Kaptain Kitty
انتشار :۱۱ مهر ۱۳۹۳
بازدید :509 بار

مدت های زیادی است که برنامه نویسان در حال توسعه و برنامه نویسی با هر دو فریم ورک codeigniter و kohana هستند تا بتوانند یکی ازاین دو گزینه را برای برنامه نویسی انتخاب کنند.

من از سال ۲۰۰۶ از فریم ورک ها برای توسعه ی برنامه هایم استفاده می کنم، از زمانی که فریم ورک codeigniter نسخه ی ۱٫۵ در بازار بود. جالب است بدانید که تفاوت های بین کدایگنایتر ورژن ۲ با بقیه بسیار محسوس است. بزرگترین مورد برای من وجود helper ها در کدایگنایتر است. توابعی که در قالب helper ها نوشته می شوند به صورت global در همه جای برنامه در دسترس هستند و این برای من که آدمی تنبل هستم و دوست دارم تمام توابعی که نیاز دارم یکباره و در زمان شروع برنامه لود شود امکان مناسبی است.

چند سال پیش بود که شروع به برنامه نویسی با kohana کردم. آن زمان ورژن ۲٫۳ بود. من واقعا نحوه ی استفاده ی آنها از توابع استاتیک را دوست داشتم. اما در بین ورژن های مختلف آنها تغییرات عمده ای داشتند که این برای من کمی مشکل بود. با این تفاسیر سال گذشته دوباره شروع به کار با kohana کردم تا ببینم بعد این مدت آنها تغییری داشتند یا نه ؟! آیا کار با kohana سخت تر شده است یا آسان تر.

به شخصه در حین یادگیری فریم ورک kohana3 مشکل خیلی زیادی نداشتم. تنها مراجع یادگیری من هم وجود user guide و یک wiki غیر رسمی بود. بزرگترین مسئله ی من در این زمان نحوه ی کار با ماژول database بود که به کلی ساختارش از ورژن قبلی kohana عوض شده بود و برای من کمی دغدغه درست کرده بود. یه جورایی انگار سخت ترین مراحل کدنویسی زندگیم رو داشتم تجربه می کردم. حقیقتا codeigniter در این زمینه خیلی بهتر و روان تر است.

اگر از یک بعد دیگر بخواهیم به این قضیه برسیم و جنبه ی stable بودن و پایدار بودن را بخواهیم بررسی کنیم بازهم فریم ورک codeigniter برنده ی این جریان خواهد بود.

بله! می دانم که kohana بسیار تمیز و مرتب نوشته شده است، کدهای آنها بسیار واضح و با کامنت های لازم است. حقیقتا بیشتر از آنچه که فکرش را می کردم برنامه نویسان خوبی دارد. اما فریم ورک کدایگنایتر هم در هسته اش بسیار مرتب و تمیز کار کرده است. اما موردی که به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای لازم است رعایت کنم اینست که نمی توانم از فریم ورکی استفاده کنم که بین نسخه های اصلی آن تمایز های ساختاری وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است من در ورژن یک کاری انجام دهم که بعد از آپدیت به ورژن دو همین تابع من تبدیل به یک backdoor برای هکرها شود. لذا تا زمانی که استراتژی kohana پایدار نشود ترجیح می دهم از آن استفاده نکنم. و همچنین این قضیه برای من مشخص نیست که چه زمانی آنها در نسخه های مختلف به یک پایداری می رسند!

در حالی که خود من به پیشرفت در ساختار فریم ورک و کد احترام می گذارم و معتقدم که نباید حتی یک تکه کد را به حال خود رها کرد. اما با اینحال اگر با توجه به مشکلات قبلی که ذکر شد اگر ورژن جدید باعث بشود که کد من ۲۰ میلی ثانیه سریعتر اجرا شود با اینحال بازهم ترجیح می دهم که از کد قدیمی ترم استفاده کنم.

اگر به این نکته که ممکن است نسخه های مختلف kohana به عنوان یک نکته ی مهم یاد می کنم به خاطر این است که ممکن است شما در یک پروژه ی تجاری از آن استفاده کنید. به این ترتیب شما در نسخه ی اولی تعدادی API می نویسید و در نسخه ی دوم بعد از آپدیت ممکن است که تعداد زیادی از API های شما کارایی خود را از دست بدهند!

با این تفاسیر ممکن است در زمان نوشتن این مقاله این مشکلات برطرف شده باشد. پس تنها به این مقاله یا مقاله هایی از این دست تکیه نکنید و خودتان دست به کار شوید و تحقیق و مقایسه را شروع کنید.

 

آموزش فریم ورک فریم ورک kohana فریم ورک php فریم ورک کدایگنایتر مقایسه ی codeigniter و kohana مقایسه ی فریم ورک های php
مطالب مرتبط

سلام  توی این پست میخوام  لیستی از بهترین فروشگاه ساز های رایگان رو بهتون معرفی کنم . همونطور که میدونید فروشگاه ساز ها برنامه هایی هستند که با اونها می تونید یک فروشگاه بسازید. در این بین خیلی از فروشگاه ساز ها رایگان نیستند و شما باید برای استفاده از اون ها هزینه ای رو پرداخت کنید که شاید به عنوان یه مشتری یا کارفرما یا هرچی شما با این موضوع مشکلی نداشته باشید اما به عنوان یه توسعه دهنده ی خیلی نمی تونید با این موضوع کنار بیاید.

  خرید کتاب سوپر فریم ورک قدرتمند برنامه نویسی وب Ext JS   خرسندیم که به استحضار دوستان و علاقه مندان برنامه نویسی برسانیم که با درخواست های شما عزیزان و پس از مدت ها، بر آن شدیم تا اولین کتاب کامل آموزش سوپر فریم ورک Ext JS را تحت عنوان “ساخت وب اپلیکیشن های […]

به طور کلی استفاده از فریم ورک اجباری نیست، بلکه فریم ورک فقط یک ابزار کمکی است که به شما کمک می کند پروژه هایتان را سریع تر و بهتر جلو ببرید. بهتر ازین بابت که : فریم ورک ها بر اساس یک ساختار و معماری درست بنا شده اند و برنامه نویس را ملزم […]

جدیدترین فریم ورک دنیای فریم ورک های php  هم پا به صحنه گذاشت. فریم ورک Fat-Free  یا به عبارتی f3 این فریم ورک واقعا سبک است، توابع پایه ای تنها در یک فایل و در یک کلاس گنجانده شده است و حجمی معادل با ۳۹ کیلوبایت را اشغال می کند! حتی با این حجم کم […]

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه