Kaptain Kitty
انتشار :۲۴ دی ۱۳۹۳
بازدید :528 بار

اگر شما انحصارا با php برنامه نویسی می کنید، احتمالا تا به حال لذت migration که ابتدا توسط فریم ورک Ruby on Rail محبوب شد را تجربه نکرده اید.

می توان migration را به عنوان کنترل بر سازگاری دیتابیس با نسخه های مختلف (version control) در نظر گرفت. چه اتفاقی خواهد افتاد اگر یک روز بعد از افزودن جدول tasks بفهمید که اصلا به این جدول نبوده است؟ آن را به صورت دستی حذف می کنید، درست است؟ اما برنامه نویسان دیگری که در تیم شما کار می کنند چطور؟ اگر به آنها اطلاع ندهید کد های آن ها به هم می ریزد.

البته ما با استفاده از migration می توانیم به migration قبلی بازگشته و به بقیه ی کار خود ادامه دهیم. بهتر از آن این است که هنگام اعمال تغییرات بر سرور، یک فرمان php artisan migrate  به صورت خودکار دیتابیس محصول شما را آپدیت خواهد کرد. این امر هنگام ترکیب با Schema Builder در فریم ورک Laravel باعث می شود که فرآیند مدیریت دیتابیس تا حد امکان تسهیل می کند.

میخواهیم یک migration ایجاد کرده و به جدول users در دیتابیس خود اضافه کنیم. خط فرمان زیر را در نظر بگیرید:

[codesyntax lang=”php”]

php artisan migration:make create_users_table --table=users –create

[/codesyntax]

در تکه کد بالا ما نام جدول و همچنین flag مربوط به  –create را مشخص نمودیم تا نشان دهیم که می خواهیم یک جدول جدید ایجاد کنیم نه اینکه به اصلاح یکی از جداول فعلی بپردازیم.

این فرمان یک فایل migration جدید را در اپلیکیشن ما ایجاد خواهد کرد. سپس می توانیم از کلاس Schema در فریم ورک Laravel (لاراول) استفاده کرده تا شمای جدول خود را تهیه کنیم.

[codesyntax lang=”php”]

<?php
 
use Illuminate\Database\Migrations\Migration;
 
class CreateTasksTable extends Migration {
  /**
   * Run the migrations.
   */
  public function up()
  {
    Schema::create('tasks', function($table)
    {
      $table->increments('id');
      $table->string('title');
    });
  }
 
  /**
   * Reverse the migrations.
   */
  public function down()
  {
    Schema::drop('tasks');
  }
}

[/codesyntax]

همانطور که می بینید این کلاس دو متد up و down را ارائه می دهد که مشخص می کند فریم ورک Laravel در زمان اجرای migration و یا بازگرداندن یک migration به حالت قبلی، چه اقدامی انجام دهد.

در این مورد در up() یک جدول جدید به نام tasks  ایجاد کرده و به ترتیب دو فیلد id و title را برای آن task مشخص می کنیم. هنگام بازگرداندن migration به حالت قبلی خود، فقط کافیست جدول را حذف کنیم.

از طریق بازگشت به Terminal و تایپ کردن کد زیر، migration را انجام دهید:

[codesyntax lang=”php”]

php artisan migrate

[/codesyntax]

انجام شد. حالا شما یک جدول  tasks جدید با دو فیلد دارید. می خواهید به حالت قبل بازگردید؟ به سادگی کد زیر را اجرا کنید:

[codesyntax lang=”php”]

php artisan migrate:rollback

[/codesyntax]

 

آموزش laravel آموزش لاراول فریم ورک laravel فریم ورک لاراول مهاجرت در فریم ورک laravel مهاجرت در فریم ورک لاراول
مطالب مرتبط

به این موضوع تا به حال توجه کرده‌اید که چرا کامپوننت‌‌ها یا بسته‌های نصبی برخی از توسعه‌دهندگان PHP مفید می‌باشد؟ خب مشخصه که با این پکیج‌ها و بسته‌های نصبی نگهداری از سرویس‌ها و نحو‌ه‌ی کدنویسی ما بسیار ساده خواهد شد. چون شما به جای نوشتن توابع بدیهی فقط کافی‌ست از آنها استفاده کرده و نرم‌افزار خود را توسعه دهید. البته لازم به ذکر است که هر بسته نصبی یا کامپوننتی معتبر نیست. این پیشنهاد را از بنده داشته باشید که استفاده از کامپوننت‌ها تنها و تنها به حمایت‌کننده یا به اصطلاح Supporter آن کامپوننت و یا پکیج بستگی دارد.

سلام  توی این پست میخوام  لیستی از بهترین فروشگاه ساز های رایگان رو بهتون معرفی کنم . همونطور که میدونید فروشگاه ساز ها برنامه هایی هستند که با اونها می تونید یک فروشگاه بسازید. در این بین خیلی از فروشگاه ساز ها رایگان نیستند و شما باید برای استفاده از اون ها هزینه ای رو پرداخت کنید که شاید به عنوان یه مشتری یا کارفرما یا هرچی شما با این موضوع مشکلی نداشته باشید اما به عنوان یه توسعه دهنده ی خیلی نمی تونید با این موضوع کنار بیاید.

در این قسمت بیشتر می خواهیم زبان برنامه نویسی PHP را بررسی کنیم و ببینیم که غیر از تعربف و تمجید های تکراری که در تمام وبسایت ها شاهد آن هستیم، چه نقاط ضعفی هم دارد. مقایسه ی PHP + Apache Stack و پلت فرم Node.js مقایسه ی این دو مانند مقایسه ی سیب و پرتقال است. […]

در چهار قسمت قبلی نکات و موارد بسیاری را در رابطه با فریم ورک محبوب و قدرتمند لاراول (Laravel) برای php کار ها عنوان کردیم. این قسمت پنجمین و آخرین قسمت از بررسی فریم ورک laravel است . امیدواریم با مطالعه ی این مقالات و کسب دانش پایه و آگاهی از نکات ضعف و قوت فریم […]

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه