مقایسه ی ویژگی های Bootstrap 3 با Foundation 4

فریم ورک foundation
Html و Css
فریم ورک foundation
فریم ورک foundation

فریم ورک Foundation 4 به تازگی منتشر شده و ویژگی های آینده نگرانه ای مانند grid شناور، تورهای تعاملی در وب سایت و پشتیبانی native برای SASS دارد و همین ویژگی ها آن را به فریم ورکی محبوب برای برنامه نویسی سمت کلاینت تبدیل کرده است.

با انتشار اخیر Bootstrap 3، استفاده از آخرین نسخه ی این فریم ورک به صورت انفجاری رشد کرده است که در مقایسه با نسخه ی قبلی رشد بسیار زیادی داشته است. Bootstrap 3 بسیاری از ویژگی های محبوبی که در Foundation دیده شده است را به خود اضافه کرده است و علاوه بر آنها چند ویژگی خوب دیگر را نیز معرفی می کند.

در جدول زیر ویژگی دو فریم ورک، ویژی های جدید فریم ورک Bootstrap و همچنین ویژگی هایی که در دو فریم ورک با هم متفاوت است آورده شده است:

Bootstrap 3.0

Foundation 4.3

ویژگی های جدید Bootstrap 3

فونت های توکار برای آیکن ها

دارد

ندارد

تست توکار سرور

دارد

ندارد

Grid شناور

دارد

دارد

پشتیبانی از Grunt

دارد

ندارد

لیست های افقی

دارد

دارد

پشتیبانی از IE 8

دارد

ندارد

Media object

دارد

ندارد

 Grid موبایل

دارد

دارد

Panel

دارد

دارد

Foundation 4 only

ستون های مجتمع

ندارد

دارد

Grid مشبک (Block)

ندارد

دارد

اعتبار سنجی فرم

ندارد

دارد

عدم وجود فاصله بین ردیف ها

ندارد

دارد

پشتیبانی Native از SASS

ندارد

دارد

جداول قیمت گذاری

ندارد

دارد

پشتیبانی از فرمت راست به چپ

ندارد

دارد

تغییر سایز ویدیو

ندارد

دارد

تور وبسایت

ندارد

دارد

ویژگی های منسوخ

پشتیبانی از IE 7

ندارد

ندارد

Typeahead

ندارد

ندارد

 

علیرغم این که Foundation می تواند ویژگی های بیشتری را ارائه دهد، اما می توان گفت که در حال حاضر هر دو فریم ورک تا حدود زیادی با هم مشابه هستند. فریم ورک Bootstrap 3 بیشتر به سمت تبدیل شدن به محیط برنامه نویسی کامل حرکت می کند. در حالی که Foundation بیشتر تمایل به ارائه ی کامپوننت های خلاقانه برای ایجاد سریع وب سایت ها و اپلیکیشن هایی غنی از ویژگی های جدید و کاربردی دارد. هر دو فریم ورک کاملا ساده به نظر می رسند، به راحتی سفارشی می شوند و سرعت برنامه نویسی را تا حد زیادی بالا می برند. بنابراین به سختی می توانید تشخیص دهید کدام یک برای شما مناسب تر است. تفاوت های کلیدی دیگری هم وجود دارد که باید در زمان انتخاب یک فریم ورک در نظر بگیرید.

جامعه برنامه نویسان

Bootstrap مدت زمان بیشتری از زمان انتشارش می گذرد، ازین رو کاربران بسیار بیشتری دارد که توسط توییتر پشتیبانی و نگهداری می شوند. اگر توجه کنید منابع پشتیبانی کمتری برای Foundation وجود دارد و رفع مشکلات آن (troubleshooting) نیز عموما زمان بسیار زمان بر است.

مستندات

برای هر دو فریم ورک مستندات فراوانی وجود دارد. مستندات Bootstrap 3 بسیار ساختار یافته بوده و نحوه ی پیاده سازی سریع ویژگی های Bootstrap را توضیح می دهد. مستندات Foundation کمتر به مسائل عمقی پرداخته اند اما بیشتر برنامه نویس را محور آموزش های خود قرار داده و mixin هایی را برای هر کامپوننت ارائه می دهند.

آماده سازی محیط برنامه نویسی

برنامه نویسی در Bootstrap 2 تا حدودی رمزآلود بود، بنابراین می توانید به راحتی متوجه شوید که پیشرفت های زیادی بر Bootstrap 3 اعمال شده است. راه اندازی آن نیاز به وجود Node، Bower، Grunt و Jekyll میباشد که حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد که بر روی Mac و حدود یک ساعت طول می کشد که بر روی Windows شروع به کار کند (Jekyll بر روی Windows اجرا نمی شود و زمان زیادی طول میکشد که بر روی آن شروع به کار کند).

محیط فریم ورک Foundation بر اساس Ruby بوده و به راحتی بر روی Mac اجرا می شود (Ruby تقریبا بر روی تمامی دستگاه های Apple نصب شده است).

امیدواریم که از مطالعه لذت و استفاده ی کافی را برده باشید. لطفا لینک های مرتبط که در زیر آمده است را نیز بررسی کنید.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Html و Css
چگونه برنامه نویسی وب را شروع کنم؟

سؤال بالا، سوالی است که اکثر افراد هنگام شروع به یادگیری مباحث برنامه نویسی وب، با آن مواجه می شوند. اما به راستی، اگر بخواهیم برنامه نویسی وب را آغاز کنیم، باید از چه زبانی شروع کنیم؟ چه نکاتی باید رعایت شوند؟

Html و Css
داشتن وبسایتی با Performance بالا حتی با وجود استفاده از Gif

فرمت Gif ابتدا در سال ۱۹۸۷ ابداع و توسط استیو ویلهایت از شرکت Compuserve به نمایش عمومی درآمد. Gif ها (Graphics Interchange Format یا قالب مبادله گرافیکی) با ایجاد امکان استفاده از ۲۵۶ رنگ و در عین حال حفظ فرمت فشرده که می توانستند توسط افرادی با مودم های کند …

Html و Css
HTML5 و CSS3 در دنیای واقعی

گرچه HTML5 تغییرات چشمگیری در روش مارک آپ کردن محتوا ایجاد می کند، اما باید توجه داشت که این تغییرات باعث نمی شوند مرورگرهای قدیمی نتوانند با آن کار کنند و هم اینکه منجر به مشکلات در Layout و خطای صفحه نمی شوند. این یعنی شما می توانید هر پروژه …