Kaptain Kitty
دسته ها :اخبار
انتشار :۱۴ دی ۱۳۹۵
بازدید :39 بار

متخصصان می‌گویند با بهره‌گیری از هوش مصنوعی می‌توان کسانی را که مشکوک به اقدام به خودکشی هستند، در ایستگاه‌های قطار شناسایی کرد. هوش مصنوعی می‌تواند با تحلیل رفتار مسافران، در مواقع خطر سیگنال هشدار بدهد.

برخی از کسانی که در زندگی به بن‌بست‌های روانی می‌رسند، چاره‌ای جز خودکشی نمی‌بینند و کسری از آنها ایستگاه‌های قطار را برای پایان دادن به زندگی خود انتخاب می‌کنند. بسیاری از کشورها با پدیده خودکشی با رفتن زیر قطار در حال حرکت ناآشنا نیستند، اما در کانادا این موضوع تبدیل به معضلی جدی برای سلامت عمومی شده است.

پژوهشگران کانادایی می‌گویند هوش مصنوعی می‌تواند به تشخیص کسانی که احتمالا نقشه خودکشی در سر دارند کمک کند. انجمن پیشگیری از خودکشی در کانادا می‌گوید بحران خودکشی معمولا موقت است و بسیاری از کسانی که در ایستگاه‌های قطار دست به خودکشی می‌زنند لزوما از پیش برای چنین کاری برنامه‌ریزی نکرده‌اند، اما با نظارت بر رفتار مسافران با دوربین‌های مداربسته، شاید بتوان کسانی را که با مرگ یک قدم فاصله دارند شناسایی کرد.

به گزارش مجله مادربرد، گروهی از دانش‌جویان علوم کامپیوتر با بازنگری ویدئوهای ضبط شده از ۶۰ اقدام به خودکشی با رفتن زیر قطار، به این نتیجه رسیده‌اند که می‌‌توان الگوهای رفتاری این افراد را شناسایی کرد و با بهره‌گیری از هوش مصنوعی آژیر خطر را پیش از اقدام به خودکشی به صدا درآورد تا نیروهای حاضر در ایستگاه‌ها برای نجات جان آنها اقدام کنند.

به گفته متخصصان «نظارت انسانی بر صدها نمایشگری که ایستگاه‌ها را با دوربین‌های مداربسته زیر نظر دارند آسان نیست و به همین خاطر راه‌حل ایده‌آل آن است که این کار اتوماتیک با هوش مصنوعی انجام شود.» کامپیوترها می‌توانند با تحلیل رفتار مسافران، سیگنال‌های لازم درباره افراد مشکوک را به ماموران اتاق کنترل یا لوکوموتیوران بدهند تا از وقوع سانحه جلوگیری شود.

پژوهشی که در کانادا انجام شده نخستین گام به سوی توسعه سامانه هوشمند کشف تلاش برای خودکشی است. به گفته پژوهشگران افرادی که فکر خودکشی در سر دارند، معمولا افسرده به نظر می‌رسند، شیئی را روی سکو قرار می‌دهند یا حوالی خط زردرنگ هشدار پرسه می‌زنند. اما این‌ها فقط نشانه‌هایی اولیه برای آغاز کارند.

«دید کامپیوتری» (computer vision) سامانه‌ای است که می‌تواند با استفاده از یادگیری عمیق ماشینی (Deep Learning) درک عمیق و ارتقایابنده‌ای از این رفتارهای پرخطر پیدا کند و به مرور زمان با ضریب خطای کمترشونده‌ای به کمک نیروهای متمرکز بر پیش‌گیری از خودکشی بیاید.

هنوز تا پیاده‌سازی چنین سیستمی راه درازی باقی مانده، اما بسیاری از دانشگاه‌ها و کمپانی‌هایی نظیر گوگل، مشغول توسعه روش‌هایی کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل دقیق رفتارها و فیگورهای بدن انسان‌اند تا بتوانند برای اهداف گوناگون، از جمله پیش‌گیری از خودکشی، از آن بهره بگیرند.

computer vision Deep Learning خودکشی دید کامپیوتری هوش مصنوعی یادگیری ماشین
مطالب مرتبط

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت، وزارت اطلاعات در رابطه با “امنیت فضای مجازی و پالایش آن برنامه‌های سنگینی” دارد. هم‌زمان سخنگوی ناجا از برخورد با ۳۰۰ کانال تلگرامی و حساب اینستاگرامی خبر داد. حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز شنبه (۴ دی/ ۲۴ […]

یک گروه هکری با جایزه دادن به کسانی که موفق به حمله به اهداف تعیین شده می‌شوند، حمله‌های اینترنتی را تبدیل به یک بازی کرده‌اند. این گروه بابت هر حمله کوتاه مدت به تعداد محدودی از وبسایت‌های مورد نظر به هکرها امتیاز می‌دهد. امتیازات ثبت شده و نمایش داده می‌شوند و می‌توان با استفاده از […]

محمود واعظی، وزیر ارتباطات عصر امروز در دیداری با طلاب حوزه علمیه خبر داد که ۱۱۰ میلیارد تومان در بخش فیلترینگ هوشمند و صیانت اجتماعی هزینه شده است. به گفته واعظی«برخی می گویند همه فضاها را ببندید» و مهم نیست که خیلی از اندیشمندان نتوانند از بستر اطلاعات استفاده کنند و «اگر بتوانند می‌گویند اینترنت هم […]

در پی رونق گرفتن کسب و کارهای اینترنتی در ایران، نهادهای سنتی نسبت به فعالیت این کسب و کارهای تازه اعتراض کرده و تلاش دارند تا فعالیت این کسب و کارها را متوقف کنند. اتحادیه صنف فناوران رایانه وابسته به اتاق اصناف ایران، از اسنپ (Snapp) و تپسی (TAP30) دو تاکسی یاب آنلاین به دادگاه […]

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه