Kaptain Kitty
انتشار :۱۱ فروردین ۱۳۹۴
بازدید :3212 بار

برنامه نویس موفق کلاینت (front-end)

چطور یک برنامه نویس موفق کلاینت (front-end) باشیم

 

وقتی نزدیک به پایان سال و ورود به سال جدید هستیم، همه ی ما تصمیماتی را برای انجام در سال جدید می گیریم. و برخی از ما هم پیگیر آنها تصمیمات شده و آنها را عملی می کنیم. در اینجا ۱۰ راهکار برای اینکه در سال ۱۳۹۴ برنامه نویس موفقی در بخش front-end شوید به شما ارائه می شود. این دستور العمل ها برای طراحان و برنامه نویسان به یک اندازه مفید است:

 

 • خیلی وابسته به فریم ورک ها و پلتفرم ها نباشید

وقتی که صحبت از وب می شود، همیشه چیزهایی جدید تر، حرفه ای تر و سریع تری وجود دارد که برای پیاده سازی پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوژی های وب همچنین به این صورت هستند که به یکباره منسوخ می شوند (مانند Adobe Flash). قبل از استفاده از یک تکنولوژی جدید حتما در مورد آن تحقیق کرده و آن را امتحان کنید.

این که یک تکنولوژی جدید باشد دلیل بر بهتر بودن آن نیست.

 • از ابزار های مناسب برای کار خود استفاده کرده و سریعا آن ها را شناسایی کنید

این روزها برای هر کار فریم ورکی وجود دارد. قبل از شروع یک پروژه ی جدید حتما در مورد تمام روش های تکنولوژیکی ممکن به دقت تحقیق کنید. اگر مدت هاست به دنبال راه حلی برای یک مشکل بنیادی هستید اما هنوز هم بعد از ساعت ها جستجو در گوگل نتوانسته اید آن را بیاید، شاید وقت آن رسیده است که خودتان آن راه حل را به وجود آورید. فقط یادتان باشد که دوباره چرخ را اختراع کنید.

 

 • کارهای سخت را به ابزار ها بسپارید

در این صنعت پر سرعت، هر ابزاری که بتواند در صرفه جویی وقت به شما کمک کند بسیار گرانبهاست. در اینجا ما پیشنهاداتی برای برنامه نویسی سمت کلاینت داریم:

 • خیلی خود را درگیر استفاده از CSS خام نکنید. از یک پیش پردازنده مانند SASS با کتابخانه ی Compass برای مدیریت و انجام کارهای طاقت فرسا استفاده کنید
 • کد های جاوا اسکریپتی امن و کاربردی را با زبانی کوتاه تر و مختصر تر مانند CoffeeScript بنویسید
 • از Bootstrap 3 برای چارچوب بندی وب سایت های ساده ی ریسپانسیو استفاده کنید تا کنترل مناسبی بر روی ارائه و عملکرد وب سایت داشته باشید.
 • از فریم ورک Foundation 5 برای ساخت سریع وب سایت های ریسپانسیو و وب اپلیکیشن هایی با ویژگی های تعاملی متعدد استفاده کنید
 • از Yeoman برای مدیریت جریان کاری استفاده کنید. Yeoman بر اساس ترکیب Bower- برای مدیریت پکیج ها و Grunt- برای اجرای task ها و آزمایش آنها کار می کند.
 • تست های خود را با استفاده از BrowserStack در هر دستگاه و سیستم عاملی که وجود دارد انجام دهید
 • از SourceTree برای مدیریت repository های Git استفاده کنید
 • از DeployHQ برای راه اندازی مستقیم اپلیکیشن ها از repository استفاده کنید
 • وقتی که وب سایت یا اپلیکیشن شما راه اندازی شد، از Raygun برای رهگیری خطاها و اجرای سریع و مقرون به صرفه ی task ها استفاده کنید

 

 • از GitHub استفاده کنید
وبسایت github

وبسایت github

اگر تا به حال از آن استفاده نکرده اید، یک اکانت GitHub ایجاد کرده و شروع به کد نویسی کنید. GitHub همکاری در یک تیم را خیلی ساده می کند (و فقط مختص برنامه نویسان نرم افزار نیست). وقتی که با کار Git آشنا شدید و قلق آن را به دست آوردید، کار خود را با پروژه های سایر برنامه نویسان مقایسه کنید. خواه پروژه شامل رفع خطاهای سمت کلاینت برای برنامه نویسان گیج باشد یا مشارکت در برنامه نویسی یک اپلیکیشن سخت و پیچیده، هیچ فرقی نمی کند، فقط خود را در یک پروژه دخیل کنید. اگر سایرین مواردی که شما اضافه می کنید را دوست نداشته و نمی پذیرند، خیلی راحت می توانند آن را در پروژه استفاده نکنند، بنابراین درصد خطای شما خیلی پایین می آید.

اگر نمی دانید چطور کار با Git را شروع کنید، SourceTree را نصب کنید تا ظرف مدت چند دقیقه یک Git کار حرفه ای شوید.

 

 • تست کردن می تواند خیلی ساده تر شود

کار تست اپلیکیشن یا وب سایت می توانند بزرگترین و ترسناک ترین task باشد که برنامه نویس سمت کلاینت باید انجام دهد. خوشبختانه ابزارهایی وجود دارد که به شما در تست برنامه ای که نوشته اید کمک می کند:

 • Qunit: مخصوص unit test در سمت کلاینت
 • JSHint: کشف باگ های برنامه ی جاوا اسکریپتی که به شما در نوشتن کد های مناسب تر کمک می کند
 • CSSLint: موارد بالقوه ی مربوط به سازگاری با مرورگر و CSS هایی که دارای ایراد هستند را شناسایی می کند
 • BrowserStack: یک وب سایت یا سایت local را در تقریبا همه ی دستگاه ها و مرورگر ها تست می کند

خوشبختانه این ابزار ها می توانند با استفاده از Grunt در بک گراند برنامه ی شما و در حالی که شما در حال کد نویسی هستید تنظیم و اجرا شوند. Yeoman و Bootstrap 3 development package با تمام این ابزار های تست سازگار بوده و می توان از آنها استفاده کرد.

 

 • تصمیمات خود را بر اساس تجربه ی کاربرها بگیرید

هنگام ساخت یک برنامه حتما باید این نکته را در ذهن داشته باشید که این برنامه را برای خود یا برنامه نویسان دیگر نمی سازید. به این فکر کنید که مخاطبان یا مشتریان هدف شما چطور از محصول شما استفاده خواهند کرد. این امر باید فاکتور اصلی شما در تمام تصمیمات مربوط به عملکرد برنامه بوده و در تمام مراحل برنامه نویسی پیش چشم شما قرار داشته باشد حتی اگر یک طراح تجاری نباشید.

 

 • مهارت های خود را افزایش دهید

متخصصان front-end نسل کمیابی هستند. به نظر می رسد که این روزها باید تجارب خود را خیلی فراتر ببرید مگر اینکه یک سوپر نابغه باشید که در حال ساختن CoffeeScript بعدی باشید. خود را در حوزه ی وب غرق کنید؛ برنامه های آموزشی بسازید؛ در کنفرانس ها شرکت کنید، به دانشجویان آموزش دهید، مدیریت پروژه را یاد بگیرید، و اگر به اندازه ی کافی شجاع هستید، شروع به ایجاد پست های وبلاگی کنید.

 

 • گوش به زنگ تکنولوژی های جدید در وب باشید

خود را در بلاگ ها، پروژه ها، اپلیکیشن ها و هر چیزی که به نظرتان در حوزه ی وب جالب میرسد غرق کنید. شما باید مداوما به دنبال ابزار ها و رویکرد های جدید طراحی باشید زیرا برنامه نویسان همواره راه هایی بهتر، سریع تر و کارامد تر برای حل مشکلات خود می یابند. منابعی مانند DZone، Hacker News، Flippin’ Awesome و Open Web Platform Daily Digest را برای آخرین خبرها در مورد آنچه که برنامه نویسان در حوزه ی وب استفاده می کنند چک کنید .

 

 • از همه ی باگ ها سر درآورید

باگ ها همواره به شکل های مختلف بروز می کنند و هر چقدر که ما دوست داریم فکر کنیم کد ما عاری از باگ است، اما همواره باگ هایی وجود خواهد داشت که از دید ما مخفی مانده است. همچنان که در شغل خود پیشرفت می کنید، پروژه های مختلف را به عهده می گیرید، رهگیری و یافتن باگ ها هم بسیار دشوارتر می شود. باگ ها می توانند باعث ناکارامدی و نقص در کد ها شوند که نتیجه ی آن سایت ها و اپلیکیشن های کند است. باگ ها همچنین می توانند باعث بروز آسیب های امنیتی شوند.

نرم افزار های قدرتمند باگ یابی خیلی کمیاب هستند اما خوشبختانه برنامه نویسان شرکت Mindscape ابزار Raygun.io را ساخته اند که برای از بین بردن خطاها بوده و می تواند باگ های موجود در تمام پلتفرم های محبوب برنامه نویسی را پیدا کند. برنامه نویسان front-end خیلی خوشحال می شوند اگر بشنوند که این ابزار از رهگیری WordPress و جاوا اسکریپت نیز پشتیبانی می کند. با شناسایی مشکلاتی که قبلا در رادار شما قرار نگرفته اند، می توانید اجرای کارآمدتری از وب اپلیکیشن های خود داشته باشید و یاد می گیرید که چطور کد های بهتری بنویسید.

 

 • پلتفرم مناسب خود را بیابید

یک وب اپلیکیشن ساده را با یکی از زبان های محبوب مثل PHP، Ruby، Python و جاوا اسکریپت بنویسید. به حرف طرفداران یک پلتفرم خاص گوش ندهید و سعی کنید آن گزینه ای را انتخاب کنید که مشکلات شما را به روش کارامد تری حل می کند.

 

اگر احساس می کنید که موارد دیگری هم وجود دارند که می توانند برای سایر برنامه نویسان مفید واقع شوند آنها را در قسمت کامنت ها ذکر کنید.

 

استفاده از bootstrap جهت وبسایت های ریسپانسیو استفاده از foundation برای سایت های responsive استفاده از github در پروژه استفاده از ابزارهای جدید کلید موفقیت در کدنویسی کلاینت برنامه نویسی front end برنامه نویسی سمت کلاینت تست کد نویسی جاوا اسکریپت جدیدترین ابزارهای وب
مطالب مرتبط

با پیشرفت HTML 5 و پدید آمدن چارچوب‌های مختلف JavaScript توسعه‌ی نرم افزار‌های تک صفحه ای تحت وب (Single Page Applications) محبوب شده است.
اخیرا مطالب خوبی در رابطه با AngularJS در وبسایت جاری منتشر شده است. KnockoutJS توسط Microsoft معرفی شد و در قالب پیشفرض پروژه‌های SPA قرار گرفت ، بنابراین احتمالا این سوال برای افرادی مطرح شده است که تفاوت بین KnockoutJS و AngularJS چیست ؟

۱۵ کتابخانه جالب javascript و css در دنیای برنامه نویسی front end

مدیران وب‌سایت‌ها، مخصوصا آنهایی که در کسب و کارهای کوچک یا سازمان‌هایی بدون نیروی تخصیص یافته به این بخش و متخصصان حوزه‌ آی تی اغلب از اصول اولیه مبحث امنیت چشم‌پوشی می‌کنند. این امر می‌تواند در عصر مدرن نه تنها از حیث حملات مستقیم هکری بلکه از نظر حملات اسکریپتی که در مقابل مجموعه‌ای از اهداف بی انتها و تصادفی رخ می‌دهد هم خطرناک باشد. اصلا مهم نیست که وب‌سایت شما تا چه حد کوچک و نسبتا بی اهمیت است، در هر صورت می‌تواند هدف حملات هکری باشد و چه شما فردی باشید که سایت را نوشته و یا فردی که آن را مدیریت می‌کند، احتمالا با این چند نکته اولیه در حوزه‌ی امنیت وب آشنا نباشید. در این مقاله به این نکات می‌پردازیم.

مایکروسافت سخت در تلاش است برای مرورگر اج جایی در میان سایر رقبای خود پیدا کند. تبلیغاتی که در ویندوز ۱۰ نمایش داده می شوند، ادعا می کنند که مرورگر اج از مرورگرهای کروم و فایرفاکس امن تر است.

 1. Mostafa گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  دوست عزیز
  ممنون به خاطر موارد خوبی که تو مطلب خودتون گفتین
  اما
  تمام نرم افزار ها و منابعی که معرفی کردین هیچ کدوم لینک ندارن یا بهتره اینجوری بگم که اصلا مطلب شما هیچ لینکی داخلش نیست و این به نظرم اصلا درست نیست

  1. Summit گفت:

   سلام، ممنون
   بله، نظر شما درسته و در بسیاری دیگر از مقاله هامون لینک های داخلی و خارجی رو تعریف می کنیم و حتما در مقاله های آتی اعمال خواهیم کرد. در این مورد موارد مورد نظر رو در اینترنت جستجو کنید. از مواردی که در این مقاله نام بردیم مطالب تکمیلی تری هم خواهیم نوشت، به وبسایت سر بزنید.
   با تشکر از شما دوست گرامی

 2. دبیری گفت:

  سلام
  به نظر من وب سایت شکیل و کاملی دارید که واقعا تحسین بازدید کننده رو براگیخته می کنه
  یکی از مزایای اصلی مقالات شما کوتاه و کاربردی بودن آنهاست.
  امیدوارم با انرژی ادامه بدهید.
  با تشکر فراوان

  1. Summit گفت:

   سلام دوست عزیز
   ان شالله سعی خواهیم کرد مطالب به روز تر و مفید تر هم باشند

 3. فرزانه گفت:

  سلام ،مطالبتون مفید بود .ممنونم.

  1. Summit گفت:

   سلام دوست عزیز،
   ان شالله که مفید فایده واقع شده باشه

 4. جهانشاهی گفت:

  سلام . مطالب مفید ، کاربردی و بروز هستند. تشکر می کنم.

  1. Summit گفت:

   سلام
   نظر لطف شماست
   تشکر

 5. مه نگار گفت:

  سلام
  من به صورت معمول css html js و php همه رو بلدم
  اما این ابزارهایی که معرفی کردید رو هیچکدوم رو متوجه نشدم ،میشه به ترتیب چیزایی که باید نصب کنم و اجرا کنم تا یک طراح حرفه ای بشم را بفرمایید/
  با تشکر

  1. Summit گفت:

   سلام،
   به صورت مختصر باید بگم که دورانی که برنامه نویسان وب تنها با استفاده از زبان های جاوا اسکریپت، css ، php و … نیازهاشان برطرف میشد گذشته است.
   الان دوران ابزار شناسی است!!
   یعنی اینکه فریم ورک ها و ابزارهای آماده در وب بسیار زیاد شده اند. بنابراین دلیلی ندارد که شما چرخ را دوباره اختراع کنید. مثلا فرض کنید که می خواهید برای صفحه اتان چند دکمه تعریف کنید. در گذشته این کار توسط خود برنامه نویس و با نوشتن کلاس های متعدد css انجام میشد ولی الان کافیست کتابخانه ی bootstrap را در صفحه اتان بارگذاری کنید و به راحتی تمام استایل های مورد نیاز در پروژه را خواهید داشت!
   همینطور در مورد جاوااسکریپت، کتابخانه ها و فریم ورک های متعددی در بازار موجود هستند که شما می توانید با مطالعه ی آنها پروژ ه های خود را سریعتر و حرفه ای تر از قبل بسازید.
   مثلا با جی کوئری می توانید انیمیشن های زیبایی را در صفحه اتان بسازید یا با فریم ورک انگولار می توانید معماری برنامه اتان را به راحتی درست کنید و برنامه اتان را ماژولار کنید.
   بحث بسیار مفصلی است. این نکته یادتان باشد که الان دوران ابزار شناسی است نه یادگیری کامل یک زبان.

 6. Summit گفت:

  ممنون
  بله حق با شماست، دنیای برنامه نویسی چنان گسترده شده که هر کسی نیاز به مسیر آموزشی خاص خودش داره.

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه