بیل هنری گیتس
کی بود کی شد
bill-gates
bill-gates

ویلیام هنری بیل گیتس سوم (متولد ۲۸ اکتبر ۱۹۵۵) یک بیزینسمن پر نفوذ آمریکایی، خیر، سرمایه گذار، برنامه نویس کامپیوتر و مبدع می باشد. گیتس مدیر اجرایی و رئیس سابق هیات مدیره ی مایکروسافت، بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان در حوزه ی کامپیوتر های شخصی می باشد که آن را با شراکت پائول آلن تاسیس نمود.

وی به طور متوالی در صدر لیست ثروتمندترین افراد جهان در مجله ی فوربز قرار گرفته است و از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۹، به جز سال ۲۰۰۸ که مقام سوم را کسب کرد، به عنوان ثروتمند ترین فرد جهان مشخص شده است. در سال ۲۰۱۱ او ثروتمندترین فرد آمریکا و دومین فرد ثروتمند در جهان بود. بر اساس لیست میلیاردر های بلومبرگ، گیتس مجددا در می ۲۰۱۳، ثروتمندترین فرد دنیا تعیین شد. وی تا زمانی این مقام را داشت که کارلوس اسلیم در جولای ۲۰۱۴ به عنوان ثروتمندترین فرد جهان تعیین شد. از تاریخ سپتامبر ۲۰۱۴، وی دومین فرد ثروتمند جهان به شمار می رود.

گیتس در طی سال های فعالیت خود در مایکروسافت، مقام های مدیریت ارشد اجرایی و معمار ارشد نرم افزار را عهده دار شد. او همچنین تا می ۲۰۱۴ بزرگترین سهام دار شرکت بود. وی کتاب های متعددی را به تنهایی یا با همکاری سایر نویسندگان تالیف نموده است.

گیتس یکی از شناخته شده ترین کارآفرینان در حوزه انقلاب و تحول کامپیوتر های شخصی می باشد. او برای تاکتیک های تجاری خود که ضد رقابتی نامیده شده است، مورد انتقاد قرار گرفت و بابت این مورد به دادگاه کشیده شده است. در مراحل بعدی شغل خود وی در کارهای انسان دوستانه شرکت کرد و مقادیر زیادی از ثروت خود را از طریق موسسه ی Bill & Melinda Gates Foundation که در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد، به سازمان های خیریه متعدد و برنامه های تحقیقات علمی اختصاص داد.

گیتس در ژانویه ۲۰۰۰ به مدیر ارشد اجرایی در مایکروسافت تنزل یافت. او به عنوان رئیس هیات مدیره باقی ماند و مقام معمار ارشد نرم افزار را برای خود ایجاد کرد. در ژوئن ۲۰۰۶، گیتس اعلام کرد که قصد دارد حضور خود در مایکروسافت را از تمام وقت به پاره وقت کاهش دهد و بیشتر وقت خود را در Bill & Melina Gates Foundation صرف کند. وی به تدریج وظایف خود را به ری اوزی (Ray Ozzie) (که مایکروسافت را ترک کرد) در نقش معمار ارشد نرم افزار، و کریگ ماندی (Craig Mundie) در نقش مدیر ارشد تحقیق و استراتژی منتقل کرد. آخرین روز کاری تمام وقت گیتس در مایکروسافت، ۲۷ ژوئن ۲۰۰۸ بود. وی در فوریه ۲۰۱۴ از سمت خود به عنوان ریاست هیات مدیره ی مایکروسافت کناره گیری کرد و پست جدیدی را به عنوان مشاور تکنولوژی تقبل کرد تا از مدیر ارشد اجرایی جدید ساتیا نادلا (Satya Nadella) پشتیبانی کند.

بیل گیتس
بیل گیتس

کودکی و نوجوانی

گیتس در سیاتل، واشنگتن، در یک خانواده ی نیمه مرفه متولد شد. وی پسر ویلیام اچ گیتس و ماری مکسول گیتس می باشد. خواستگاه اجدادی او انگلیس، آلمان و استکاتلند و اتریش می باشد. پدر او وکیل با نفوذی بود و مادرش عضو هیات مدیره ی First Interstate BancSystem و United Way بود. پدربزرگ مادردی گیتس، جی دابلیو مکسول، رئیس national bank بود. گیتس یک خواهر بزرگ تر از خود به نام کریستی (کریستین) و یک خواهر کوچک تر از خود به نام لیبی داشت. او چهارمین نفر در خانواده بود که این نام را بر او نهاده بودند اما با نام ویلیام گیتس سوم شناخته می شد زیرا پدرش پسوند “دوم” را داشت. در دوران کودکی، والدین گیتس در نظر داشتند که او هم وارد کار وکالت شود. هنگامی که گیتس جوان بود، خانواده اش به طور منظم به کلیسایی منسوب به فرقه ی کانگرگیشنال می رفتند. خانواده او را تشویق به رقابت می کردند. یکی از بازدید کنندگان عنوان می کند که مهم نبود که چه مسابقه یا رقابتی باشد، همیشه یک پاداش برای برنده شدن و یک تنبیه برای بازنده شدن وجود داشت.

در سن ۱۳ سالگی در مدرسه ی Lakeside ثبت نام کرد. هنگامی که در سال دوم راهنمایی تحصیل می کرد، مدرسه تصمیم گرفت که از کامپیوتر های جنرال الکتریک برای دانش اموزان مدرسه خریداری کند. گیتس به برنامه نویسی سیستم های جنرال الکتریک به زبان بیسیک علاقه مند شد و از کلاس های ریاضی مرخصی می گرفت تا به این علاقه ی خود بپردازد. او اولین برنامه ی کامپیوتری خود را بر روی این ماشین نوشت که یک بازی بود که اجازه می داد کاربران با استفاده از کامپیوتر ها به بازی بپردازند. گیتس مسحور این ماشین شده بود و متعجب بود که چطور این ماشین (یعنی کامپیوتر) همیشه کد های نرم افزار را بدون نقص اجرا می کند. پس از آن، کامپیوتر های PDP-10 از شرکت Computer Center Corporation (CCC) برای دانش آموزان مدرسه خریداری شد که سپس این شرکت گیتس، پائول آلن، ریک ویلند و کنت ایوانز را از استفاده از کامپیوتر های محروم کرد زیرا آنها با سوء استفاده کردن از باگ های موجود در سیستم عامل قصد استفاده رایگان از کامپیوتر را داشتند.

در پایان دوره ی محرومیت، آن چهار دانش آموز پیشنهاد دادند که باگ های موجود در نرم افزار های CCC را در مقابل زمان بیشتر استفاده از کامپیوتر، بیابند. گیتس به شرکت CCC رفت و سورس کد های برنامه های مختلفی که بر روی یک نرم افزار اجرا می شدند بررسی کرد. این کار تا سال ۱۹۷۰ که شرکت از ایت کسب و کار کناره گیری کرد ادامه یافت. سال بعد شرکت Information Sciences این چهار دانش آموز را استخدام کرد تا یک برنامه ی تسویه حساب را به زبان Cobol بنویسند. پس از این که مدیران وی از توانایی های برنامه نویسی او مطلع شدند، گیتس یک برنامه ی کامپیوتری برای مدرسه نوشت که دانش آموزان را در کلاس ها فهرست بندی کند. در س ۱۷ سالگی وی به همراه آلن، شرکت Traf-O-Data را راه اندازی کرد که به تولید کانترهای ترافیک بر اساس پردازنده های Intel 8008 بپردازند.

بیل گیتس
بیل گیتس

گیتس در سال ۱۹۷۳ از مدرسه ی Lakeside فارغ التحصیل شد. او در آزمون SAT از مجموع ۱۶۰۰ امتیاز موفق به کسب ۱۵۹۰ امتیاز شد و در پاییز ۱۹۷۳ در کالج هاروارد پذرش گرفت. در هاروارد وی با استیو بالمر آشنا شد که بعدها پس از گیتس مدیر اشد اجرایی مایکروسافت شد.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثروت موسس علی‌بابا در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۲۲ میلیارد دلار تخمین زده شده بود
کی بود کی شد
مروری بر زندگی جک ما؛ چینی تباری که گنج علی بابا را تصاحب کرد-بخش اول

فردی که غربی ها با نام جک ما می شناسند در سال ۱۹۶۴ میلادی و در جریان انقلاب فرهنگی چین با نام اصلی Ma Yun در شهر هانگژو متولد شد. در آن دوران والدین وی به خاطر برخی فعالیت های حزبی والدین شان تحت تعقیب دولت چین قرار داشتند و ابدا اوضاع خوبی را پشت سر نمی گذاشتند.

حسام آرمندهی مدیر کافه بازار
کی بود کی شد
حسام آرمندهی، بنیان گذار و مدیر کافه بازار

اگر یادتان باشد و از کاربران اندرویدی قدیمی باشید حتما میدانید که کافه بازار زمانی پیشرفت کردکه گوگل پلی به کاربران اندرویدی ایرانی سرویس نمی داد و ایران را تحریم کرده بود. در این مدت اپلیکیشن و ایده ی کافه بازار چنان نقش نجات بخشی را برای کاربران اندروید داخل ایران ایفا کرد که گسترش نفوذ اندروید در میان کاربران ایرانی را می توان مدیون آن دانست.

کوین سیستروم
IT, اقتصاد, موفقیت
خالق اینستاگرام؛ کوین سیستروم

کوین سیستروم (متولد ۳۰ دسامبر ۱۹۸۳)، کارآفرین و برنامه‌نویس آمریکایی است که بیشترین مشهوریت او به دلیل مشارکت وی با مایک گریگر در ساخت اپلیکیشن محبوب اینستاگرام می‌باشد.