تیم کوک
کی بود کی شد
تیم کوک
تیم کوک

تیم کوک

تیموتی دونالد “تیم” کوک (متولد اول نوامبر ۱۹۶۰) یک بیزینسمن آمریکایی تبار و مدیر ارشد اجرایی شرکت اپل است. کوک در مارس ۱۹۹۸ به عنوان معاون ارشد مدیر عامل بخش عملیات بین المللی به اپل پیوست. او همچنین به عنوان معاون اجرایی مدیر عامل در بخش فروش و عملیات بین المللی اپل فعالیت کرده است و تا زمانی که در تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۱۱ به عنوان جانشین استیو جابز در سمت مدیر ارشد اجرایی تعیین شد، به عنوان مدیر ارشد عملیات مشغول به کار بود. هنگامی که استیو جابز مرخصی پزشکی خود را در ژانویه ی ۲۰۱۱ شروع کرد، کوک به طور غیر رسمی نقش مدیر ارشد اجرایی اپل را ایفا می کرد. در ژانویه ی ۲۰۱۲، پاداشی برابر با یک میلیون سهم از سهام شرکت را از سوی اعضای هیات مدیره ی شرکت دریافت کرد.

کوک همچنین عضو هیات مدیره ی شرکت Nike و National Football Foundation نیز می باشد.

کودکی، نوجوانی، تحصیلات

کوک در شهر موبایل، ایالت آلاباما در آمریکا متولد شد. پدرش دونالد یک کارگر کشتی بود و مادرش جرالدین، در یک داروخانه کار می کرد.

کوک از دبیرستان Robertsdale فارغ التحصیل شد. مدرک لیسانس خود را در رشته ی مهندسی صنایع از دانشگاه Auburn در سال ۱۹۸۲ و مدرک فوق لیسانس خود را در رشته ی MBA از بیزینس اسکول Fuqua در دانشگاه Duke در سال ۱۹۸۸ دریافت کرد.

مشاغل

قبل از اپل

کوک بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه Auburn، ۱۲ سال در بخش کامپیوتر های شخصی در شرکت IBM کار می کرد و سرانجام تبدیل به مدیر بخش سفارشات آمریکای شمالی شد. پس از آن به مدت شش ماه به عنوان مدیر ارشد عملیات در بخش خرده فروشان Intelligent Electronics و معاون مدیر عامل در Compaq فعالیت کرد.

تیم کوک
تیم کوک

اپل

جایز در سال ۱۹۸۸ از کوک خواست که به اپل بپیوندد. کوک در سخنرانی جشن فارغ التحصیلی در دانشگاه Auburn گفت که بعد از اولین ملاقات با جابز تصمیم گرفته است که به اپل بپیوندد.

اولین کار او در اپل معاونت ارشد مدیر عامل در بخش عملیات بین المللی بود. در رابطه با این نقش، کوک گفته است:”در این سمت شما به نوعی مدیریت می کنید گویی که در کار لبنیات هستید. اگر از موعد تازگی آن بگذد، با مشکل مواجه می شوید. کوک کارخانه ها و انبار ها را تعطیل کرد و آنها را با سازندگان قراردادی تعویض کرد و موجب کاهش مدت حسابرسی از حالت ماهانه به حالت روزانه شد. با پیش بینی بر اهمیت یک قرار داد، او و گروهش بر روی قرارداد های بلند مدت سرمایه گذاری می کردند. مانند سرمایه گذاری بر روی فلش مموری در سال ۲۰۰۵، تضمین تامین ثابت آنچه که بعدها به کامپوننت iPod nano، سپس iPhone و iPad تبدیل شد. رقبای آنها در شرکت HP در تلاش برای رسیدن به شرکت اپل بودند. اقدامات کوک با تحت کنترل نگه داشتن قیمت ها، همراه با  طراحی های محصولات شرکت و استراتژی های بازاریابی باعث ایجاد سود فراوانی برای شرکت شد.

در ژانویه ی ۲۰۰۷، کوک به مقام مدیر ارشد عملیات ارتقا یافت و در سال ۲۰۰۹ به عنوان مدیر ارشد اجرایی فعالیت کرد، در حالیکه در آن زمان جابز در مرخصی پزشکی به سر می برد. در ژانویه ۲۰۱۱، هیات مدیره ی اپل سومین مرخصی جابز را پذیرفتند. در طول این مدت، کوک مسئول تمام عملیات روزانه ی اپل بود، اما هنوز هم جابز تصمیمات عمده و مهم را می گرفت.

پس از اینکه جابز از سمت مدیریت ارشد اجرایی استعفا داد و ریاست هیات مدیره را به عهده گرفت، در ۲۴ آگوست ۲۰۱۱ کوک به عنوان مدیر ارشد اجرایی اپل منسوب شد. شش هفته بعد، در ۵ اکتبر ۲۰۱۱، جابز به علت سرطان پانکراس فوت کرد. مجله ی فوربز در سپتامبر ۲۰۱۱ نوشت که جابز و کوک یک همکاری قدرتمند را رقم زدند و کمپانی را از مرگ تدریجی نجات دادند. کمپانی تحت لوای رهبری آنها، از سقوط نجات یافت و امروز ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد. در اوریل ۲۰۱۲ مجله ی Time، کوک را در فهرست سالانه ی خود از صد نفر از اثربخش ترین انسان های جهان قرار داد.

در اکتبر ۲۰۱۲ کوک تغییرات زیادی را در تیم اجرایی کمپانی ایجاد کرد. اسکات فورستال از سمت قائم مقام ارشد بخش iOS استعفا داد و مشاور کوک شد و در سال۲۰۱۳ نیز از شرکت جدا شد. جان برووت که معاون ارشد مدیرعامل در بخش فروش بود، پس از شش ماه کار در اپل، از این سمت برکنار شد و ۱۰۰ هزار از سهام شرکت را به ارزش ۶۰ میلیون دلار دریافت کرد. وظایف فورستال بین چهار مدیر اجرایی اپل تقسیم شد: معاون ارشد مدیر عامل در بخش طراحی یعنی جاناتان ایو، رهبری تیم رابط انسانی اپل را به عهده گرفت؛ کریگ فدریجی نیز سرپرست جدید مهندسی نرم افزار iOS شد؛ مدیر بخش خدمات، ادی کیو نیز مسئول بخش Maps و Siri شد و باب منسفیلد که سابقا معاون ارشد مدیر عامل در بخش مهندسی سخت افزار بود، سرپرست گروه جدید تکنولوژی شد.

تغییرات ایجاد شده در بخش اجرایی توسط کوک، بعد از سومین فصل از سال مالی شرکت رخ داد، در حالی که درآمد ها و سود شرکت کمتر از مقداری که پیش بینی شده بود رشد کرد. از وقتی که کوک سمت مدیریت ارشد اجرایی شرکت را عهده دار شده بود، تمرکز خود را بر روی ایجاد فرهنگ هماهنگ گذاشته بود که آن را اینگونه تعریف می کرد:”حذف افرادی با شخصیت های ناسازگار- افرادی که جابز آنها را تحمل کرده بود و حتی آنها را نزدیک خود نگه داشته بود، مانند فورستال”. اگرچه که یک روزنامه نگار دیگر گفته بود “توانایی اپل در نوآوری، حاصل تنش ها و ناسازگاری ها بود”.

کوک همراه با قائم مقام مدیر عامل شرکت گوگل، وینت سرف و مدیر ارشد اجرایی شرکت AT&T، رانالد استفنسون در یک مهمانی خصوصی که توسط باراک اوباما در ۸ آگوست ۲۰۱۳ برگزار شده بود شرکت کرد که این جلسه در مورد نظارت بر کارهای دولت و اینترنت بود.

زندگی شخصی

کوک علاقه ی شدیدی به ورزش دارد و از ورزش های هاکی، دوچرخه سواری و رفتن به باشگاه لذت می برد. او همیشه تنها بوده است و از مراکز ورزشی خارج از شرکت برای خلوت بیشتر استفاده می کند و مردم اطلاعات کمی از زندگی شخصی او دارند. او در اکتبر ۲۰۱۴ عنوان کرد که به دنبال رسیدن به سطح اولیه ی حریم شخصی است. در سال ۱۹۹۶ به اشتباه تشخیص داده شد که کوک مبتلا به ام اس می باشد و به گفته ی خودش این حادثه باعث شد که دنیا را به روش دیگری ببیند. از آن زمان او در فعالیت های مربوط به خیریه شرکت می کند مانند مسابقات دوچرخه سواری، تا برای درمان این بیماری مبالغی جمع آوری شود. بعد ها کوک به یکی از مجلات فارغ التحصیلان دانشگاه Auburn گفت که نشانه های بیماری به علت حمل کردن اسباب و وسایل سنگین در او بروز کرده است.

کوک در سخنرانی جشن فارغ التحصیلی در دانشگاه Auburn بر اهمیت شهود در حین فرآیند های تصمیم گیری در زندگی خود تاکید کرد و توضیح داد که آمادگی و سختکوشی نیز به اندازه ی شهود برای رسیدن به موفقیت لازم است.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثروت موسس علی‌بابا در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۲۲ میلیارد دلار تخمین زده شده بود
کی بود کی شد
مروری بر زندگی جک ما؛ چینی تباری که گنج علی بابا را تصاحب کرد-بخش اول

فردی که غربی ها با نام جک ما می شناسند در سال ۱۹۶۴ میلادی و در جریان انقلاب فرهنگی چین با نام اصلی Ma Yun در شهر هانگژو متولد شد. در آن دوران والدین وی به خاطر برخی فعالیت های حزبی والدین شان تحت تعقیب دولت چین قرار داشتند و ابدا اوضاع خوبی را پشت سر نمی گذاشتند.

حسام آرمندهی مدیر کافه بازار
کی بود کی شد
حسام آرمندهی، بنیان گذار و مدیر کافه بازار

اگر یادتان باشد و از کاربران اندرویدی قدیمی باشید حتما میدانید که کافه بازار زمانی پیشرفت کردکه گوگل پلی به کاربران اندرویدی ایرانی سرویس نمی داد و ایران را تحریم کرده بود. در این مدت اپلیکیشن و ایده ی کافه بازار چنان نقش نجات بخشی را برای کاربران اندروید داخل ایران ایفا کرد که گسترش نفوذ اندروید در میان کاربران ایرانی را می توان مدیون آن دانست.

کوین سیستروم
IT, اقتصاد, موفقیت
خالق اینستاگرام؛ کوین سیستروم

کوین سیستروم (متولد ۳۰ دسامبر ۱۹۸۳)، کارآفرین و برنامه‌نویس آمریکایی است که بیشترین مشهوریت او به دلیل مشارکت وی با مایک گریگر در ساخت اپلیکیشن محبوب اینستاگرام می‌باشد.