سرگی برین
کی بود کی شد

سرگی برین

سرگی میخائیلوویچ برین (متولد ۲۱ آگوست ۱۹۷۳) یک دانشمند آمریکایی در علوم کاپیوتر و کارآفرین در حوزه ی اینترنت می باشد که همراه با لری پیج، گوگل را که یکی از سودآور ترین شرکت ها در حوزه ی اینترنت می باشد را تاسیس نمودند. در ژوئن ۲۰۱۴، ثروت شخصی وی حدود ۳۰ میلیارد دلار برآورد شده است. برین و پیج هر کدام مالک ۱۶ درصد از سهام شرکت گوگل هستند.

سرگی برین
سرگی برین

برین در ۶ سالگی به همراه خانواده ی خود از جمهوری شوروی به ایالات متحده ی آمریکا مهاجرت نموده است. وی مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته ریاضیات و علوم کامپیوتر از دانشگاه ماریلند امریکا اخذ کرد. بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، برای اخذ مدرک دکترای خود در رشته ی علوم کامپیوتر به دانشگاه استنفورد رفت. در آنجا بود که با لری پیج آشنا و دوست شد. آنها اتاق خوابگاه خود را پر از کامپیوتر های ارزان قیمت کرده و از برنامه ی داده کاوی برین برای ساخت یک موتور جستجو استفاده می کردند. این برنامه خیلی زود در دانشگاه استنفورد محبوب شد و آنها برنامه ی دکترای خود را برای راه اندازی گوگل در یک گاراژ اجاره ای به تعلیق درآوردند.

روزنامه ی The Economist از برین به عنوان “انسان فرهیخته” و به عنوان فردی که معتقد است “دانش همواره خوب و بهتر از غفلت است” یاد می کند. این جمله باعث ایجاد فلسفه ای شد که امروزه شعار ماموریت گول است. یعنی:” اطلاعات موجود در جهان را سازماندهی کن و آن را برای عموم مردم جهان قابل دسترس و مفید گردان”.

جوانی و تحصیلات

برین در مسکو، پایتخت شوروی سابق متولد شد. پدر و مادر وی، میکائیل برین و اگنیا برین هر دو از دانشگاه دولتی مسکو فارغ التحصیل شده بودند. پدر وی در دانشگاه ماریلند استاد ریاضیات و مادر وی در مرکز تحقیقات ناسا به عنوان محقق فعالیت می کردند.

دوران کودکی در جماهیر شوروی

در سال ۱۹۷۹، هنگامی که برین ۶ سال داشت، والدین وی مجبور به مهاجرت به آمریکا شدند. پدر سرگی در یک مصاحبه با مارک مالسید، یکی از مولفان کتاب The Google Story، توضیح می دهد که چطور مجبور شد قبل از اینکه حتی وارد کالج شود، رویای خود را که فضا نورد شدن بود رها کند. میکائیل برین عنوان می کند که حزب کمونیست با ممنوع کردن ورود یهودیان به دانشگاه ها، از رسیدن آنها به مقام های بالاتر جلوگیری می کرد، که یکی از آنها نیز اخراج یهودیان از دپارتمان های فیزیک بود. بنابراین برین رشته ی خود را به ریاضیات تغییر داده و رتبه ی A را در آن رشته کسب کرد.

خانواده ی برین در مسکو در یک آپارتمان سه اتاقی زندگی می کردند و مادربزرگ پدری سرگی نیز با آنها زندگی می کرد. سرگی به یاد می آورد که یک بار وقتی پدرش از یک کنفرانس ریاضی در وارساو مجارستان بازگشت اعلام کرد که دیگر وقت آن رسیده که همراه با خانواده اش مهاجرت کند.

مادر سرگی مایل نبود که خانه ی خود در مسکو را ترک کند و معتقد بود که آنها همه ی عمر خود را در آن جا بوده اند. اما پدر سرگی ادعا می کرد که وی به آینده ی فرزندشان می اندیشد و در آمریکا موقعیت های مناسب تری برای پیشرفت وی وجود دارد. در طی مدتی که آنها منتظر ویزای خود بودندف پدر سرگی به آموختن برنامه نویسی کامپیوتر به سرگی پرداخت. در می ۱۹۷۹ آنها ویزای خود را دریافت کرده کشور را ترک کردند.

تحصیلات در آمریکا

برین در مدرسه ابتدایی Paint شعبه ی Montessori در آدلفی، ماریلند مشغول به تحصیل شد اما در منزل هم به یادگیری درس های مختلف می پرداخت. پدر وی که استاد ریاضیات دانشگاه مریلند بود، او را تشویق به فراگیری ریاضیات می کرد و اعضای دیگر خانواده نیز به او کمک می کردند که مهارت های زبانی روسی خود را حفظ کند. او به دبیرستان النور روزولت در گرین بلت مریلند رفت. در سپتامبر ۱۹۹۰، در دانشگاه مریلند برای تحصیل در رشته ی علوم کامپیوتر و ریاضیات ثبت نام کرد و در می ۱۹۸۳، لیسانس خود را از این دانشگاه دریافت نمود.

برین دوره ی دکترای خود را با استفاده از بورسیه ی تحصیلی National Science Foundation به تحصیل در رشته ی علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد پرداخت. در سال ۱۹۹۳ به عنوان انترن به Wolfram Research پیوست که برنامه نویسانی از Mathemaca بودند. از سال ۲۰۰۸ وی در مرخصی از دوره ی دکترای خود از دانشگاه استنفورد می باشد.

ایجاد موتور جستجو

طی مراسم معارفه ی دانشجویان دوره دکترای دانشگاه استنفورد، وی با لری پیج ملاقات کرد. در مصاحبه ی اخیر با The Economist، برین به شوخی می گوید ما هر دو تا حدودی منفور هستیم. به نظر میرسد که انها در بسیاری از مسائل با هم اتفاق نظر نداشته باشند اما بعد از اینکه مدتی را با هم گذراندند، تبدیل به دوستان صمیمی یکدیگر و دو روح در یک بدن شدند. تمرکز برین بر روی ایجاد سیستم های داده کاوی بود در حالیکه پیج بر روی توسعه ی مفهوم اهمیت یک مقاله ی تحقیقاتی از نقل کردن آن در دیگر مقالات کار می کرد. که این دو همراه با هم مقاله ای تحت عنوان “آناتومی موتور جستجوی غول آسای هایپرتکست” منتشر نمودند.

آنها با ترکیب ایده های خود، شروع به پر کردن اتاق خود با کامپیوتر های ارزان قیمت نموده و طراحی های جدید موتور جستجوی خود را بر روی وب آزمایش می کردند. پروژه ی آنها به قدری رشد کرد که باعث بروز مشکلاتی برای زیرساخت های کامپیوتری دانشگاه استنفورد شد. اما انها دریافتند که در ایجاد یک موتور عالی برای جستجوی وب موفق بوده اند، پس دوره ی دکترای خود را به حالت تعلیق درآوردند تا بر روی سیستم خود کار کنند.

همانطور که مارک مالسید می گوید:”با در خواست کمک از اعضای دانشکده، خانواده و دوستان، برین و پیج پول کافی برای خرید چند سرور و اجاره کردن آن گاراژ معروف در منلو پارک را به دست اوردند. یکی از موسسان Sun Microsystems یعنی اندی بتولخیم یک چک یکصد هزار دلاری را در وجه شرکت گوگل نوشت. تنها مشکل این بود که هنوز شرکت گوگل وجود نداشت. این شرکت هنوز به ثبت نرسیده بود. به مدت دو هفته که آنها مشغول کارهای اداری ثبت شرکت بودند، نمی توانستند از آن پول استفاده کنند.

مجله ی The Economist رویکرد برین و پیج را که در شعار گوگل خلاصه شده است اینطور بیان می کند “قابلیت دسترسی جهانی و مفید بودن”. برخی دیگر نیز دیدگاه آنان را با دیدگاه یوهانز گوتنبرگ، مبدع صنعت چاپ مدرن مقایسه می کنند:

در سال ۱۴۴۰، یوهانز گوتنبرگ دستگاه چاپگر مکانیکی را به اروپاییان معرفی کرد که انجیل ها را برای مصرف عمده به چاپ می رساند. این تکنولوژی این امکان را فراهم می آورد که کتاب ها و دستنوشته هایی که در ابتدا به صورت دستی تکثیر و کپی می شدند، با سرعت بسیار بیشتری به چاپ برسند و دانش را گسترده کرده و به راهنمایان در دوره ی رنسانس کمک می کرده است که این کار مشابه با کار گوگل است.

این مقایسه به همین شکل توسط مولفان کتاب The Google Story ذکر شده است. “ابداعاتی که افراد را توانمند ساخت و دسترسی به اطلاعات را برای افراد میسر ساخت فقط مختص به زمان گوتنبرگ نیست، گوگل نیز همین کار را کرده است. کمی بعد از ایجاد موتور جستجو برای جستجو کنندگان وب، آنها به فکر جمع آوری اطلاعاتی افتادند که امروزه فراتر از وب است، مثل الکترونیکی کردن کتب و گسترش اطلاعات پزشکی.

زندگی شخصی

در می ۲۰۰۷، برین با یک تحلیلگر بیوتکنولوژی و کارآفرین، آنه ووجسیکی در باهاماس ازدواج کرد. آنه علاقه ی زیادی به اطلاعات پزشکی داشت و به همراه برین در حال توسعه ی روش های جدیدی برای ایجاد دسترسی به آنها می باشند. آنها به عنوان بخشی از تلاش های خود یک جلسه ی طوفان فکری را با حضور محققان برتر درباره ی پروژه ی ژنوم انسان برگزار نمودند. برین به صورت غریزی ژنتیک را به عنوان یک مسئله ی مربوط به دیتا بیس و کامپیوتر می بینید. همسر وی نیز چنین دیدگاهی دارد. آنها با یکدیگر شرکت ۲۳andMe را تاسیس نمودند. این موسسه به مردم این امکان را می دهد که ساختار ژنتیکی خود را (که شامل ۲۳ جفت کروموزوم می باشد) با یکدیگر مقایسه کنند. برین و ووجسیکی صاحب یک فرزند پسر که در دسامبر ۲۰۰۸ متولد شد و یک فرزند دختر که در اواخر ۲۰۱۱ متولد شد هستند. در آگوست ۲۰۱۳ اعلام شد که برین و همسرش جدا از یکدیگر زندگی می کنند.

مادر برین، اگنیا به بیماری پارکینسون مبتلا شده است. در سال ۲۰۰۸ برین تصمیم گرفت که اعانه ای را به دانشکده ی پزشکی دانشگاه ماریلند که مادرش در آنجا تحت درمان قرار گرفته بود، اعطا کند. برین از خدمات ۲۳andMe استفاده کرد و کشف کرد که اگرچه پارکینسون یک بیماری وراثتی نیست، اما او و مادرش هر دو دارای ژن LRRK2 هستند که باعث می شود او نیز به احتمال ۲۰ تا ۸۰ درصد در سال های آینده مبتلا به این بیماری شود. هنگامی که از او پرسیده شد که آیا ندانستن در مورد این حقیقت بهتر نیست وی عنوان کرد که دانش او به این معناست که او اکنون می تواند سنجش هایی را انجام دهد که این بیماری را دفع کند. مجله ی The Economist عنوان می کند که “آقای برین اشتراک LRRK2 با مادرش را به عنوان یک باگ در کدهای شخصی خود می بیند و از این رو هیچ تفاوتی بین این باگ و باگ هایی که هر روز توسط مهندسین گوگل رفع می شود قائل نیست. از این رو وی با کمک به خود می تواند به دیگران نیز کمک کند. او خود را خوش شانس می داند. اما آقای برین به نکته ی بزرگی اشاره کرده است. آیا دانش همیشه خوب و بهتر از چشم پوشی و غفلت است؟” برین و همسرش همچنین نهاد The Brin Wojcicki Foundation را نیز تاسیس نمودند.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثروت موسس علی‌بابا در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۲۲ میلیارد دلار تخمین زده شده بود
کی بود کی شد
مروری بر زندگی جک ما؛ چینی تباری که گنج علی بابا را تصاحب کرد-بخش اول

فردی که غربی ها با نام جک ما می شناسند در سال ۱۹۶۴ میلادی و در جریان انقلاب فرهنگی چین با نام اصلی Ma Yun در شهر هانگژو متولد شد. در آن دوران والدین وی به خاطر برخی فعالیت های حزبی والدین شان تحت تعقیب دولت چین قرار داشتند و ابدا اوضاع خوبی را پشت سر نمی گذاشتند.

حسام آرمندهی مدیر کافه بازار
کی بود کی شد
حسام آرمندهی، بنیان گذار و مدیر کافه بازار

اگر یادتان باشد و از کاربران اندرویدی قدیمی باشید حتما میدانید که کافه بازار زمانی پیشرفت کردکه گوگل پلی به کاربران اندرویدی ایرانی سرویس نمی داد و ایران را تحریم کرده بود. در این مدت اپلیکیشن و ایده ی کافه بازار چنان نقش نجات بخشی را برای کاربران اندروید داخل ایران ایفا کرد که گسترش نفوذ اندروید در میان کاربران ایرانی را می توان مدیون آن دانست.

کوین سیستروم
IT, اقتصاد, موفقیت
خالق اینستاگرام؛ کوین سیستروم

کوین سیستروم (متولد ۳۰ دسامبر ۱۹۸۳)، کارآفرین و برنامه‌نویس آمریکایی است که بیشترین مشهوریت او به دلیل مشارکت وی با مایک گریگر در ساخت اپلیکیشن محبوب اینستاگرام می‌باشد.