شما می توانید کار با اندروید اشیاء که در حال حاضر در Developer Preview می باشد را شروع کنید.

 

Author: Summit

پژوهشگر, نویسنده و علاقه مند به تکنولوژی های مختلف وب هستم, ایده های زیادی در ذهن دارم که امیدوارم بتوانم به نوبت آنها را عملی کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *