Kaptain Kitty
دسته ها :کی بود کی شد
انتشار :۱۶ آبان ۱۳۹۳
بازدید :1116 بار

شریل سندبرگ

شریل سندبرگ

شریل سندبرگ

شریل کارا سندبرگ (متولد ۲۸ آگوست ۱۹۶۹) یک فعال آمریکایی تبار در حوزه ی فن آوری و یک نویسنده ی توانا می باشد. از سپتامبر ۲۰۱۴ وی مدیر ارشد عملیات فیسبوک می باشد. در ژوئن ۲۰۱۲، وی توسط اعضای وقت هیات مدیره ی فیسبوک به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره انتخاب شد و با عنوان اولین زنی که در اعضای هیات مدیره ی فیسبوک خدمت کرده است، لقب گرفت. قبل از پیوستن به فیسبوک، سندبرگ قائم مقام مدیر عامل در بخش های Global Online Sales و Operation در گوگل بود و در راه اندازی ارتش انسان دوستانه و خیرخواهانه ی گوگل یعنی google.org نیز نقش داشت. قبل از گوگل نیز سندبرگ به عنوان رئیس ستاد در وزارت خزانه داری ایالات متحده ی آمریکا مشغول به کار بود.

در سال ۲۰۱۲  نام وی در فهرست Time 100 آورده شد. این فهرست شامل صد نفر از اثربخش ترین افراد جهان بر طبق مجله ی Time می باشد. در ژانویه ی ۲۰۱۴ گزارش داده شد که ثروت سندبرگ با احتساب سهام وی در فیسبوک و دیگر شرکت ها، بیش از یک میلیارد دلار می باشد.

کودکی و تحصیلات

سندبرگ در سال ۱۹۶۹ در واشنگتن متولد شد. وی در خانواده ای نسبتا مرفه رشد یافت. مادر وی ادل و پدرش جوئل سندبرگ بودند و دارای سه فرزند دیگر به جز شریل بودند که همگی بزرگتر از شریل هستند. پدر او یک چشم پزشک و مادرش هم معلم فرانسه در یک کالج بود. مادر او انگلیسی را به عنوان زبان دوم خود فرا گرفت و یک موسسه خیریه را تاسیس نمود که به نوجوانان نحوه ی جلوگیری از آسیب های گوش را آموزش می داد. هنگامی که مادرش شریل را باردار بود از دوره ی دکترا انصراف داد و بر پرورش فرزندانش تمرکز کرد. برادر شریل نیز فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد بوده و جراح مغز و اعصاب اطفال در بیمارستان کودکان میامی می باشد. خواهر او، میشل نیز فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد بوده و اکنون در سانتا کلارا، کالیفرنیا، پزشک کودکان می باشد.

هنگامی که شریل دو ساله بود، خانواده اش به سواحل شمالی میامی در فلوریدا نقل مکان کردند. او به دبیرستان North Miami رفت و همواره جزو شاگردان اول در کلاس های خود بود. در سال دوم دبیرستان نماینده ی کلاس بود، عضو انجمن National Honor بوده و در سال سوم دبیرستان جزو انجمن اجرایی دبیرستان بود. سندبرگ در دهه ی ۱۹۸۰ در طی دوران تحصیل خود در دبیرستان، به آموزش ایروبیک می پرداخت.

در سال ۱۹۸۷ سندبرگ در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد و در سال ۱۹۹۱  لیسانس خود را در رشته ی اقتصاد دریافت کرده و به دلیل اینکه جزو شاگردان اول در رشته ی اقتصاد بود، مفتخر به دریافت جایزه ی John H. Williams شد. هنگامی که شریل در دانشگاه هاروارد بود، سازمانی تحت عنوان “زنان در اقتصاد و دولت” را تاسیس کرد. در آن زمان با پروفسور لری سامرز آشنا شد که بعد ها راهنما و استاد ناظر وی در پروژه ی پایان نامه ی وی شد. سامرز او را به عنوان دستار تحقیقاتی خود در بانک جهانی استخدام کرد. شریل به مدت یک سال بر روی پروژه های بهداشتی در هند کار می کرد که مرتبط با بیماریهای جذام، ایدز و کوری بود. در سال ۱۹۹۳ در بیزینس اسکول هاروارد ثبت نام کرده و در سال ۱۹۹۵ مدرک MBA خود را دریافت کرد. در سال اول در این بیزینس اسکول وی موفق به دریافت کمک هزینه ی آموزشی شد.

مشاغل

بعد از فارغ لتحصیلی از بیزینس اسکول در بهار ۱۹۹۵، سندبرگ به مدت یک سال به عنوان مشاور مدیریت در شرکت McKinsey & Company کار می کرد. از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۱ف سندبرگ به عنوان رئیس ستاد در وزارت خزانه داری آمریکا مشغول به کار بود که رئیس جمهور وقت در آن زمان، بیل کلینتون بود. کار سندبرگ در آنجا کمک به امور خزانه داری در بخشش بدهی های کشورهای در حال توسعه در حین بحران مالی در آسیا بود. او در سال ۲۰۰۱ به گوگل پیوست و کار خود را به عنوان قائم مقام مدیر عامل در بخش های فروش آنلاین در بخش تبلیغات گوگلی و انتشار محصولات برای عملیات فروش بود. وی همچنین در بخش Book Search گوگل نیز فعالیت کرد.

شریل سندبرگ

شریل سندبرگ

فیسبوک

در اواخر سال ۲۰۰۷، مارک زاکربرگ، موسس و مدیر اجرایی ارشد فیسبوک، در مهمانی کریسمس که توسط دن روزنویج برگزار شده بود ملاقات کرد. در آن زمان سندبرگ به پیشنهاد کاری در شرکت واشنگتن پست در نقش مقام ارشد اجرایی فکر می کرد. زاکربرگ هرگز به صرت رسمی به دنبال مدیر ارشد عملیات برای شرکت خود نبود اما فکر کرد که سندبرگ بهترین گزینه برای این نقش است. در سال ۲۰۰۸ آنها وقت بیشتری را در انجمن اقتصاد جهانی در سوئیس گذراندند و در مارچ ۲۰۰۸، فیسبوک اعلام کرد که شریل سندبرگ از گوگل جدا شده و به فیسبوک پیوسته است.

سندبرگ بعد از پیوستن به فیسبوک سریعا تلاش کرد که فیسبوک را به درآمدزایی برساند. قبل از اینکه وی در فیسبوک استخدام شود، شرکت فقط به این فکر می کرد که یک وب سایت عالی و کاربرپسند باشد تا درآمد هم پس از آن به دست آید. در اواخر بهار، مدیر فسیبوک پذیرفت که به تبلیغات روی آورد. به شرطی که این تبلیغات به صورت محتاطانه ارائه شوند. تا سال ۲۰۱۰ فیسبوک به درآمدزایی رسید. بر طبق اسناد فیسبوک، سندبرگ بر عملیات تجاری شرکت مانند فروش، مارکتینگ، توسعه ی کسب و کار، منابع انسانی، سیاست عمومی و ارتباطات نظارت می کرد.

در سال ۲۰۱۲ وی به عنوان هشتمین (و اولین عضو زن) عضو هیات مدیره فیسبوک انتخاب شد.  در اکتبر ۲۰۱۲، مجله ی Business Insider گزارش داد که سهامی که با نام شریل سندبرگ صادر شده است (۳۴ میلیون سهم) حدود ۷۹۰ میلیون دلار ارزش دارد. که فیسبوک ۱۵ میلیون آن را برای مالیات نگه داشته و فقط ۴۱۷ میلیون دلار را به شریل تحویل داده است. این مجله در ۱۲ آگوست ۲۰۱۳ گزارش داد که سندبرگ ۲٫۴ میلیون از سهام خود در فیسبوک (۵ درصد از تعداد کل سهام) را به بهای ۹۱ میلیون دلار (۵۱ میلیون یورو) فروخته است.

در اوریل ۲۰۱۴ گزارش شد که از زمان عمومی شدن سهام فیسبوک، سندبرگ نیمی از سهام خود در فیسبوک را فروخته است. وی قبل از این صاحب ۴۱ میلیون سهم در فیسبوک بود که با چند بار فروش سهم خود، اکنون صاحب ۱۷٫۲ سهم است که ۰٫۵% از سهام فیسبوک می باشد و ارزشی برابر با یک میلیارد دلار دارد.

زندگی شخصی

سندبرگ در ۲۴ سالگی ازدواج کرد. البته یک سال بعد طلاق گرفت و پس از آن در سال ۲۰۰۴ با دیوید گلدبرگ، مدیر ارشد اجرایی فعلی شرکت SurveyMonkey ازدواج کرد. آنها صاحب دو فرزند هستند و در حال حاضر در آترتون کالیفرنیا زندگی می کنند.

Sheryl Kara Sandberg بیوگرافی Sheryl Kara Sandberg بیوگرافی شریل سندبرگ زندگی نامه Sheryl Kara Sandberg زندگی نامه شریل سندبرگ شریل سندبرگ مدیر فیس بوک
مطالب مرتبط

فردی که غربی ها با نام جک ما می شناسند در سال ۱۹۶۴ میلادی و در جریان انقلاب فرهنگی چین با نام اصلی Ma Yun در شهر هانگژو متولد شد. در آن دوران والدین وی به خاطر برخی فعالیت های حزبی والدین شان تحت تعقیب دولت چین قرار داشتند و ابدا اوضاع خوبی را پشت سر نمی گذاشتند.

اگر یادتان باشد و از کاربران اندرویدی قدیمی باشید حتما میدانید که کافه بازار زمانی پیشرفت کردکه گوگل پلی به کاربران اندرویدی ایرانی سرویس نمی داد و ایران را تحریم کرده بود. در این مدت اپلیکیشن و ایده ی کافه بازار چنان نقش نجات بخشی را برای کاربران اندروید داخل ایران ایفا کرد که گسترش نفوذ اندروید در میان کاربران ایرانی را می توان مدیون آن دانست.

کوین سیستروم (متولد ۳۰ دسامبر ۱۹۸۳)، کارآفرین و برنامه‌نویس آمریکایی است که بیشترین مشهوریت او به دلیل مشارکت وی با مایک گریگر در ساخت اپلیکیشن محبوب اینستاگرام می‌باشد.

پاول والریویچ دروف (زاده ی دهم اکتبر ۱۹۸۴)، یک کارآفرین روسی است که بیشترین معروفیت او به دلیل تاسیس شرکت اینترنتی روسیه و وابسته به کرملین، Mail.ru بفروشد که این باعث شد سهم Mail.ru از VK به ۵۲ درصد افزایش یابد. در سال ۲۰۱۴ شرکت Mail.ru باقیمانده ی سهام را خرید و مالک محض VK […]

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه