Kaptain Kitty
دسته ها :کی بود کی شد
انتشار :۲۵ مهر ۱۳۹۳
بازدید :573 بار

مایکروسافت

مایکروسافت

مایکروسافت

بعد از مطالعه ی مجله ی Popular Electronics در ژانویه ۱۹۷۵ که Altair 8800 در آن نمایش داده شده بود، گیتس با شرکت Micro Instrumentation and Telemetry System (MITS)، خالق میکرو کامپیوتر های جدید تماس گرفت تا به آنها اطلاع دهد که او و دوستانش در حال کار بر روی یک تفسیرگر بیسیک برای این پلتفرم هستند. در واقع گیتس و آلن اصلا Altair داشتند و کدی برای آن ننوشته بودند؛ آنها فقط می خواستند که نظر مساعد MITS را جلب کنند. رئیس MITS یعنی اد رابرتس موافقت کرد که ملاقاتی با آنها داشته باشد تا دموی کار آنها را ببیند. آنها طی چند هفته یک شبیه ساز Altair ایجاد کردند که بر روی یک میکرو کامپیوتر اجرا میشد. نمایش این دمو در دفتر MITS انجام شد که به موفقیت و بستن قرارداد با MITS برای توزیع آن مفسر به عنوان Altair BASIC انجامید. پائول آلن به استخدام MITS در آمد و گیتس هم در نوامبر ۱۹۷۵ از هاروارد مرخصی تحصیلی گرفت تا با آلن کار کند. آنها این همکاری خود را مایکرو-سافت نامیدند و اولین دفتر خود را در آلبوکورک گرفتند. طی یک سال خط فاصله ی بین دو کلمه ی مایکرو و سافت حذف شد و آنها نام مایکروسافت را برای شرکت خود ثبت کردند. گیتس هرگز برای تکمیل تحصیلات خود به هاروارد بازنگشت.

برنامه ی BASIC مایکروسافت در بین هواخواهان کامپیوتر محبوب شد اما گیتس متوجه شد که یک نسخه از آن در بازار توزیع شده و توسط عده ی زیادی هم کپی شده است. در فوریه ۱۹۷۶ گیتس نامه ی سرگشاده ای به هواخواهان کامپیوتر در روزنامه ی MITS ارسال کرد و عنوان کرد که MITS دیگر نمی تواند به صورت رایگان به تولید، توزیع و نگهداری از نرم افزارهای با کیفیت بپردازد. این نامه به مذاق بسیاری از هواخواهان کامپیوتر خوش نیامد اما گیتس بر اعتقاد خود پافشاری کرد که برنامه نویسان کامپیوتر باید برای زحمات خود درخواست پول کنند. در ژانویه ۱۹۷۹، مایکروسافت دفتر خود را به Bellevue در واشنگتن منتقل کرد.

در سال های اولیه ی کار مایکروسافت، تمام کارمندان شرکت از مسئولیت های بالایی برخوردار بودند. گیتس بر جزئیات کار نظارت می کرد اما همچنان به نوشتن کد ها نیز ادامه داد. در پنج سال اول کار، گیتس شخصا هر خط کدی که کمپانی تولید می کرد را بررسی می نمود و اغلب بخش هایی از آن را بازنویسی می کرد تا انطباق کامل ایجاد شود.

همکاری با IBM

در جولای ۱۹۸۰ شرکت IBM به مایکروسافت مراجعه کرد که هدف او تولید سیستم عامل برای کامپیوتر های جدیدش به نام IBM PC بود. او ابتدا پیشنهاد داد که مایکروسافت مفسر BASIC را برای آنها بنویسد. هنگامی که نمایندگان IBM ذکر کردند که آنها نیاز به یک سیستم عامل دارند، گیتس آنها را به Digital Research (DRI) معرفی کرد که سازنده ی سیستم های پر کاربرد CP/M بود. مذاکرات IBM با Digital Research خوب پیش نرفت و آنها برای گرفتن License به توافق نرسیدند. نماینده ی IBM جک سامز دشواری های گرفتن لایسنس را در جلسات بعد با گیتس در میان گذاشت و به او گفت که یک سیستم عامل مطلوب و قابل قبول تولید کند. یک هفته بعد، گیتس پیشنهاد استفاده از ۸۶-DOS را دار که سیستم عاملی مشابه با CP/M بود که تیم پاترسون از شرکت Seattle Computer Products (SCP) آن را برای سخت افزاری مشابه با PC ایجاد کرده بود. مایکروسافت طبق قراردادی با شرکت SCP، تنها نماینده ی مجاز برای License و بعدها مالک کامل ۸۶-DOS شد. بعد از استفاده از این سیستم عامل برای کامپیوترهای شخصی، مایکروسافت آن را با نام PC DOS با قیمت ۵۰ هزار دلار به شرکت IBM تحویل داد.

گیتس پیشنهاد انتقال کپی رایت به سیستم عامل را مطرح نکرد زیرا او معتقد بود که سایر خرده فروشان سخت افزار از سیستم IBM نسخه برداری خواهند کرد. آن ها این کار را کردند و فروش MS-DOS، مایکروسافت را تبدیل به یکی از شرکت های کلیدی در این صنعت کرد. علیرغم وجود نام IBM بر روی سیستم عامل، مطبوعات خیلی زود نام مایکروسافت را به عنوان عاملی موثر بر کامپیوتر های جدید شناخت. در ژوئن ۱۹۸۱ گیتس مدیر عامل و رئیس هیات مدیره ی مایکروسافت شد.

ویندوز

مایکروسافت اولین نسخه ی مایکروسافت ویندوز را در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۵ راه اندازی کرد و در آگوست همان سال، شرکت مایکروسافت برای تولید یک سیستم عامل مجزا تحت نام OS/2، با IBM قرار داد بست. اگرچه این دو شرکت با موفقیت اولین نسخه ی سیستم عامل جدید را تولید کردند اما اختلاف نظر ها باعث شد که این همکاری خاتمه یابد.

bill gates بیل گیتس بیل هنری گیتس بیوگرافی bill gates بیوگرافی بیل گیتس زندگی نامه ی bill gates زندگی نامه ی بیل گیتس همه چیز در مورد بیل گیتس
مطالب مرتبط

فردی که غربی ها با نام جک ما می شناسند در سال ۱۹۶۴ میلادی و در جریان انقلاب فرهنگی چین با نام اصلی Ma Yun در شهر هانگژو متولد شد. در آن دوران والدین وی به خاطر برخی فعالیت های حزبی والدین شان تحت تعقیب دولت چین قرار داشتند و ابدا اوضاع خوبی را پشت سر نمی گذاشتند.

اگر یادتان باشد و از کاربران اندرویدی قدیمی باشید حتما میدانید که کافه بازار زمانی پیشرفت کردکه گوگل پلی به کاربران اندرویدی ایرانی سرویس نمی داد و ایران را تحریم کرده بود. در این مدت اپلیکیشن و ایده ی کافه بازار چنان نقش نجات بخشی را برای کاربران اندروید داخل ایران ایفا کرد که گسترش نفوذ اندروید در میان کاربران ایرانی را می توان مدیون آن دانست.

کوین سیستروم (متولد ۳۰ دسامبر ۱۹۸۳)، کارآفرین و برنامه‌نویس آمریکایی است که بیشترین مشهوریت او به دلیل مشارکت وی با مایک گریگر در ساخت اپلیکیشن محبوب اینستاگرام می‌باشد.

پاول والریویچ دروف (زاده ی دهم اکتبر ۱۹۸۴)، یک کارآفرین روسی است که بیشترین معروفیت او به دلیل تاسیس شرکت اینترنتی روسیه و وابسته به کرملین، Mail.ru بفروشد که این باعث شد سهم Mail.ru از VK به ۵۲ درصد افزایش یابد. در سال ۲۰۱۴ شرکت Mail.ru باقیمانده ی سهام را خرید و مالک محض VK […]

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه