Kaptain Kitty
انتشار :۲۶ خرداد ۱۳۹۵
بازدید :1126 بار

محیط قدرتمند Corona SDK

محیط قدرتمند Corona SDK

Corona SDK یک محیط نرم افزاری فوق العاده قوی است که توسط Walter Luh و Carlos Icaza ساخته شد. Corona SDK به برنامه نویسان اجازه می دهد که با استفاده از زبان برنامه نویسی Lua بازی و اپلیکیشن های قدرتمندی برای دستگاه های iPhone، iPad و همچنین دستگاه های اندرویدی بسازند. با استفاده از این SDK همچنین می توان اپلیکیشن های قدرتمندی برای سیستم عامل OS X نیز تولید کرد.

با استفاده از Corona SDK قادر خواهید بود انواع امکانات پیشرفته ی اپلیکیشن های امروزی همانند صدا، تصویر، رمزنگاری، برنامه نویسی های شبکه ای و موارد مربوط به کار با دستگاه مثل accelerometer، GPS و …  را در برنامه ی خود استفاده کنید.

حتی فتوشاپ کارها هم می توانند از این به بعد اپلیکیشن هایی برای iOS و یا دستگاه های اندرویدی تولید کنند.

اما با Corona SDK چه کارهایی می توان انجام داد؟

به طور ساده باید گفت که شما با استفاده از نرم افزار Corona می توانید اپلیکیشن هایی تولید کنید که هم روی سیستم عامل iOS و هم روی سیستم عامل Android نصب و اجرا شود. جذاب بود نه ؟!

یعنی شما تنها یک اپلیکیشن تولید می کنید ولی آن را برای سیستم عامل های مختلف خروجی می گیرید. به این تکنولوژی هایبرید اپلیکیشن یا hybrid application گویند. بنابراین نیازی نیست که شما بخواهید برای تولید یک اپلیکیشن آن را هم برای iOS و هم برای Android کد نویسی کنید!

در گذشته برنامه نویسان مجبور بودند که برای هر پلت فرمی (سیستم عامل) برنامه نویسی خاص خودش را انجام بدهند. همانطور که می دانید برای نوشتن برنامه برای سیستم عامل iOS باید به زبان Objective-C و برای سیستم عامل Android باید به JAVA مسلط بود.

خوشبختانه ما الان Corona SDK را داریم که در این محیط تنها با استفاده از زبان برنامه نویسی Lua می توانیم اپلیکیشن های cross platform یا چند سیستم عامله تولید کنیم. حتما می دانید که یکی از Category های پربازدید در google play و یا همین اپلیکیشن بازار خودمان دسته ی بازی یا Game می باشد. پس اگر تا امروز بازی سازی را تجربه نکرده اید و یا علاقه مندید که تکنولوژی ساخت آن را بدانید Corona SDK و Lua را فراموش نکنید.

اگر مشتاقید بدانید که اپلیکیشن های ترکیبی یا hybrid application چیست، لینک زیر را دنبال کنید:

معرفی اپلیکیشن های Hybrid

بنابراین شما تنها یک زبان برنامه نویسی به نام Lua را فرا می گیرید که از نظر گرامری شباهت بسیاری به زبان هایی مثل PHP، JavaScript و #C دارد. جالب است بدانید که یک شرکت برزیلی Lua را تولید و پشتیبانی می کند. همچنین کلمه Lua به معنی ماه (moon) در زبان اسپانیولی است. خود زبان Lua را با C نوشته اند.

Lua زبان سختی برای یادگیری نیست، همچنین مستندات و کتابهای زیادی در اینترنت برای آموزش موجود است. این زبان open source است و تحت لیسانس MIT عرضه می شود. بنابراین یادگیری و استفاده از این زبان رایگان می باشد.

همانطور که می دانید محیط رسمی برای ساخت برنامه های اندرویدی Android Studio و زبان رسمی این کار هم JAVA است. همچنین برای iOS هم از محیط xCode و زبان swift استفاده می شود. البته راه های دیگری هم برای ساخت اپلیکیشن غیر از این دو روش وجود دارد اما همگان از این مدل ها بهره می گیرند. در برنامه نویسی به سبک ما، از محیط Cordova SDK و زبان برنامه نویسی Lua استفاده می کنیم.

خب بیاید یه برنامه ی نمونه با تکنولوژی Corona و Lua بسازیم و یکم به خودمون افتخار کنیم:

قدم اول این است که Corona SDK را دانلود و نصب کنیم. پس به وبسایت coronalabs.com رفته و روی دکمه ی نارنجی رنگ download free SDK کلیک کنید. مراحل نصب بسیار سادست. به این نکته توجه داشته باشید که اگر فقط می خواهید برنامه بسازید و آن را در simulatore ببینید نیازی به نصب JAVA ندارید ولی اگر می خواهید خروجی فایل apk هم بگیرید، فراموش نکنید که JAVA را هم نصب کنید.

پس از نصب، corona را باز کنید که پنجره ای مشابه زیر برایتان باز می شود:

بعد از بازکردن برنامه ی corona

بعد از بازکردن برنامه ی corona

روی دکمه ی New Project کلیک کنید تا بتوانید یک پروژه ی جدید بسازید. بعد از کلیک پنجره ی زیر ظاهر می شود :

مشخصات پروژه ی جدید در corona

مشخصات پروژه ی جدید در corona

بلافاصله بعد از اینکه شما مشخصات را وارد کرده و روی دکمه ی OK کلیک می کنید، فولدر حاوی فایل های اپلیکیشن و همچنین خود simulatore برایتان باز می شود.

حال نوبت به کدنویسی می رسد. شما می توانید از Text Editor های مختلفی برای شروع کد نویسی Lua استفاده کنید، پیشنهاد من sublime است که نیازی به تعریف و تمجید ندارد. بسیار خب، sublime را باز کنید و پوشه ی پروژه اتان را به داخل sublime بیندازید تا فایل ها در دسترس شوند. تصویر زیر را ببینید :

نمای اولیه ی Lua در sublime

نمای اولیه ی پروژه ی ما در sublime

پس از اجرای دستور بالا می بینید که خروجی در Corona simulator output مشاهده می شود و نه روی شبیه ساز موبایل. اگر می خواهید که خروجی را روی شبیه ساز موبایل ببینید از دستور زیر برای این کار استفاده کنید :

display.newText("Hello World!", 0, 0, native.systemFont, 16);

به محض اینکه save می کنید، تغییرات اعمال می شوند و خروجی روی شبیه ساز موبایل دیده می شود. شما می بایست تصویر زیر را ببینید :

خروجی کدها روی دستگاه موبایل

خروجی کدها روی دستگاه موبایل

 

با توجه به اینکه corona در سطح جهانی توسعه دهندگان بیشماری دارد، لذا انواع کتابخانه، پلاگین و IDE برای این کار با این تکنولوژی وجود دارد، که در زیر به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم :
  • Kwik : این پلاگین به فتوشاپ کارها این فرصت را می دهد که اپلیکیشن هایی برای iOS و یا دستگاه های اندرویدی تولید کنند. آنها می توانند بعد از نصب این پلاگین در فتوشاپ بدون نیاز به کد نویسی اپلیکیشن هایشان را تولید کنند.
  • GameThrive : یک پلاگین فوق العاده که با استفاده از آن می توانید اعمال push notification را در اپلیکیشن پیاده سازی کنید.
  • Lua Glider : یک IDE خوب که امکانات خوبی هم برای برنامه نویسی Lua در اختیار برنامه نویس قرار می دهد مانند debugger، جستجو کننده ی متغیرها (variables explorer)، یک call stack فوق العاده، auto-complete در هنگام کدنویسی، امکان گذاشتن breakpoint، تقسیم صفحه برای دید بهتر در هنگام کد نویسی و یک simulatore قوی. این IDE همچنین مستندات خوبی برای آموزش دارد.
  • Icon Robot : یک ابزار فوق العاده که با استفاده از آن می توانید آیکون هایی با سایزهای مختلف در هنگام نوشتن اپلیکیشن برای iOS از آن استفاده کنید.
  • Particle Candy : در واقع یک موتور قدرتمند تولید اشیاء ذره ای است که به برنامه نویسان امکان تولید دود، دنباله برای اشیاء، آتش، انفجار، گرد و خاک، ابر، جرقه، اشعه های نور، چشمه ی آب و همچنین اثرات آب و هوایی را می دهد.
  • ۷۰۰ Sprites : یک پلاگین بسیار کاربردی که شامل مجموعه ی غنی از تم های مختلف است که می توانید از آنها در اپلیکیشن هایتان بهره بگیرید.
  • Explosion Generator 3 : یک پلاگین بسیار مفید برای تولید صحنه ی انفجار. مهم ترین پلاگینی که یک توسعه دهنده ی بازی باید همراه خود داشته باشد.
  • Kutt : یک پلاگین ضروری و پر کاربرد دیگر. شما با استفاده از این پلاگین می توانید اپلیکیشنتان را برای صفحه نمایش های مختلف و رزولوشن های مختلف کالیبره کنید.
  • Million Tile Engine : با استفاده از این پلاگین می توانید منطق Tile (کاشی کاری) را در بازی و اپلیکیشن خود پیاده سازی کنید. البته این کار به روش های دیگری هم امکان پذیر است، خصوصیت برجسته ی این پلاگین این است که با Performance بالایی این کار را انجام می دهد.

تعداد بیشمار پلاگین دیگر هم موجود است که با توجه به نیازتان می توانید از آنها استفاده کنید. در بالا ما تعداد اندکی را معرفی کردیم تا بدانیم که انواع مختلف پلاگین در corona sdk برای کارهای مختلف وجود دارد.

ساخت اپلیکیشن هایی با 10 برابر سرعت بیشتر

ساخت اپلیکیشن هایی با ۱۰ برابر سرعت بیشتر

حرف آخر :

با خواندن این مقاله شما به طور مقدماتی در مورد زبان برنامه نویسی Lua و تکنولوژی Corona SDK مطالبی یاد گرفتید. همچنین یک برنامه ی ساده نوشتیم و آن را در Corona simulator اجرا کردیم. اگر مشتاقید که توانایی های خود را در این زمینه بیشتر افزایش دهید، به وبسایت برنامه نویسان Corona مراجعه کنید.

همچنین اگر می خواهید در مورد زبان برنامه نویسی Lua بیشتر بدانید به وبسایت Lua مراجعه کنید. بهر حال شما برای تولید برنامه و بازی های حرفه ای با Corona SDK باید حتما به Lua مسلط باشید. سایر تکنولوژی های مرتبط با ساخت اپلیکیشن های هایبرید مانند Apache Cordova نیز بسیار به ساخت برنامه های چند سیستم عامله یا همان cross platform کمک می کنند، اگر مشتاقید در مورد برنامه های هایبرید و مزایا و معایب آنها بدانید در اینترنت عبارت زیر را جستجو کنید :

Hybrid Application pros and cons

اگر نظر و یا پیشنهادی درباره ی این موضوع دارید، در قسمت کامنت ها با ما مطرح کنید تا همه از تجربیات یکدیگر بتوانیم بهره ببریم.

اپلیکیشن های چند سیستم عامله استفاده از زبان برنامه نویسی Lua در corona sdk برنامه نویسی برای iOS برنامه نویسی در Android برنامه نویسی و تولید اپلیکیشن در فتوشاپ زبان برنامه نویسی Lua ساخت بازی با corona sdk ساخت بازی با استفاده از Lua ساخت بازی و اپلیکیشن با استفاده از فتوشاپ ساخت برنامه های cross platform کدنویسی با corona sdk کدنویسی با زبان برنامه نویسی Lua نصب و استفاده از corona
مطالب مرتبط

مدیران وب‌سایت‌ها، مخصوصا آنهایی که در کسب و کارهای کوچک یا سازمان‌هایی بدون نیروی تخصیص یافته به این بخش و متخصصان حوزه‌ آی تی اغلب از اصول اولیه مبحث امنیت چشم‌پوشی می‌کنند. این امر می‌تواند در عصر مدرن نه تنها از حیث حملات مستقیم هکری بلکه از نظر حملات اسکریپتی که در مقابل مجموعه‌ای از اهداف بی انتها و تصادفی رخ می‌دهد هم خطرناک باشد. اصلا مهم نیست که وب‌سایت شما تا چه حد کوچک و نسبتا بی اهمیت است، در هر صورت می‌تواند هدف حملات هکری باشد و چه شما فردی باشید که سایت را نوشته و یا فردی که آن را مدیریت می‌کند، احتمالا با این چند نکته اولیه در حوزه‌ی امنیت وب آشنا نباشید. در این مقاله به این نکات می‌پردازیم.

مایکروسافت سخت در تلاش است برای مرورگر اج جایی در میان سایر رقبای خود پیدا کند. تبلیغاتی که در ویندوز ۱۰ نمایش داده می شوند، ادعا می کنند که مرورگر اج از مرورگرهای کروم و فایرفاکس امن تر است.

سی‌پنل یک صفحهٔ کنترل میزبانی وب، مبتنی بر لینوکس است که بوسیلهٔ ایجاد رابط کاربری و ابزار خودکار طراحی شده است تا کار کردن با فضای میزبانی وب را راحت‌تر کند. سی‌پنل در سه نوع برای استفادهٔ گردانندگان سرور، فضاهای ریسیلر و کاربر دارنده وب سایت طراحی شده است تا مصرف کنندگان و گردانندگان سرورها بتوانند به شکل‌های گوناگون روی فضای خود کنترل داشته باشند.

ابزارهایی که به صورت پیش‌فرض بر روی سی‌پنل نصب هستند، شامل وب‌سرور آپاچی، پی‌اچ‌پی، مای‌اس‌کیوال، پرل، پایتون و بایند (دی‌ان‌اس) می‌شود، همجنین ایمیل‌هایی که به صورت پیش‌فرض پشتیبانی می‌شوند شامل پاپ۳، اس‌ام‌تی‌پی، آی‌ام‌ای‌پی (قرارداد پیام‌گزینی) هستند. سی‌پنل بطور معمول به روی درگاه ۲۰۸۲ و به صورت اس‌اس‌ال بر روی ۲۰۸۳ قابل دسترسی است.

فعالیت استارتاپ پوشه بدین صورت می باشد که اگر شما برای کسب و کار خود اپلیکشینی راه اندازی نمودید و تمایل به ارسال اعلان (پوش نوتیفیکیشن – Push Notification) های مختلف و همچنین دریافت آمار دقیقی از اپلیکیشن خود داشته باشید می توانید از این سرویس استفاده نمایید.

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه