علم CSS بسیار گسترده شده است
معرفی وبسایت و اپلیکیشن
علم CSS بسیار گسترده شده است
علم CSS بسیار گسترده شده است

یادگیری و آموزش صحیح علم CSS یکی از دغدغه های برنامه نویسان است. هر چند منابع بیشماری در این زمینه وجود دارند، هم فارسی و هم انگلیسی.

خود من به شخصه زمانی که می خواستم در مورد CSS دانشم را بالا ببرم به وبسایت های متعددی مراجعه می کردم، بی تعارف صحبت می کنم، منابع فارسی که اصلا خوب آموزش نداده بودند، مطالب نامنظم، با اشکالات ویرایشی فراوان و همچنین عدم پیروی از یک مسیر آموزشی یکنواخت باعث میشد که کاربر (بنده) چیزی از مطالب دستگیرش نشود.

حتی خیلی از وبسایت های معتبر اشکالات کدنویسی هم داخل مطالبشان به چشم می خورد که مجموع این موارد دید من را نسبت به منابع فارسی تغییر داده بود.

اما وبسایت های خارجی آموزش دهنده ی CSS خیلی خوب این کار را انجام داده بودند و من مشتاق استفاده از مطالب آموزشی آنها در زمینه ی CSS شدم. یکی از فاکتورهای مهم من در انتخاب یک مرجع خوب برای آموزش CSS این بود که وبسایت مورد نظر فقط در این زمینه فوکوس کرده باشد و من وقتی وارد سایت میشوم از سایر علوم مثل PHP، ASP و … چیزی نگفته باشد.

وبسایت بزرگ و گسترده ای مثل css-tricks.com یک مثال عالی از یک وبسایت آموزش CSS است، که ما همیشه رویای آن را داشتیم که مدل فارسی اش را شاهد باشیم.

در نهایت:

من یک مرجع CSS درست و حسابی میخواستم م م م

اما یک اشکال دیگر هم وجود داشت و آنهم از طرف من بود، زبان انگلیسی ام زیاد خوب نبود و من مفهوم برخی قسمت ها را نمی توانستم بفهمم.

css-tricks.ir وبسایت فارسی آموزش دهنده ی CSS پیشرفته رونمایی شد

خوشبختانه پس از مدت ها یک وبسایت آموزش CSS آن هم در سطح پیشرفته ایجاد شد. شما با مراجعه به وبسایت css-tricks.ir می توانید هر آنچه از CSS می خواهید را در یک پکیج کامل آموزش ببینید.

  • آموزش CSS ببینید
  • با ترفند های مختلف آشنا شوید
  • چگونگی کار با ابزارهای مختلف CSS را بیاموزید
  • با نمونه کارهای CSS کارهای بزرگ و بین المللی آشنا شوید
  • و …

همچنین هر سوالی دارید می توانید در قسمت کامنت ها بپرسید و سریعا جواب بگیرید. متخصصان css-tricks.ir به سرعت و به صورت کامل شما را راهنمایی خواهند کرد.

مختصرا به من بگو این سایت چه قسمت هایی دارد و چه کاری برای من انجام می دهد

وقتی وارد این وبسایت می شوید، به صورت ساده لیستی از تمام پست (آموزش) های منتشر شده در تمام دسته های آموزشی توسط این وبسایت را می بینید که هر پست با یک باکس زیبا و کامل (از نظر میزان اطلاعات داده شده به کاربر در نگاه اول) نمایش داده می شود، که در زیر یک نمونه را می توانید ببینید:

یک باکس نمایش دهنده ی پست
یک باکس نمایش دهنده ی پست

همانطور که گفتیم این سایت آموزش CSS را در چند دسته برای کاربر تقسیم بندی کرده و هر کسی بنا به نیاز خود می تواند از یکی از قسمت ها بهره مند شود. شما با مراجعه به منوی این سایت می توانید وارد یکی از این قسمت ها شوید، در زیر می توانید این منو را ببینید:

منوی اصلی وبسایت css-tricks.ir
منوی اصلی وبسایت css-tricks.ir

همچنین در این وبسایت یک سیستم خبرنامه وجود دارد که شما با ثبت نام در آن می توانید هر هفته از یک مطلب آموزش خوب بهره مند شوید، خوبیه این قسمت این است که به طور منظم هر هفته یک مطلب برای شما ارسال می شود و مانند وبسایت های دیگر نامنظم نیست.

در ادامه به صورت دقیق به معرفی هر یک از این قسمت ها می پردازیم.

این سایت چه قسمت هایی دارد

صفحه ی اصلی:

زمانی که وبسایت را باز می کنید، لیست مرتبی از جدیدترین تمام مطالب منتشر شده را می بینید، خوشبختانه صفحه ی اصلی اصلا شلوغ طراحی نشده و تبلیغاتی هم در این وبسایت به چشم نمی خورد، حتی کاورهای طراحی شده برای پست ها توسط گرافیست ساخته شده اند و از تصاویر تکراری و بی ربط خبری نیست.

به راحتی می توانید مسیر خود را پیدا کرده وسریعا وارد بحث مورد نظر شوید.

آموزش:

در این قسمت تکنیک های مختلف علم CSS به شما آموزش داده می شود، در واقع اگر می خواهید مستقیما به سراغ آموزش بروید و کاری با سایر ابزارهای CSS ندارید مطالب این بخش را مطالعه کنید. سطح مطالب ارائه شده متوسط و پیشرفته است. اما نگران نباشید، مطالب را بخوانید. نویسندگان با فکر این وبسایت در ابتدای هر مقاله اگر نیاز باشد که شما پیش مقدمه ای داشته باشید لینکش را ذکر کرده اند و شما می توانید آنها را نیز مطالعه کنید تا آمادگی بیشتری پیدا کنید.

در تصویر زیر شروع یک مقاله را می بینید که قسمت پیش نیازها با رنگ قرمز مشخص شده است:

قسمت پیش نیازها در ابتدای هر مقاله
قسمت پیش نیازها در ابتدای هر مقاله

ترفند:

هر CSS کاری ابزاری برای خودش دارد که از آنها برای کدنویسی اش استفاده می کند. به عنوان مثال عده ی زیادی هم اکنون از sublime استفاده می کنند. مشکل کار اینجاست که بسیاری از کدنویسان از توانایی های این Text Editore خبر ندارند، که اگر داشته باشند به مراتب کد بهتر و سریعتری می نویسند. همچنین مرورگرهای سطح بالا مثل Chrome مرتبا امکانات جدیدی را برای CSS کارها عرضه می کنند که خیلی ها از این امکانات بی خبرند.

شما در قسمت ترفند می توانید به توانایی های ابزارهای مختلفی مثل sublime , Chrome و … پی ببرید و از آنها در کدنویسی روزانه اتان استفاده کنید.

دمو:

شما در این قسمت آموزش نمی بینید، بلکه نمونه کارهای افراد نابغه ی CSS را مشاهده می کنید. برخی اوقات لازم است یک CSS کار، توانایی های بقیه ی همکارانش را هم ببیند و خودش را با آنها مقایسه کند. مشاهده ی نمونه های دیگر باعث می شود خلاقیت رشد پیدا کرده و دید بهتری از تخصص خود داشته باشیم.

ابزار:

در این قسمت که با آدرس داخلی css-tricks.ir/tools مشخص می شود، مورد نیازترین ابزارهای یک CSS کار مورد بررسی و معرفی قرار گرفته است. به عنوان مثال ممکن است نیاز داشته باشید که بدانید چه کتابخانه ها و فریم ورک های انیمیشن سازی در دنیای CSS وجود دارد. همچنین وبسایت های خدمات آنلاین CSS در این بخش معرفی شده اند.

همچنین در انتهای هر کدام از پست ها شما می توانید سوالات خود را بپرسید و به سرعت جواب بگیرید.

مرجع:

یکی از بهترین قسمت های این وبسایت همین بخش مرجع است، بخش مرجع یا Reference شما را به صورت جزیی و ریز با تمام دستورات CSS آشنا می کند. این قسمت مانند قسمت آموزش به شما تکنیک نمی آموزد، یا مانند قسمت ابزار چیزی به شما معرفی نمی کند، بلکه دستورات پایه ی CSS را موشکافی می کند.

به عنوان مثال شما می خواهید بدانید دقیقا دستور focus چه کاری انجام می دهد؟ کجاها کاربرد دارد؟ کدام مرورگرها از این دستور پشتیبانی می کنند و …

این قسمت یک مرجع کامل از دستورات پایه ی CSS است که به مرور زمان نیز در حال تکمیل شدن می باشد.

آیا ارتباطی بین این وبسایت و css-tricks.com وجود دارد؟

خیر، در واقع طی صحبت با آقای مجتبی سیدی (مدیر تیم) متوجه شدم که حتی ارتباط ایمیلی هم با آقای Chris Coyier مدیر مسوول وبسایت css-tricks.com داشته اند و به ایشان هم این نمونه ی ایرانی را دیده اند و در جریان ایجاد سایت css-tricks.ir قرار گرفته اند و خود ایشان هم تاکید دارند که هیچ ارتباطی بین این دو وبسایت وجود ندارد.

صاحب و مدیر وبسایت کیست

آقای مهندس مجتبی سیدی که تجربه و سابقه ی کاری خوب و طولانی در زمینه ی CSS و Front-end دارند مدیریت این وبسایت آموزشی را بر عهده دارند. حدود یک سال است که تصمیم گرفته اند موارد تجربه ی کاری خودشان را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند.

شما می توانید از طریق آدرس لینکداین زیر با آقای سیدی در تماس باشید یا در مورد ایشان بیشتر بدانید:

https://ir.linkedin.com/in/mojtaba-seyedi-01a15761

نتیجه

css-tricks.ir یک وبسایت با محتوای کامل و تخصصی در مورد دانش CSS است که شما با گشت و گذار در آن خسته نمی شوید;) همچنین مطالب این وبسایت به سرعت توسط اعضای تیمش در حال افزودن است و لذا هر روز که می گذرد بر بار علمی این وبسایت افزوده می شود.
اگر شما هم وبسایت های اینچنینی سراغ دارید در قسمت کامنت ها برای ما بنویسید تا آنها را نیز بررسی و معرفی کنیم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اپلیکیشن درمانه
معرفی وبسایت و اپلیکیشن
اپلیکیشن درمانه درمان بیماری ها با کمک هوش مصنوعی

اپلیکیشن درمانه در حکم پزشک مجازی شماست. کافیست به سوالاتی که می پرسد پاسخ دقیق بدهید تا بتواند بسته به علائم، بیماری احتمالی تان را تشخیص داده و شما را برای درمان آن راهنمایی کند؛ راهکاری بسیار سریع برای پی بردن به بیماری ها برای آنکه زمان را برای درمان از دست ندهید.

اپلیکیشن کاریشه
معرفی وبسایت و اپلیکیشن
اپلیکیشن کاریشه، هر آنچه از یک بازار کار می خواهید

به عنوان یک فریلنسر (یا به فارسی خویش فرما) شما برای گرفتن پروژه و کسب درآمد احتیاجی به استخدام در شرکت یا سازمانی خاص نخواهید داشت، بلکه پروژه ها را خودتان پیدا می کنید، هماهنگی ها را خودتان انجام داده و کار را به شکل حضوری یا غیر حضوری پیش خواهید برد. در این مسیر فقط با یک چالش اساسی مواجه هستید، و آن هم این که از کجا پروژه بگیرید؟

پیام رسان گپ
معرفی وبسایت و اپلیکیشن
اپلیکیشن گپ یک پیام رسانی ایرانی دیگر

به عنوان یک پیام رسان «کراس پلتفرم» و مبتنی بر «فضای ابری» به گپ می توانید از طریق مرورگر و سیستم های عامل اندروید و iOS دسترسی داشته باشید. در گپ می توانید گروه و کانال بسازید، پیام هایتان را ویرایش کنید، استیکر بفرستید و پوسته دلخواهتان را روی پس زمینه بنشانید.