لری پیج
کی بود کی شد

لری پیج

لائورنس لری پیج (متولد ۲۶ مارچ ۱۹۷۳) یک بیزینسمن پر نفوذ آمریکایی و دانشمند علم کامپیوتر است که به همراه سرگی برین، شرکت گوگل را تاسیس کرد. در ۴ آوریل ۲۰۱۱، پیج بر اریک اشمیت در گرفتن پست مدیریت اجرایی ارشد گوگل پیشی گرفت. در سال ۲۰۱۴ ثروت شخصی پیج حدود ۳۲٫۳ میلیارد دلار تخمین زده شد که وی را در رتبه ی نوزدهم لیست میلیاردر های مجله ی فوربز قرار دارد.

لری پیج
لری پیج

پیج خالق PageRank، اساس الگوریتم رنکینگ موتور جستجوی گوگل می باشد. او و سرگی برین هر کدام مالک ۱۶ درصد از سهام گوگل می باشند.

جوانی و تحصیلات

پیج در ایست لنسینگ، میشیگان آمریکا متولد شد. پدرش، کارل پیج، در سال ۱۹۸۵، زمانی که رشته ی کامپیوتر به تازگی ایجاد شده بود، دکترای خود را در این رشته گرفت و به عنوان یکی از پیشگامان علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی در نظر گرفته می شود. او استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه میشیگان بود و مادر پیج، گلوریا در کالج لیمان بریگس، دانشگاه میشیگان استادیار بود.

پیج از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ به مدرسه ی Okemos Montessori در میشیگان رفت و در سال ۱۹۹۱ از دبیرستان ایست لنسینگ فارغ التحصیل شد. وی کارشناسی ارشد خود را در رشته ی علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد اخذ کرد. هنگامی که وی در دانشگاه میشیگان بود، یک چاپگر تزریقی از قطعات لگو ساخت.

در یک مصاحبه، پیج کودکی خود را به یاد می آورد و عنوان می کند که خانه ی او همیشه پر از مجلات کامپیوتر و علوم مرتبط به کامپیوتر بود. علاقه ی او به کامپیوتر ها زمانی شروع شد که او شش ساله بود و با اشیایی که پیرامونش قرار داشت بازی می کرد. او اولین کودکی بود که در دوران ابتدایی خود توانست تکلیف مربوط به یک word processor را انجام دهد. برادر بزرگترش به او یاد داده بود که چگونه اجزای اشیاء را از هم جدا کند تا روش کار آن را دریابد. او می گوید که از سنین خیلی پایین فهمیدم که به اختراع چیزهای جدید علاقه دارم. بنابراین به تکنولوژی و بیزینس علاقه مند شدم. احتمالا از سن ۱۲ سالگی بود که فهمیدم می خواهم یک شرکت برای خودم داشته باشم.

پس از ثبت نام در دوره ی دکترای علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد، پیج در حال تحقیق در مورد خصوصیات ریاضیاتی شبکه ی گسترده ی جهانی (World Wide Web) بود تا ساختار لینکی آن را به عنوان یک گراف عظیم درک کند. استاد راهنمای او Terry Winogard او را تشویق کرد که ایده ی خود را دنبال کند و پیج عنوان می کند که این بهترین توصیه ای بود که تا به حال به او شده بود. سپس پیج بر بر این مسئله تمرکز کرد که با در نظر گرفتن اینکه تعداد و ماهیت backlink ها اطلاعات مهمی را در مورد آن صفحه می دهند، کدام وب پیج ها بر یک صفحه لینک می شوند. در این پروژه ی تحقیقاتی که نام آن را BackRub گذاشته بود، خیلی زود به سرگی برین که او هم دانشجوی دکتری در دانشگاه استنفورد بود، پیوست.

جان باتله، یکی از موسسان مجله ی Wired عنوان کرد که منطق پیج این بود که وب کاملا بر اساس فرضیه ی نقل قول (citation) عمل می کند، گذشته از این، آیا لینک چیزی به جز نقل قول است؟ پیج معتقد بود که وب تبدیل به مکان با ارزشی خواهد شد.

باتله نحوه ی شروع کار پیج و برین بر روی این پروژه را اینگونه توصیف می کند:

هنگامی که پیج در مورد BackRub متقاعد شد، وب تقریبا حاوی ۱۰ میلیون داکیومنت بود که تعداد لینک های بین آنها مشخص نبود. منابع کامپیوتری مورد نیاز برای خزیدن در این حجم عظیم اطلاعات فراتر از محدوده ی یک پروژه ی دانشجویی بود. پیج بدون اطلاع از بزرگی کاری که شروع کرده است، شروع به ساخت یک خزنده کرد. پیچیدگی و مقیاس این ایده، برین را مجاب به این کار کرد. فردی که در چندین رشته ی مختلف تبحر داشت و از پروژه ای به پروژه ی دیگر می رفت، ایده ی BackRub را فوق العاده یافت. برین به یاد می آورد که: “من با گروه های تحقیقاتی زیادی در دانشگاه صحبت کردم و این هیجان انگیزترین پروژه بود زیرا هم با وب سر و کار داشت که نشاندهنده ی دانش انسانی بود و هم این که من از لری خوشم آمده بود”.

برین و پیج ابتدا در مارچ ۱۹۹۵ طی یک گردهمایی بهاری در بین داوطلبان دکتری با هم ملاقات کردند. برین که سال دوم دوره ی دکتری بود مسئول آشنا سازی دانشجویان دکتری، شامل پیج، با نقاط مختلف پردیس دانشگاه بود که بعدها دوستی آنها آغاز شد.

برای تبدیل داده های حاصل از backlink ها که توسط خزنده ی BackRub جمع آوری شده بود، به مقیاسی برای اندازه گیری اهمیت صفحه ای که ان لینک ها به او اشاره داشتند، برین و پیج یک الگوریتم PageRank ایجاد کردند و دریافتند که می توان با استفاده از آن، موتور جستجویی را ایجاد کرد که بسیار بهتر از موتورهای جستجوی موجود باشد. این ایده بر اساس نوع جدیدی از تکنولوژی بود که ارتباط back link هایی که یک صفحه وب را به دیگری مرتبط می ساخت را تحلیل می کرد. در آگوست ۱۹۹۶، نسخه ی اولیه ی گوگل در دسترس عمومی قرار گرفت اما همچنان بر روی وب سایت دانشگاه استنفورد بود.

بیزینس

در سال ۱۹۹۸، برین و پیج شرکت گوگل را تاسیس کردند. پیج و برین تا سال ۲۰۰۱ مشترکا مدیر عامل گوگل بودند که در سال ۲۰۰۱ آنها اریک اشمیت را به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیریت ارشد اجرایی گوگل استخدام کردند. در ژانویه ۲۰۱۱ گوگل اعلام کرد که در اوریل همان سال، پیج به عنوان مدیریت ارشد اجرایی، جایگزین اشمیت خواهد شد. پیج و لری سالانه یک حقوق یک دلاری از گوگل در یافت می کنند. در ۴ آوریل ۲۰۱۱، پیج رسما مدیر اجرایی ارشد گوگل شد و اشمیت به عنوان رئیس بخش اجرایی به کار خود در گوگل ادامه داد. پیج همچنین به هیئت مدیره ی گوگل نیز پیوست.

علایق دیگر

پیج در پروژه ی Tesla Motors سرمایه گذاری کرده است. او سرمایه گذاری هایی را هم در مبحث تکونولوژی و انرژی بازیافتی انجام داده است و با کمک Google.org، ارتش کمک های انسان دوستانه ی گوگل، ایجاد ماشین های برقی هیبریدی را نیز توسعه داده است. در بخش پرسش و پاسخ Google I/O در سال ۲۰۱۳، لری پیج علاقه ی خود به مسائل مربوط به انرژی را بیان کرد.

زندگی شخصی

در سال ۲۰۰۷، پیج با لوسیندا ساوث ورث در جزیره ی Necker که یک جزیره در دریای کارائیب و متعلق به تاجر معروف ریچارد برنسون می باشد، ازدواج کرد. ساوث ورث دانشمند علوم تحقیقاتی است. پیج و ساوث ورث در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ صاحب فرزند شدند.

پیج در می ۲۰۱۳ در پروفایل گوگل پلاس خود اعلام کرد که تار صوتی سمت راست وی به دلیل سرماخوردگی که از تابستان قبل مبتلا شده است، از کار افتاده است در حالیکه تارهای صوتی سمت چب وی نیز در سال ۱۹۹۹ از کار افتاد. پیج توضیح داد که وی مدت ۱۴ سال از ناراحتی تارهای صوتی رنج برده است و از زمان پست وی در پروفایلش در می ۲۰۱۳، دکتر ها هنوز هم در نشخیص علت این مشکل ناتوان هستند. این پست وی در گوگل پلاس آشکار ساخت که پیج مقدار قابل توجهی پول را به برنامه ی تحقیقاتی عملکرد عصبی تارهای صوتی در Voice Health Institute در بوستون، آمریکا اعطا کرده است. یک منبع ناشناس عنوان کرده است که این اعانه بیش از ۲۰ میلیون دلار بوده است.

در اکتبر ۲۰۱۳، مجله ی Business Insider اعلام کرد که از کار افتادگی تارهای صوتی پیج به علت یک بیماری خودایمنی به نام تیروئید هاشیموتو می باشد و او نمی تواند تا مدتی در کنفرانس های فصلی گوگل شرکت کند.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثروت موسس علی‌بابا در سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۲۲ میلیارد دلار تخمین زده شده بود
کی بود کی شد
مروری بر زندگی جک ما؛ چینی تباری که گنج علی بابا را تصاحب کرد-بخش اول

فردی که غربی ها با نام جک ما می شناسند در سال ۱۹۶۴ میلادی و در جریان انقلاب فرهنگی چین با نام اصلی Ma Yun در شهر هانگژو متولد شد. در آن دوران والدین وی به خاطر برخی فعالیت های حزبی والدین شان تحت تعقیب دولت چین قرار داشتند و ابدا اوضاع خوبی را پشت سر نمی گذاشتند.

حسام آرمندهی مدیر کافه بازار
کی بود کی شد
حسام آرمندهی، بنیان گذار و مدیر کافه بازار

اگر یادتان باشد و از کاربران اندرویدی قدیمی باشید حتما میدانید که کافه بازار زمانی پیشرفت کردکه گوگل پلی به کاربران اندرویدی ایرانی سرویس نمی داد و ایران را تحریم کرده بود. در این مدت اپلیکیشن و ایده ی کافه بازار چنان نقش نجات بخشی را برای کاربران اندروید داخل ایران ایفا کرد که گسترش نفوذ اندروید در میان کاربران ایرانی را می توان مدیون آن دانست.

کوین سیستروم
IT, اقتصاد, موفقیت
خالق اینستاگرام؛ کوین سیستروم

کوین سیستروم (متولد ۳۰ دسامبر ۱۹۸۳)، کارآفرین و برنامه‌نویس آمریکایی است که بیشترین مشهوریت او به دلیل مشارکت وی با مایک گریگر در ساخت اپلیکیشن محبوب اینستاگرام می‌باشد.