کتاب آموزش برنامه نویسی Ext JS
برای اولین بار در ایران
Ext JS
در مورد Ext JS بیشتر بدانید
خرید کتاب
مارک زاکربرگ کیست ؟
دسته بندی ها :کی بود کی شد
۲۲ مهر ۱۳۹۳
929 بازدید
مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ

مارک الیوت زاکر برگ (متولد ۱۴ می، ۱۹۸۴)، یک برنامه نویس و کارآفرین آمریکایی در زمینه ی کامپیوتر می باشد. او به عنوان یکی از پنج موسس وب سایت شبکه ی اجتماعی فیسبوک، در جهان شناخته شده است. از تاریخ آوریل سال ۲۰۱۳، وی به عنوان رییس هیات مدیره و مدیر اجرایی فیسبوک فعالیت می کند و ثروت شخصی وی در تاریخ جولای ۲۰۱۴، حدود ۳۳٫۱ میلیارد دلار تخمین زده شده است. مارک زاکر برگ ماهانه یک دلار به عنوان حقوق خود در مقام مدیر عامل فیسبوک دریافت می کند.
زاکربرگ به همراه هم اتاقیهای خوابگاه خود در دانشگاه هاروارد، ادواردو ساورین، اندرو مک کالم، داستین موسکوویتز و کریس هافز، فیسبوک را از اتاق های خوابگاه هاروارد راه اندازی نمود. این گروه سپس فیسبوک را به سایر دانشگاه های کشور معرفی کرده و مدت کوتاهی پس از آن به پالو آلتو در ایالت کالیفرنیا نقل مکان کردند. در سال ۲۰۰۷، مارک زاکر برگ در سن ۲۷ سالگی در نتیجه ی موفقیت فیسبوک، تبدیل به یک میلیاردر شد. در سال ۲۰۱۲ تعداد کاربران فیسبوک در سراسر دنیا مجموعا به یک میلیارد نفر رسید. دیگر اعضای آن گروه پنج نفره بار ها از زاکربرگ شکایت نمودند و ادعای سهام از شرکت فیسبوک نمودند زیرا در فازهای مختلف برنامه نویسی فیسبوک مشارکت داشتند.
از سال ۲۰۱۰ تا کنون، مجله ی Time دو بار نام  مارک زاکربرگ را در بین ۱۰۰ نفر از ثروتمند ترین و اثر گذار ترین افراد در جهان آورده است. نقش زاکربرگ توسط جسی ایسنبرگ در سال ۲۰۱۰ در فیلم “شبکه ی اجتماعی” ایفا شد که ظهور فیسبوک در آن به تصویر کشیده شده است.

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ

کودکی و نوجوانی
زاکربرگ در سال ۱۹۸۴ در وایت پلینز، نیویورک متولد شد. او پسر دندانپزشک ادوارد زاکربرگ و روانشناس کارن کمپنر می باشد. او سه خواهرش، رندی، دونا و آریله در دابز فری نیویورک که شهر کوچکی در ده مایلی شمال نیویورک قرار دارد رشد کردند. سپس به دبیرستان Ardsley رفت و در علوم کلاسیک خوش درخشید. سپس در سال آخر به آکادمی فیلیپ اکستر منتقل شد و جوایزی را در زمینه ی ریاضیات، نجوم و فیزیک دریافت کرد. در تقاضانامه ی پذیرش دانشگاه وی ادعا کرد که بر زبان های فرانسه، عبری، لاتین و یونان باستانی مسلط است. او کاپیتان تیم شمشیر بازی بود. در دانشگاه به دلیل حفظ اشعار حماسی مانند الیاد مشهور بود.

سال های اولیه برنامه نویسی
زاکربرگ استفاده از کامپیوتر و نرم افزار نویسی را از دوران راهنمایی شروع کرد. پدرش به او برنامه نویسی Atari Basic را در دهه ی ۱۹۹۰ آموزش داد و سپس دیوید نیومن که یک برنامه نویس نرم افزار بود را برای آموزش خصوصی وی استخدام کرد. نیومن او را اعجوبه می نامید و می گفت که پیشی گرفتن از این پسر کار دشواری است. زاکربرگ در حالی که هنوز دوران دبیرستان را به اتمام نرسانده بود توانست یک دوره ی دانشگاهی در زمینه ی نرم افزار نویسی در کالج Mercy که نزدیک منزل او بود، اتخاذ کند. او از برنامه نویسی برنامه های کامپیوتری لذت می برد، مخصوصا بازی ها و ابزار های ارتباط جمعی. در یکی از همین برنامه ها، از آنجایی که امور دندانپزشکی پدرش از منزل آنها اداره می شد، او نرم افزاری تحت عنوان زاک نت نوشت که تمام کامپیوتر های منزل و مطب دندانپزشکی پدرش را به هم مرتبط می ساخت و می توانستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این نرم افزار را می توان نسخه ی ابتدایی Instant Messenger از شرکت AOL در نظر گرفت که یک سال بعد از نرم افزار زاک نت به بازار عرضه شد.
بر طبق گفته های خوزه آنتونیو وارگاس، برخی از کودکان بازی های کامپیوتری می کنند. مارک آنها را خلق می کرد. زاکربرگ به یاد می آورد که:”من تعدادی دوست هنرمند داشتم. آنها چیزهایی رسم می کردندف نمایش اجرا می کردند و من از کارهای آنها یک بازی طراحی می کردم”. البته وارگاس ذکر می کند که زاکربرگ یک خوره ی معمولی نبود زیرا او بعد ها کاپیتان تیم شمشیر بازی پیش دانشگاهی خود شد و دیپلم کلاسیک (مختص افرادی که به زبان لاتین و یونانی مسلط هستند) در یافت کرد. شان پارکر یکی از موسسان نپستر (Nepster)، که یکی از دوستان صمیمی مارک می باشد، عنوان می کند که زاکربرگ واقعا در حماسه های یونانی ادیسه غرق شده بود. او به یاد می آورد که زاکربرگ در خلال یکی از کنفرانس های فیسبوک، چند خطی از شعر حماسی رومی به نام “آئنید” اثر ویرژیل را خواند.
او طی سال های دبیرستان خود، تحت نام شرکت Intelligent Media Group یک مزیک پلیر ایجاد نمود که نام سیناپس نام داشت و از یادگیری ماشینی استفاده می کرد تا عادات شنیداری کاربر را تشخیص داده و آن ها را به Sashdot پست می کرد و رتبه ۳ را از ۵ امتیاز از PC Magazine دریافت می کرد.

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ

سال های دانشگاه
وارگان عنوان می کند، زمانی که کلاس هایش در هاروارد آغاز شد، زاکربرگ لقب اعجوبه ی برنامه نویسی را از قبل از آنِ خود کرده بود. او به فراگیری روانشناسی و علوم کامپیوتر پرداخت. در سال دوم دانشگاه، او برنامه ای به نام CoursrMatch نوشت که به کاربران اجازه می داد کلاس های خود را بر اساس انتخاب ساید دانشجویان انتخاب کنند و همچنین به آنها کمک می کرد که بتوانند گروه های مطالعاتی ایجاد کنند. کمی بعد از آن، او برنامه ی متفاوتی ایجاد کرد که در ابتدا آن را Facemash نامید و به دانشجویان این امکان را می داد که زیباترین فرد را از میان افرادی که تصاویر خود را ارسال کرده بودند انتخاب کنند. بر طبق گفته های هم اتاقی زاکربرگ در آن تاریخ، هاسیت، وی این سایت را برای سرگرمی ایجاد کرد.

هاسیت عنوان می کند:
ما کتاب هایی به نام Face Book داشتیم که حاوی نام و تصویر تمام افرادی بود که در خوابگاه دانشجویی زندگی می کردند. در ابتدا، او یک وب سایت ایجاد کرد و عکس هایی را در آن قرار داد، تصویر دو دختر و دو پسر. بازدید کنندگان از وب سایت باید فردی که زیباتر بود را بر اساس رای دادن انتخاب می کردند.

این سایت یک هفته برقرار بود اما در صبح دوشنبه، دانشگاه آن را معلق کرد زیرا محبوبیت آن باعث فشار بیش از به یکی از سوئیچ های شبکه دانشگاه هاروارد شده بود و مانع از دسترسی دانشجویان به اینترنت می شد. علاوه بر این، دانشجویان بسیاری شکایت کرده بودند که تصاویر آنها بدون اجازه در سایت استفاده شده است. زاکربرگ از همه عذرخواهی کرد و در نامه ای عنوان کرد که سایت او “کاملا ناشایست” بوده است.
در ترم بعد در ژانویه ۲۰۰۴، زاکربرگ شروع به کدنویسی برای یک وبسایت جدید نمود. در چهارم فوریه ۲۰۰۴، وی Thefacebook را راه اندازی کرد که بر روی آدرس thefacebook.com قرار داشت. شش روز پس از اینکه وب سایت راه اندازی شد، سه تا از دانشجویان سال آخری هاروارد به نام های کامرون وینکلووس، تایلر وینکلووس و دیویا نارندرا، زاکربرگ را متهم کردند که وی عمدا آنها را گمراه کرده تا فکر کنند او در حال کمک کردن به آنها برای ساخت یک شبکه ی اجتماعی به نام harvardconnection.com می باشد در حالی که او از ایده ی آنها استفاده کرده بود تا یک محصول مشابه ایده ی آنها ایجاد کند. این سه فرد شکایت خود را به روزنامه ی Harvard Crimson بردند و این روزنامه شروع به تحقیق در این مورد کرد.
به دنبال راه اندازی رسمی پلتفرم رسانه ی اجتماعی فیسبوک، این سه تن طرح دعوی را علیه زاکربرگ اقامه کردند که سرانجام منتهی به صلح شد. آنها توافق کردند که ۱٫۲ میلیارد از سهام فیسبوک که در آن زمان ارزشی برابر با ۳۰۰ میلیون دلار بود را بپذیرند. زاکر برگ سال دوم دانشگاه را ترک کرد تا پروژه ی خود را تکمیل کند.

فسیبوک در ابتدا تنها مختص دانشجویان هاروارد بود اما مدتی بعد زاکربرگ تصمیم گرفت که آن را به دانشکده های دیگر نیز گسترش دهد و در این راه از هم اتاقی خود داستین موسکوویتز نیز کمک گرفت. آنها با دانشگاه های کلمبیا، نیویورک، استفورد، دارتموث، کرنل، پن، براون ویل شروع کردند. سامیر لین که در پرش سه گام فعالیت داشت و از کشور هائیتی بود و در المپیک سال ۲۰۱۲ از طرف کشور هائیتی در این مسابقات شرکت کرد، در زمان تاسیس فیسبوک اتاق خود را در اختیار زاکر برگ قرار داد. لین که چهاردهمین کاربر فیسبوک بود عنوان می کند که مارک بر روی چیز های فوق العاده ای کار می کرد. پس از اینکه زاکربرگ به همراه موسکوویتز و برخی از دوستانش به پالو آلتو در کالیفرنیا نقل مکان کردند، یک خانه ی کوچک را به عنوان دفتر کار خود اجاره کردند. در همان تابستان، زاکر برگ با پیتر تیل ملاقات کرد و وی حاضر شد که بر روی شرک آنها سرمایه گذاری کند.

آنها اولین دفتر خود را در اواسط ۲۰۰۴ گرفتند. بر طبق گفته ی زاکربرگ، این گروه تصمیم گرفتند که به هاروارد برگردند اما سرانجام تصمیم بر این شد که در کالیفرنیا بمانند. در آن زمان پیشنهاداتی از سوی شرکت های بزرگ به آنها می رسید که مایل به خرید شرکت آنها بودند. زاکربرگ در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۷ دلایل خود را توضیح داد: “عدم فروش شرکت ربطی به میزان پول پیشنهادی ندارد. برای من و همکارانم، مهمترین چیز این است که ما یک جریان اطلاعاتی آزاد را برای مردم ایجاد کرده ایم. این که یک شرکت صاحب چندین شرکت رسانه ای باشد به نظر من ایده ی جالبی نیست.
او این اهداف را بار دیگر در سال ۲۰۱۰ در مجله ی Wired تکرار کرد:”چیزی که واقعا برای من مهم است ماموریت من است، یعنی باز بودن دنیا به روی همه. در ۲۱ جولای ۲۰۱۰ زاکربرگ گزارش داد که کاربران فیسبوک به ۵۰۰ میلیون نفر رسیده است. هنگامی که از وی سوال شد آیا می توان با این رشد فوق العاده ی فیسبوک انتظار درآمد بیشتری از تبلیغات داشت، او پاسخ داد: فکر می کنم بشود، ما با نرخ مطلوبی در حال رشد هستیم.”

استفاده از دیگر شبکه های اجتماعی
بلافاصله پس از اینکه گوگل پلاس راه اندازی شد، زاکربرگ یک اکانت در آن ایجاد کرد و عنوان کرد که این کار او “مهر تاییدی بر دیدگاه” او در زمینه شبکه های اجتماعی آنلاین است. در جولای ۲۰۱۱ وی تبدیل به پر follower ترین کاربر گوگل پلاس شد که حتی رتبه ی وی از موسسان گوگل یعنی لری پیج و سرگی برین بالاتر رفت. از تاریخ ۶ مارچ ۲۰۱۲، رتبه ی وی در گوگل پلاس به ۱۸۴ و پس از پیج و برین قرار گرفت. پروفایل وی فقط شامل یک عکس و یک بیوگرافی می باشدو زاگر برگ دارای یک اکانت شخصی در توییتر می باشد که نام کاربری آن zuck می باشد و در سال ۲۰۰۹، وی افشا کرد که اکانت عمومی “flinkd” نیز به او تعلق دارد.

فعالیت های خیرخواهانه
زاکربرگ مقدار نامعلومی را به یک وب سرور اوپن سورس شخصی به نام Diaspora اعطا کرد که کار این وب سرور خدمات شبکه های اجتماعی را تامین می کرد و زاکربرگ نیز آن را ایده ی فوق العاده نامید.
زاکربرگ موسسه ای را تحت عنوان Education Foundation تاسیس کرد. در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۰، گزارش شد که زاکربرگ ۱۰۰ میلیون دلار به مدارس دولتی Newark، نیو جرسی اعطا کرده است.
در ۹ دسامبر ۲۰۱۰، زاکربرگ، بیل گیتس و وارن بافت، قراردادی را امضا نمودند که آن را “عهدنامه ی اعانه” نامیدند که در آن، آنها قول دادند که حداقل نیمی از درآمد خود را به خیریه اعطا کنند و دیگر ثروتمندان را نیز دعوت به اعطای ۵۰ درصد یا بیشتر از ثروت خود به خیریه نمودند.
در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۳، زاکربرگ اعلام کرد که ۱۸ میلیون از سهام فیسبوک را به Silicon Valley Community Foundation اعطا کرده است و تا انتهای ماه بر اساس ارزش فیسبوک تا آن تاریخ این مبلغ به آنها اعطا خواهد شد که در آن تاریخ ارزش آن سهام برابر با ۹۹۰ میلیون دلار بود. در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۳، این اعانه به عنوان بزرگترین کمک عمومی در سال ۲۰۱۳ شناخته شد و نام مارک زاکربرگ و همسر وی را در صدر ۵۰ آمریکایی بخشنده در سال ۲۰۱۳ قرار داد.

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ

زندگی شخصی
در یک مهمانی که توسط خوابگاه در سال دوم دانشگاه برگزار شده بود، زاکربرگ با پریسیلا چان، که دانشجوی دانشگاه هاروارد بود ملاقات کرد و در سال ۲۰۰۳ با یکدیگر نامزد شدند. چان فرزند یک پناهنده ی چینی ویتنامی است که بعد از سقوط سایگون به آمریکا آمده بودند. او در ماساچوست متولد شد. در سپتامبر ۲۰۱۰ زاکربرگ چان را که در آن زمان دانشجوی پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو بود دعوت کرد که به خانه ی اجاره ای او در پالو آلتو برود. زاکربرگ به مطالعه ی زبان ماندرین چینی پرداخته بود تا برای رفتن به جمهوری خلق چین در دسامبر ۲۰۱۰ آماده باشد. در ۱۹ می ۲۰۱۲ زاکربرگ و چان با یکدیگر ازدواج کردند و در همان روز جشن فارغ التحصیلی چان از دانشکده ی پزشکی نیز برگزار شد.

علایق
زاکربرگ در صفحه ی فیسبوک خود علایق شخصی خود را اینگونه بیان کرده است “آشکار بودن همه چیز، ایجاد چیزهایی که به مردم کمک کند تا با یکدیگر در ارتباط باشند و چیزهایی که برایشان مهم است را با هم تسهیم شوند، انقلاب و تغییر بنیادین، جریان اطلاعاتی، مینیمالیسم”. زاکربرگ رنگ آبی را از همه ی رنگ ها بهتر می بیند زیرا کور رنگی سبز و قرمز دارد. آبی نیز رنگ غالب در طراحی فیسبوک است.
نظراتتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *