کتاب آموزش برنامه نویسی Ext JS
برای اولین بار در ایران
Ext JS
در مورد Ext JS بیشتر بدانید
خرید کتاب
پاول دروف- خالق تلگرام
دسته بندی ها :کی بود کی شد
۱۲ دی ۱۳۹۵
1055 بازدید

پاول والریویچ دروف (زاده ی دهم اکتبر ۱۹۸۴)، یک کارآفرین روسی است که بیشترین معروفیت او به دلیل تاسیس وب سایت شبکه اجتماعی VK و پس از آن اپلیکیشن تلگرام می باشد. او برادر کوچک نیکولای دروف بوده و از زمان عزل آنها از مدیریت VK در سال ۲۰۱۴، برداران دروف بنابر تبعیدی خودخواسته به سراسر دنیا سفر می کنند.

بیوگرافی

پاول دروف در لنینگراد (سنت پطرزبورگ کنونی) به دنیا آمد و بیشترین زمان کودکی خود را در تورین ایتالیا گذراند. او به یک مدرسه ابتدایی ایتالیایی رفت و پس از بازگشتن به روسیه در سال ۲۰۰۱ به آکادمی Gymnasium در سنت پطرزبورگ رفت. در سال ۲۰۰۶ از بخش زبان شناسی دانشگاه سنت پطرزبورگ فارغ التحصیل شد.
دروف شبکه اجتماعی VKontakte که بعدا به VK شناخته می شد را در سال ۲۰۰۶ آغاز کرد که از همان ابتدا تحت تاثیر فیسبوک بود. حین مدتی که پاول و نیکولای مشغول کار بر روی وب سایت VKontakte بودند، شرکت رشد کرده و ارزش آن به ۳ میلیارد دلار رسید.
در سال ۲۰۱۱ پس از آنکه دولت از وی خواست صفحات سیاسی مخالف دولت را پس از انتخابات پارلمانی بحث برانگیز از وب سایت خود حذف کند و وی نپذیرفت، از سوی پلیس بازداشت شد.
در سال ۲۰۱۳ دروف تحت فشار گذاشته شد تا ۱۲ درصد از سهام خود در VK را به ایوان تاورین، مالک بزرگترین شرکت اینترنتی روسیه و وابسته به کرملین، Mail.ru بفروشد که این باعث شد سهم Mail.ru از VK به ۵۲ درصد افزایش یابد. در سال ۲۰۱۴ شرکت Mail.ru باقیمانده ی سهام را خرید و مالک محض VK شد.

عزل از VK

در اول آوریل سال ۲۰۱۴، دروف استعفای خود را به هیات مدیره تسلیم کرد، با توجه به اینکه شرکت با استعفای وی موافقت کرد، اعتقاد بر این بود که این امر با بحران اوکراین که در فوریه آغاز شده بود مرتبط است. هرچند که خود دروف ادعا کرد که این فقط دروغ آوریل بوده است.
در ششم آوریل ۲۰۱۴، دروف به صورت علنی از ارائه ی داده های مربوط به معترضان اوکراینی به آژانس های امنیت روسیه امتناع کرده و صفحه ی آلکسی ناوالنی را در VK بلاک کرد. در عوض پستی در صفحه ی شخصی خود گذاشت و عنوان کرد که این درخواست ها غیر قانونی بوده است.
در ۲۱ آوریل ۲۰۱۴، دروف از مدیریت اجرایی VK عزل شد. کمپانی ادعا کرد که این عزل بر اساس استعفانامه ی دروف بوده است که یک ماه قبل به دست آنها رسیده است اما دروف چنین چیزی را به یاد نمی آورد. سپس دروف اعلام کرد که شرکتش توسط وابستگان ولادیمیر پوتین گرفته شده است که این امر نتیجه امتناع وی از ارائه ی اطلاعات شخصی کاربران برای اجرای قانون فدرال و همچنین اطلاعات شخصی افرادی که عضو گروه VKonakte بوده و با جنبش اعتراضی یورومیدن مرتبط هستند می باشد. پس از آن دروف روسیه را ترک کرد و اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای بازگشت ندارد و در حال حاضر کشور شرایط مطلوب برای کسب و کارهای اینترنتی را ندارد.

زندگی پس از VK

پس از ترک روسیه وی با اعطای ۲۵۰ هزار دلار اعانه به فونداسیون صنعت شکر سنت کیتس و نویس، شهروندی این کشور را دریافت کرد و ۳۰۰ میلیون دلار از پول های خود را در بانک های سوئیس قرار داد. این امر به او کمک کرد تا بر روی ایجاد کمپانی بعدی خود یعنی تلگرام، تمرکز کند که مقر اصلی آن در برلین بوده و بر روی سرویس پیام رسانی رمزگذاری شده متمرکز می باشد.
به وی لقب مارک زاکربرگ روسی را داده اند. وی در سال ۲۰۱۴ یک میلیون دلار به بنیاد ویکی مدیا اعطا کرد که موسس و رئیس افتخاری آن جیمی ویلز است که مانند دروف یک لیبرال است.
دروف برای سبک زندگی منحصر به فرد خود مشهور است: او مانند کاراکتر نئو در فیلم ماتریکس فقط مشکی می پوشد و دائما به سراسر دنیا مسافرت می کند. یک بار دروف و کارمندانش بیش از ۱۰۰۰ یورو هواپیماهای کاغذی که با پول درست شده بودند را از پنجره دفترش به بیرون پرتاب کرد. هر هواپیما با اسکناس های ۵۰۰۰ روبلی (۵۰ یورویی) ایجاد شده بود.
دروف کد زدن را در مدرسه یاد گرفت و عادت داشت صفحات خوشامدگویی در شبکه ی مدرسه را عوض کرده و در آن به معلم هایی که دوستشان نداشت توهین کند. او رابطه ی صمیمی و نزدیکی با برادرش نیکولای داشت که او نیز بر کدنویسی مسلط بود.
پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه در سال ۲۰۰۶، برادران دروف وب سایت VKontakte را آغاز کردند که یک شبکه اجتماعی روسی زبان بود و طرز کار آن مانند فیسبوک بود. این وبسایت به طرز غیر قابل باوری محبوب شد و تعداد کاربران آن به ۳۵۰ میلیون نفر رسید.
دروف پول زیادی از این وبسایت به دست آورد. گزارش شد که ثروت خالص وی حدود ۲۶۰ میلیون دلار است. VKontakte به عنوان پاتوقی برای معترضان ضد حکومتی انتخاب شده بود که رویداد هایی برای پشتیبانی از فعال سیاسی و منتقد پوتین، آلکسی ناوالنی را سازماندهی میکرد.
پس از آنکه پلیس به بهانه های واهی به دنبال دروف بود، دو برادر از نقشه ی پشتیبان خود استفاده کردند. آنها به طور مخفیانه شرکتی را در بوفالو، نیویورک تاسیس کرده و برخی از کارمندان وفادار VKontakte را به آمریکا فراری دادند.
پروژه ی مخفی او در نیویورک، تلگرام بود، اپلیکیشنی برای چت های رمزگذاری شده که باعث می شود دولت ها نتوانند جاسوسی کاربران را بکنند و این کار برای آنها بی نهایت دشوار باشد. این پروژه پاسخی به حمله ی کرملین به VKontakte بود.
آنطور که گزارش شده است دروف هر ماه یک میلیون دلار از ثروت خود را صرف حفظ تلگرام می کند و هنوز درآمدی از آن کسب نکرده است. او دائما با ۴ کارمند خود به سراسر دنیا سفر می کند و از Airbnb برای اقامت در شهرهای مختلف استفاده می کند.
وی در ماه فوریه یک مهمانی در شهر بارسلونا برگزار کرد و رسیدن به ۱۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه را جشن گرفت. دروف هر چند ماه یک بار محل زندگی خود را عوض می کند و بازگشت به روسیه احتمالا برای او خطرناک است زیرا او حالا تبدیل به قهرمان فعالان حامی حریم خصوصی در کشور شده است.

گفتگو با پاول دروف

گفتگو با پاول دروف

گفتگو با پاول دروف

پاول دروف فردی نخبه و دارای موفقیت های خارق العاده است. او اینترنت روسیه را با پایه گذاری VKontakte، بزرگترین اپلیکیشن شبکه اجتماعی در روسیه، دچار تحول کرد. او پس از مخالفت با پوتین برای فروش پروژه ی خود، زندگی خانه به دوشی و گوچ گردی خود را آغاز کرد.
او همچنین با همکاری برادر خود، تلگرام که اپلیکیشن پیام رسانی بوده و امن تر و قوی تر از WhatsApp می باشد را راه اندازی کرد. دروف که خود را وقف ارتباطات امن و آزادی خواهی کرده است دارای تفکری مستقل و عملی قاطع است.

شما کجا بزرگ شده اید؟

من در لنینگراد، روسیه به دنیا آمدم که پس از آن پدرم مصاحبه ای با یک دانشگاه ایتالیایی داشت و ما به ایتالیا نقل مکان کردیم. من چند سالی را در آنجا زندگی کردم تا اینکه خانواده ام دوباره به روسیه بازگشتند. در واقع من در سنت پطرزبورگ بزرگ شده ام.
هیچ لحظه ی مهم و تاثیر گذاری در کودکی تان وجود داشته است؟
در اولین سفر به ایتالیا وقتی والدینم به آنجا نقل مکان کردند، من را در روسیه نزد مادربزرگم گذاشتند. من یاد گرفتم که باید به خودم تکیه کنم. من چهار ساله ام، والدینم نیستند، برادرم هم با آنهاست و من باید یاد بگیرم چطور وقتم را بگذرانم. مادربزرگم پیر است و نمی تواند با من بازی کند و همچین او سر کار می رود. این یکی از لحظات جالب زندگی من است.

اولین افراد تاثیرگذار زندگی تان چه کسانی بودند؟

واضح است که برادرم تاثیر بزرگی در زندگی ام داشته است. او یک نابغه است. وقتی ما به ایتالیا رفتیم، او را به عنوان یک اعجوبه در تلویزیون های محلی ایتالیا نشان دادند که می توانست معادلات بسیار پیچیده ی ریاضی را حل کند. او هفت یا هشت سالش بود اما می توانست مسائل ریاضی چهارده ساله ها را حل کند. او واقعا در ریاضیات عالی بود. او خیلی ادبیات می خواند و بینهایت باهوش بود. وقتی مدرسه می رفت، تقریبا تمام رقابت های ریاضی را برنده شد. من خیلی چیزها از او یاد گرفتم. من در مورد همه چیز از او سوال می کردم. از خدا به خاطر داشتن او سپاسگزارم.

شما چطور احساسات خود را مدیریت می کنید؟

اول از همه، من مدتی را به تمرین یوگا پرداختم. یوگا و مدیتیشن. و همانطور که می دانید پس از مدتی به این نتیجه می رسید که ذهن ما تحت کنترل عصبی بدن ماست. ما باید یاد بگیریم ذهن و بدن خود را مهندسی معکوس کنیم تا بفهمیم دلیل واقعی احساساتمان چیست. اگر بتوانید این کار را بکنید، می توانید محیط اطراف خود را تغییر داده و از شر فاکتورهای مشخصی که بر تصمیمات شما تاثیر می گذارند خلاص شوید.

چطور می توانید مطمئن شوید که تفکر استراتژیک دارید؟

با فکر کردن و بررسی گزینه ها مختلف از کارهایی که می توانید امروز، هفته آینده یا امسال انجام دهید. شما نباید تا زمانی که با چیزی رو به رو شوید که شما را به هیجان وامیدارد، نباید تسلیم شده و دست از کار بکشید. اگر نسبت به تصمیمی شک دارید، کمی بخوابید و وقتی بیدار شدید ببینید چه احساسی دارید.
برای اینکه کاری را انجام بدهید چه ویژگی هایی لازم است؟
من فکر میکنم اشتیاق، کنجکاوی و توانایی ساده سازی فرآیند ها. ساده سازی یعنی حذف تمام چیزهای زاید و غیر ضروری و تمرکز بر هدف اصلی.
شما به افرادی که سر خود را با پروژه های مختلف و فراوان شلوغ کرده اند و نیاز به تمرکز دارند چه توصیه ای می کنید؟
فکر می کنم به آنها بگویم به جستجو ادامه دهند. آنها باید کتاب هایی بخوانند که هیچ ربطی به کسب و کار و تکنولوژی ندارد. به ذهن تان استراحت دهید و به آن فرصت دهید تا فقط در مورد بعضی چیزها فکر کند.

چه موضوع مهمی در اعتقادات شما وجود دارد که فقط اندکی از افراد به آن معتقدند؟

من فکر می کنم افراد باید اجازه داشته باشند خودشان را بیشتر سازماندهی کنند. دولت ها باید کوچک تر شوند. در واقع دولت ها و در کل کشورها اهمیت کمتری از آنچه که ما فکر می کنیم دارند. من به دولت های کوچک تر یا اصلا نبود دولت اعتقاد دارم. من فکر می کنم اکثر افراد می خواهند دولت های بزرگی داشته باشند، یک برادر بزرگتر که از آنها مراقبت کند.

موفقیت از نظر شما چیست؟

من فکر میکنم موفقیت یعنی هیجان زده شدن نسبت به کارهایی که انجام می دهید و چیزهایی که بر روی آن تمرکز می کنید.
شما برای خوشحال بودن به چه چیزهایی نیاز دارید؟
مردم خیلی به موقعیت اجتماعی توجه می کنند. مثلا چه فرقی می کند که در لندن زندگی کنید یا در یک روستای کوچک؟ با وجود اینترنت، هیچ فرقی ندارد. حتی در روستا زندگی کردن سالم تر هم هست. هوا سالم تری دارد و همه چیز ارزان است. مردم انتخاب می کنند که در شهرهای گران زندگی کنند، سپس پول زیادی را برای اجازه می پردازند. تنها دلیلی که آنها آنجا می مانند این است که شغلی داشته باشند که پول کافی به دست آورند و بتوانند پول چیزهای گران و اجازه را داشته باشند. این یک چرخه ی بی رحم است.

شما چطور زندگی خود را ساده می کنید؟

شما باید از شر صدای آدم های دیگر در سرتان خلاص شوید. ما خیلی زیاد تحت تاثیر افراد پیرامون خود هستیم؛ وابستگان، دوستان، چیزی که آنها در مورد موفقیت و شکست فکر می کنند، چه چیزی بد و چه چیزی خوب است. ما باید کاملا از شر آنها خلاص شویم. به نوعی باید شروع به نادیده گرفتن تمام چیزهایی کنیم که دیگران فکر میکنند یا می گویند ما باید انجام دهیم. پس از آن ما باید فقط باید بر روی چیزهایی که لازم است تمرکز کنیم.
شما چطور این کار را می کنید؟
وقت بیشتری را به تنهایی یا در سکوت می گذرانم و نسبت به آن حس خوبی دارم نه اینکه از تنها بودن احساس بدبختی کنم. مردم به همراهی و بودن مردم دیگر عادت کرده اند. مثلا اینجا در آمریکا وقتی دو نفر در سکوت کنار هم می نشینند احساس بدی پیدا می کنند. این خوب است، مردم با هم مهربان هستند اما گاهی باید این فضا را داشته باشی که تحت تاثیر هیچ کسی نیست.

چه چیزی در موفق ساختن شرکت هایتان ضروری است؟

بعضی از افراد از اینکه چیزی را بسازند خوشحال می شوند. آنها کنجکاوند که بدانند پس از اینکه چیزی را ساختند چه می شود. برای من ورای همه ی اینهاست. هیجان انگیزترین لحظه زمانی است که شما چیزی را می سازید که می تواند توسط سایرین برای ساخت یک چیز دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، مثل وقتی شما پلتفرمی را می سازید. وقتی من برای اولین بار با اینترنت آشنا شدم خیلی هیجان زده شده بودم از اینکه چطور میتوان یک وب سایت ساخت که دیگران می توانند به آن مراجعه کرده و محتوای خود را در آن پست کنند. با این فکر در ذهنم، اولین پروژه ی خود یعنی VKontakte را ایجاد کردم.

مهمترین ویژگی های یک موسس چیست؟

یکی از مواردی که من قبلتر هم ذکر کردم، عشق برای ساختن چیزی است. کنجکاوی، انضباط فردی و اشتیاق و همچنین مداومت

اگر می توانستید با کسی در تاریخ شام بخورید، آن فرد چه کسی خواهد بود؟

جولیوس سزار فرد مناسب و جالبی برای شام خوردن است. این مرد نویسنده، شاعر، ژنرال، سیاستمدار و کشیش بوده است. من فکر میکنم ترکیب خوبی است. می توان از چنین شخصیت چند کاربردی، خیلی چیزها یاد گرفت.
نظراتتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *