بهترین فریم ورک های تولید موبایل اپلیکیشن های هایبرید (Hybrid) – قسمت اول

فریم ورک ionic

 

فریم ورک ionic
وجود انواع فریم ورک های موبایل برای برنامه نوبسان کمی سردرگمی ایجاد کرده است

 

یکی از مهم ترین دغدغه های این روز های برنامه نویسان وب این است که اگر بخواهند اپلیکیشنی تولید کنند که هم از نظر کدنویسی ساخت یافته باشد و هم از نظر ظاهر کامپوننت های خوب و قوی ای داشته باشد از چه فریم ورک و تکنولوژی باید استفاده کنند؟!

جالب است بدانید که امروزه نه تنها می توان اپلیکیشن های خوب و حرفه ای برای موبایل وب ها ساخت که حتی می توان آنها را تبدیل به نرم افزار کرد و روی سیستم عامل های مختلف مثل آندروید نصب کرد. لذا پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را تا انتها بررسی کرده و از تکنولوژی ها و تحولات جدید در این زمینه آگاه شوید.

در حال حاضر بهترین زمان برای یادگیری برنامه نویسی موبایل همین امروز است. برای بسیاری از اپلیکیشن ها شما حتی نیازی به دانش قبلی در مورد برنامه نویسی native هم ندارید. می توانید همین امروز با دانشی که از HTML، CSS و جاوا اسکریپت دارید شروع کنید. بر خلاف برنامه نویسی موبایل به صورت native، موبایل اپلیکیشن هایی که از تکنولوژی های وب استفاده می کنند می توانند بسیاری از پلتفرم های موبایل را پشتیبانی کنند.

ابزار ها و فریم ورک های بسیاری برای کمک به شما در ساخت موبایل اپلیکیشن ها وجود دارد. در این مقاله به ۷ فریم ورک برتر در این زمینه می پردازیم.

فریم ورک قدرتمند آیونیک (ionic framework)

فریم ورک ionic
فریم ورک ionic

فریم ورک آیونیک یکی از مطمئن ترین فریم ورک های HTML5 برای ساخت موبایل اپلیکیشن می باشد. این فریم ورک که با استفاده از SASS ساخته شده است، کامپوننت های UI فراوانی را برای کمک به تولید اپلیکیشن های غنی و تعاملی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد. فریم ورک آیونیک از فریم ورک MVVM جاوا اسکریپت یعنی فریم ورک Angular JS برای قدرت بخشیدن به اپلیکیشن ها استفاده می کند. Data-binding دو طرفه، تعامل با سرویس های پشتیبانی شده و API ها، باعث شده است که Angular JS انتخاب رایج برنامه نویسان موبایل باشد.

با انتشار قریب الوقوع Angular JS 2.0 که تمرکز آن بر روی برنامه نویسی موبایل می باشد، محبوبیت این فریم ورک دو چندان خواهد شد.

تیم سازنده ی فریم ورک آیونیک به زودی روشی ساده تر را برای ایجاد اپلیکیشن های آیونیک با استفاده از IONIC Creator ارائه می دهد. این قابلیت به زودی منتشر شده و قابلیت Drag & DROP در آن امکان برنامه نویسی سریع را میسر می سازد.

فریم ورک آیونیک یکی از مطمئن ترین فریم ورک های HTML5 برای ساخت موبایل اپلیکیشن می باشد. این فریم ورک که با استفاده از SASS ساخته شده است، کامپوننت های UI فراوانی را برای کمک به تولید اپلیکیشن های غنی و تعاملی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد. فریم ورک آیونیک از فریم ورک MVVM جاوا اسکریپت یعنی Angular JS برای قدرت بخشیدن به اپلیکیشن ها استفاده می کند. Data-binding دو طرفه، تعامل با سرویس های پشتیبانی شده و API ها، باعث شده است که Angular JS انتخاب رایج برنامه نویسان موبایل باشد. با انتشار قریب الوقوع Angular JS 2.0 که تمرکز آن بر روی برنامه نویسی موبایل می باشد، محبوبیت این فریم ورک دو چندان خواهد شد.

 

فریم ورک Mobile Angular UI

 

فریم ورک موبایل angular js mobile ui
فریم ورک موبایل angular js mobile ui

 

فریم ورک Mobile Angular UI یک فریم ورک HTML5 می باشد که از Bootstrap 3 و Angular JS برای تولید اپلکیشن های موبایل استفاده می کند.

ویژگی های اصلی فریم ورک Mobile Angular UI شامل موارد زیر است:

  • Bootstrap 3
  • Angular JS
  • موبایل کامپوننت های Bootstrap 3 مثل switch ها، overlay ها و sidebar ها که در Bootstrap معمولی وجود ندارد
  • همچنین به طور پیش فرض ماژول های Angular JS مثل angular-route، angular-touch و angular-animate را داراست. (برنامه نویسان انگولار می دانند که این ماژول ها به طور پیش فرض در انگولار وجود ندارند.)

همچنین مدیا کوئری های ریسپانسیو از bootstrap به صورت فایل های جداگانه ایجاد شده است، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آنچه که نیاز دارید را import کنید. Mobile Angular UI فاقد jQuery dependency می باشد!

تمام چیزی که شما نیاز دارید چند دایرکتیو Angular JS است تا بتوانید تجربه های فوق العاده ای را برای کاربران موبایل ایجاد کنید.

فریم ورک Intel XDK

فریم ورک موبایل Intel XDK
فریم ورک موبایل Intel XDK

فریم ورک Intel XDK یک ابزار ساخت اپلیکیشن است که در پلتفرم های مختلف قابل استفاده می باشد و توسط کمپانی Intel ساخته شده است. شروع کار با Intel XDK بسیار ساده است، تمام آنچه که نیاز دارید این است که اپلیکیشن های رایگانش و همچنین آن دسته از اپلیکیشن هایی که برای Linux، Windows و Mac قابل دسترس هستند را دانلود کنید. این ابزار چند تمپلیت را برای شروع در اختیار برنامه نویس قرار می دهد و از چند فریم ورک UI مثل Twitter bootstrap، jQuery Mobile و TopCoat پشتیبانی می کند.

در حالی که در کنار سایر ابزار های مفید به برنامه نویسی می پردازید اما Intel XDK امکان بررسی Live دستگاه connect شده را هم فراهم می کند.

شاید بتوان گفت که برنامه نویسی با استفاده از Intel XDK ساده ترین روش باشد. این ابزار از رویکرد drag & drop استفاده می کند، اگرچه که کد های غیر ضروری فراوانی هم ایجاد می کند.

 

قسمت دوم این مقاله را در لینک زیر دنبال کنید

 بهترین فریم ورک های تولید موبایل اپلیکیشن های هایبرید (Hybrid) – قسمت دوم

 

میلاد خان محمدی

Author: میلاد خان محمدی

پژوهشگر, نویسنده و علاقه مند به تکنولوژی های مختلف وب علی الخصوص front end هستم، مدیر دپارتمان هایبرید اپلیکیشن در موسسه ی iShia

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *