خالق لینوکس لینوس توروالدز
از دست ندهید
2
خالق لینوکس لینوس توروالدز
خالق لینوکس لینوس توروالدز

لینوس توروالدز (Linus Torvalds)

لینوس بِنِدیکت توروالدز (زاده ی ۲۸ دسامبر ۱۹۶۹) یک مهندس کامپیوتر آمریکایی-فنلاندی می باشد که نیروی کلیدی و اصلی خلق Linux Kernel می باشد که بعدا تبدیل به محبوب ترین kernel (هسته) برای سیستم عامل ها شد. او پس از مدتی سمت معمار ارشد Linux Kernel شد و اکنون به عنوان هماهنگ کننده ی پروژه فعالیت می کند. او همچنین سیستم نظارتی Git را نیز خلق کرد. وی به همراهی شینیا یاماناکا در سال ۲۰۱۲ به دلیل ایجاد یک سیستم عامل اوپن سورس برای کامپیوتر هایی که رو به استفاده ی بیشتر از Linux Kernel آورده اند، موفق به کسب جایزه ی فن آوری قرن شد. وی همچنین مفتخر به دریافت جایزه پیشگامان عرصه ی کامپیوتر از جامعه ی کامپیوتر IEEE در سال ۲۰۱۴ شد.

بیوگرافی

سال های اول زندگی

توروالدز در هلسینکی، فنلاند متولد شد. او فرزند دو خبرنگار به نام های آنا و نیلز توروالدز و نوه ی ارشد شاعری به نام اوله توروالدز می باشد. والدین وی هر دو در دهه ی ۱۹۶۰ در دانشگاه هلسینکی جزو احزاب تند رو بودند. خانواده ی وی به اقلیت سوئدی زبان فنلاند (۵٫۵% جمعیت کشور) تعلق داشتند.

نام لینوس توروالدز از نام لینوس پائولینگ، شیمیدان آمریکایی برنده ی جایزه ی نوبل گرفته شده است اگرچه که در کتاب: رمز عصیان: لینوکس و انقلاب اوپن سورس، از زبان توروالدز نوشته می شود که، “من فکر می کنم که نامم از لینوس، شخصیت بادام زمینی در یکی از کارتون ها گرفته شده باشد”.

اما این باعث نشد که از او شخصیتی ساخته شود که نیمش شیمیدان برنده ی جایزه ی نوبل و نیم دیگرش شخصیت کارتنی خانه به دوش باشد”.

توروالدز بین سال های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۶ در دانشگاه هلسینکی به تحصیل پرداخت و با مدرک کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر از گروه تحقیقاتی NODES فارغ التحصیل شد. حرفه ی آکادمیک وی درست بعد از اولین سال تحصیل او قطع شد زیرا او به ارتش فنلاند پیوست و یک دوره ی ۱۱ ماهه برای آموزش افسری را انتخاب کرد تا خدمت اجباری سربازی فنلاند را گذرانده باشد. در ارتش وی مقام ستوان دوم گرفت و نقش وی افسر بخش محاسبات بالیستیک بود. در سال ۱۹۹۰ او دوباره تحصیلات دانشگاهی خود را از سر گرفت و برای اولین بار با UNIX در قالب یک DEC MicroVAX که یک ULTRIX را اجرا می کرد آشنا شد. پایان نامه ی دانشگاه وی تحت این عنوان بود: لینوکس: یک سیستم عامل قابل حمل.

علاقه ی وی به کامپیوتر با Commodore VIC-20 آغاز شد. بعد از VIC-20 او یک Sinclair QL خریداری کرد که به طور گسترده ای تمام اجزای آن به خصوص سیستم عامل آن را اصلاح کرد. او یک زبان assembly و یک ویرایشگر متنی و همچنین چند بازی برای QL نوشت. او برای نوشتن یک کپی از Pac-Man به نام Cool Man معروف است. در ۵ ژانویه ی ۱۹۹۱، قبل از دریافت کپی MINX که باعث شد بر روی لینوکس کار کند، او یک IBM PC بر پایه ی Intel 80386 خرید. اولین پروتوتایپ لینوکس بعد از آن سال به انتشار عمومی رسید. نسخه ی ۱٫۰ آن در ۱۴ مارس ۱۹۹۴ منتشر شد.

خالق لینوکس لینوس توروالدز
خالق لینوکس لینوس توروالدز

سال های جوانی

پس از بازدید از Transmeta در سال ۱۹۹۶، توروالدز منصبی را در این شرکت پذیرفت و از فوریه سال ۱۹۹۷ تا ژوئن سال ۲۰۰۳ در آن مشغول به کار بود. وی سپس به Open Source Development Labs منتقل شد که این این شرکت از آن پس با Free Standard Group ادغام شد تا Linux Foundation تاسیس شود و توروالدز تحت حمایت های مالی این کمپانی به کار خود ادامه دهد. در ژوئن ۲۰۰۴، توروالدز و خانواده اش به دانتروپ، اورِگان نقل مکان کردند.

از سال ۱۹۹۷ تا سال ۱۹۹۹ وی در ۸۶open مشارکت می کرد که کار آن کمک به انتخاب فورمت باینری استاندارد برای لینوکس و یونیکس بود. در سال ۱۹۹۹ وی از سوی MIT Technology Review TR100 به عنوان یکی از یکصد مبدع برتر زیر ۳۵ سال جهان انتخاب شد.

در سال ۱۹۹۹، Red Hat و VA Linux که هر دو توسعه دهندگان پیشرو در زمینه ی نرم افزار های تحت لینوکس بودند، به پاس قدردانی از توروالدز به خاطر خلق لینوکس، بخشی از سهام خود را به وی بخشیدند. در همان سال هر دو کمپانی به سهامی عام تبدیل شدند و ارزش سهام توروالدز به طور موقت به طور انفجاری به ۲۰ میلیون دلار رسید.

نماد خوش شانسی وی پنگوئنی است که Tux نام دارد و با استقبال گسترده ای از سوی جامعه ی لینوکس مواجه شد و همه آن را نماد خوش شانسی Linux Kernel می دانند.

اگرچه توروالدز معتقد بود که “اوپن سورس” تنها راه صحیح تولید نرم افزار است اما این را هم عنوان کرده است که او “بهترین ابزار را برای کارش استفاده می کند”، حتی اگر آن ابزار شامل نرم افزار های تحت مالکیت باشد. او برای استفاده و هواداری شدید از نرم افزار تحت مالیکت BitKeeper برای اعمال version control در Linux Kernel بسیار مورد انتقاد قرار گرفت. توروالدز متعاقبا یک نرم افزار رایگان برای جایگزینی BitKeepr نوشت و آن را Git نامید.

در سال ۲۰۰۸، توروالدز عنوان کرد که او از Fedora Distribution of Linux استفاده کرده است زیرا پشتیبانی خوبی برای معماری پردازشگر های PowerPC ارائه می دهد. استفاده ی وی از Fedora بعدها در یک مصاحبه در سال ۲۰۱۲ تایید شد. در حال حاضر Linux Foundation از توروالدز پشتیبانی می کند و وی می تواند به صورت تمام وقت بر روی بهبود لینوکس کار کند.

خالق سیستم عامل لینوکس و سیستم گیت
خالق سیستم عامل لینوکس و سیستم گیت

ارتباط Linus/Linux

در ابتدا توروالدز می خواست نام kernel ساخت خود را Freax بگذارد اما دوست او Ari Lemmke که مدیریت FTP server را به عهده داشت و هسته ی لینوکس برای اولین بار بر روی آن سرور برای دانلود قرار گرفت، دایرکتوری توروالدز را لینوکس نامید.

مالکیت و علامت تجاری

از سال ۲۰۰۶، تقریبا دو درصد از هسته ی لینوکس توسط خود توروالدز نوشته شده بود. به دلیل این که هزاران نفر در پروژه ی Linux Kernel مشارکت کرده اند، این درصد یکی از بالاترین مشارکت ها در این پروژه است. البته او در سال ۲۰۱۲ عنوان کرد که مشارکت شخصی وی اکثرا ادغام کد های نوشته شده توسط دیگران است و کمی کدنویسی بوده است. توروالدز هنوز هم بالاترین اختیار را برای تصمیم در مورد این که کدام کد در هسته ی استاندارد لینوکس قرار بگیرد، حفظ کرده است. توروالدز مالکیت علامت تجاری Linux را دارا بوده و استفاده از آن را از طریق Linux Mark Institute کنترل می کند.

زندگی شخصی

لینوس توروالدز با تاو توروالدز (نی مونی)- برنده ی شش بار مسابقات کاراته کشور فنلاند- ازدواج کرده است. آنها اولین بار در پاییز ۱۹۹۳ با یکدیگر ملاقات کردند. پس از آن لینوس و تاو با یکدیگر ازدواج کرده و صاحب سه دختر به نام های پاتریشیا میراندا (متولد ۱۹۹۶)، دنیلا یولاندا (متولد ۱۹۹۸) و سلستی آماندا (متولد ۲۰۰۰) شدند که دوتای آنها در آمریکا متولد شدند.

در سال ۲۰۱۰ توروالدز شهروند آمریکا شد و برای دریافت حق رای خود ثبت نام کرد. وی در هیچ یک از احزاب سیاسی آمریکا عضویت ندارد.

شما کارهای خوبشو ببین، اگه ایشون اعتقادی به خدا نداره، حتماً برای این بوده که کسی اطرافش نبوده که اونو به خودش بیاره و خدا رو درست بهش معرّفی کنه و بگه خدا همون کسیه که وجود اون رو بهش هدیه داده و…

۲ دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

freelancer
از دست ندهید
چطور به عنوان یک ادمین مراقب امنیت وب سایت خود باشیم

مدیران وب‌سایت‌ها، مخصوصا آنهایی که در کسب و کارهای کوچک یا سازمان‌هایی بدون نیروی تخصیص یافته به این بخش و متخصصان حوزه‌ آی تی اغلب از اصول اولیه مبحث امنیت چشم‌پوشی می‌کنند. این امر می‌تواند در عصر مدرن نه تنها از حیث حملات مستقیم هکری بلکه از نظر حملات اسکریپتی که در مقابل مجموعه‌ای از اهداف بی انتها و تصادفی رخ می‌دهد هم خطرناک باشد. اصلا مهم نیست که وب‌سایت شما تا چه حد کوچک و نسبتا بی اهمیت است، در هر صورت می‌تواند هدف حملات هکری باشد و چه شما فردی باشید که سایت را نوشته و یا فردی که آن را مدیریت می‌کند، احتمالا با این چند نکته اولیه در حوزه‌ی امنیت وب آشنا نباشید. در این مقاله به این نکات می‌پردازیم.

استیو بالمر مدیرعامل مایکروسافت
از دست ندهید
آیا مرورگر اج از مرورگرهای فایرفاکس و کروم امن تر است؟

مایکروسافت سخت در تلاش است برای مرورگر اج جایی در میان سایر رقبای خود پیدا کند. تبلیغاتی که در ویندوز ۱۰ نمایش داده می شوند، ادعا می کنند که مرورگر اج از مرورگرهای کروم و فایرفاکس امن تر است.

سی پنل cpanel
آیا می دانستید که
۶ نکته مهم برای مدیریت وب سایت در cPanel

سی‌پنل یک صفحهٔ کنترل میزبانی وب، مبتنی بر لینوکس است که بوسیلهٔ ایجاد رابط کاربری و ابزار خودکار طراحی شده است تا کار کردن با فضای میزبانی وب را راحت‌تر کند. سی‌پنل در سه نوع برای استفادهٔ گردانندگان سرور، فضاهای ریسیلر و کاربر دارنده وب سایت طراحی شده است تا مصرف کنندگان و گردانندگان سرورها بتوانند به شکل‌های گوناگون روی فضای خود کنترل داشته باشند.

ابزارهایی که به صورت پیش‌فرض بر روی سی‌پنل نصب هستند، شامل وب‌سرور آپاچی، پی‌اچ‌پی، مای‌اس‌کیوال، پرل، پایتون و بایند (دی‌ان‌اس) می‌شود، همجنین ایمیل‌هایی که به صورت پیش‌فرض پشتیبانی می‌شوند شامل پاپ۳، اس‌ام‌تی‌پی، آی‌ام‌ای‌پی (قرارداد پیام‌گزینی) هستند. سی‌پنل بطور معمول به روی درگاه ۲۰۸۲ و به صورت اس‌اس‌ال بر روی ۲۰۸۳ قابل دسترسی است.