Kaptain Kitty
دسته ها :html5
انتشار :۱۲ مهر ۱۳۹۳
بازدید :4999 بار

HTML یک زبان نشانه گذاری قدیمی است، که برای ساختاربندی و ارائه محتوای شبکه جهانی وب مورد استفاده قرار می گیرد. HTML5 با Java Script و CSS استانداردی ایجاد می کند که در توسعه ی برنامه نویسی وب نقش دارد. HTML5 همراه با ویژگی های جدید و موثر در الگوی برنامه نویسی وب بسیار کارامد عمل کرده و با یک رمز گذاری حرفه ای، وب سایت فوق العاده ای را در اختیار شما قرار می دهد. اما ایرادی که بر آن وارد است این است که پس از مدتی کارایی خود را بر روی وب از دست می دهد. اگرچه که سال هاست از تگ های جدید و API های موجود در HTML5 استفاده ی کامل برده ایم اما اکنون شاید وقت آن رسیده است که به بیان محدودیت های این زبان نشانگذاری نیز بپردازیم.

HTML5 قادر به حل کردن هر مشکلی نیست، گرچه قابلیت های فوق العاده ی آن برای همه آشکار است، اما بعضی از این ویژگی های فوق العاده مانند محدودیت در ذخیره سازی داده های محلی، سیاست، مسائل امنیتی، چالش های مربوط به هماهنگ سازی و غیره می توانند نکاتی منفی در توسعه برنامه های وب محسوب شوند. ما می دانیم که همه فناوری ها با بعضی نکات منفی نیز همراه هستند. می خواهیم هسته اصلی HTML5 را قبل شروع به ایجاد وب سایت بررسی کنیم.

HTML5

HTML5

همه چیز مدیون تکنولوژی Cloude :

کاربرها به خاطر مشکلاتی که در ساختار ذخیره سازی داده ها در تکنولوژی Cloud به وجود آمده است HTML5 را سرزنش می کنند، در واقع، Cloude یکی از قسمتهای مهم و استراتژیک است که درفرآیند نصب و پشتیبان گیری نرم افزار کمک می کند. ایده ی توسعه دهندگان این بود که ذخیره سازی داده ها در برنامه ی وب، توسط سرویس دهنده ها اداره شود. بنابراین ذخیره سازی داده های محلی، مشکلی از سوی HTML5 نیست. گرچه، این مشکل توسط HTML5 حل نمی شود، اما ذخیره داده های محلی در مرورگر شما را تضمین می کند. برای امنیت بیشتر بهتر است از Cloude برای ذخیره سازی استفاده شود.

محدودیت ذخیره سازی داده های محلی :

یکی از ساده ترین راه ها برای cache کردن داده های وب اپلیکیشن ها بر روی کامپیوتر شخصی، از طریق دیتابیس های محلی انجام می شود که به صورت پنهان در مرورگر قرار دارند. این دیتابیس ها بهترین گزینه برای ارتقاء عملکرد و افزایش پهنای باند ذخیره سازی برای افرادی هستند که می خواهند کارایی داده ها در مرورگر شبیه به دسکتاپ باشد. اما یک محدودیت وجود دارد؛ در این صورت دیگر نمی توانیم از اپلیکیشن های دسکتاپی استفاده کنیم. قابلیت HTML5 در ذخیره ی داده به عنوان یک افزونه ی اساسی در نظر گرفته می شود اما استفاده از این قابلیت منوط به انتقال داده های ذخیره شده به یک دستگاه دیگر، بک آپ گرفتن از آن، تهیه ی رونوشت یا باز کردن آن با یک اپلیکیشن دیگر است. در چنین مواردی می توانید دیتابیس آپدیت شده ی خود را در آخرین مرورگری که بر روی دستگاه خود استفاده کرده اید ببینید اما نمی توانید آن را browse کرده یا به جایی انتقال دهید.

امکان استفاده از داده های محلی :

کاربران قادر به دسترسی به داده های محلی نیستند، اما تا وقتی که آنها را با داده های کلاینت تقسیم می کنند، در وب سایت مرکزی مشکل ایجاد می کنند. کاربران به مشکل چنین وضعیتی پیدا می کنند، بنابر این آنها یا مرورگر یا دستگاه را تعویض می کنند. برای مقابله با چنین وضعیتی، بیشتر توسعه دهنده ها برای ذخیره مطالب کوتاه از ذخیره سازی محلی استفاده می کنند، بنایراین این کاربر تا زمان هماهنگ سازی هیچ مشکلی پیدا نمی کند. علاوه بر این، همچنین توسعه دهنده ها درباره امنیت پایگاه داده های محلی فکر می کنند. حتی توسعه دهنده ها قادر به جستجوی هر ابزاری برای ویرایش و ارتقا داده های محلی نیستند.

ناسازگاری ها در افزایش فرمت های پشتیبانی شده:

 معرفی تگ های < video > و < audio > برای نشان دادن تگ های صوتی و تصویری مانند تگ عکس در HTML5 هستند. فقط باید URL را وارد کنید تا مرورگر داده های مربوطه را نمایش دهد. به راحتی خواهید فهمید که چرا ما به دنبال فایل های صوتی هستیم که توسط اکثر مرورگر های معتبر و بزرگ پشتیبانی شوند؟ نمی توان گفت که این اشتباه کمیته ی HTML5 بوده است که فرمت های مختلف ویدیویی و صوتی بهترین نتیجه را ارائه نمی دهند.

دشواری مبحث امنیت:

موضوع مهم محاسبات سرویس دهنده سمت گیرنده است که باید در دستگاه کاربر مدیریت اجرا کدها انجام شوند،  مدیریت برنامه های وب اگر مرورگر شما به وسیله بزارهای debugging بالا بیاد خیلی راحت است. آنهایی که ساختار رسانه های اجتماعی را می شناسند، می توانند به وسیله نقاط شکست خیلی ساده به کدها نگاه کنند، با یک اشکال زدای JavaScrip شبیه Firebug. این بهترین راه یادگیری کارکردن با وب سایت است، اما دنبال یک راه امنیتی بگردید چون امنیت آن صفر است. باید با موضوع امنیت درگیر شوید، یکی این که از ابزار JavaScrip استفاده کنید شبیه Google web toolkit، که از کامپایلرهای استاندارد سخت تر است، اما دقت JavaScript Deminifer از ابزارهای امنیتی بیشتر است. با همه بحث های بالا، ما متوجه می شویم که برنامه HTML5 سمت سرویس گیرنده قابلیت اطمینان ندارد، باید به قابلیت هایش آگاه باشد.

بدون اولویت برای وب کارها:

در HTML5 اکتر عوامل جالب برای وب کارها، کار با مرورگرهایی شبیه به OS کپی کردن در OS. وب کارها از جداسازی توسعه دهنده هایی که می توانند  کار کدهایشان بین آنها تقسیم کنند به وسیله جداسازی CPu hogs  کمک می گیرند. الان، لازم نیست توسعه دهندگان تاخیر فراوان در JS، انتظار و مکث دستورات داشته باشند البیته بستگی دارد. بهترین مزیت برای توسعه دهندگان این است که حجم مدیریت کاری بر اساس اولویت ندارند. کاربران قادر به ردیابی تمام سناریو برای دیدن اشیا کاری ایجاد شده. اما، مشکل بعدی مرور در صفحه هدف قرار است، سیستم کندتر می شود.

مشکل همگام سازی برنامه های offline:

قابلیت استفاده از برنامه های offline وب تا حد زیادی به وسیله ذخیره سازی داده های محلی HTML5 بهبود یافته است. اما هماهنگ سازی داده ها یک مشکل بزرگ است، یکی این که تا وقتی offline است قابلبت ذخیره سازی درcloude را ندارد.همینطور تا وقت تنظیم تعویض یک مرورگر و یا استفاده از یک سیستم متفاوت دیگر هماهنگ سازی باز تولید نسخه ها بسیار مشکل است. علاوه بر این، زمان هماهنگ سازی آخرین داده های ذخیره شده بسیار مشکل است. همینطور  این مشکل برنامه های محلی نیز هست. اما در این مورد، کاربران می توانند برای خروج از این مشکل مسئولیت هماهنگ و مرتب سازی را به وسیله تقسیم نام قایلها و تغییر داده ها حل کنند. برای سفارشی کردن تقسیم مشکلها، برنامه نویسان باید از مدیریت به وسیله نسخه کنترل سیستم ها استفاده کنند.جدای از این، توسعه دهنده ها می توانند یک دانش بزرگ برای مدیریت هماهنگ سازی در برنامه وب HTML5 به دست آورند.

اجراها وابسته به مرورگر هستند:

HTML5 بهترین زبان نشانه گذاری است، اما از طرفی، همه تاکتیک های برنامه نویسی را به درستی اجرا نمی کند. برخی از اشیا و تگ های اجرا شده توسط برنامه نویسان از ویژگی های غنی توسعه نرم افزار HTML5 میباشد، گرچه یک برنامه ریزی رویایی ایجاد نمی کند. اضافه بر این، اکثر شکایت ها در مورد شکست مرورگر به دلیل ساختار آن در API رخ می دهد. سخت ترین قسمت، اختلافات وابسته به مرورگر هستند که به دلیل مشکل در ساخت feature-rich در پایه HTML5 است.

مواردی که ذر بالا گفته شده است واقعیت های پنهانی در HTML5 هستند که تا زمان توسعه یافتن، یک معضل بزرگ است. گرچه قسمت های زیادی از این زبان نشانه گذاری عمدتا به تصویب رسیده است، اما توسعه دهندگان باید مراقب باشند.

html html5 آموزش html5
مطالب مرتبط

Appear.in یک انتخاب متفاوت است که یک مکالمه تصویری با افراد گروه شما را به صورت رایگان ایجاد می کند که سقف تعداد نفرات هر چت روم ۸ نفر است و به کاربران اجازه می دهد که یک کنفرانس ویدئویی را بدون داشتن هیچ حساب کاربری ایجاد کنند.

پلتفرم firebase یک سرویس سمت سرور است که تمامی نیازهای یک اپلیکیشن را برطرف می کند. از جمله اعتبار سنجی، ذخیره داده ها و مدیریت کاربران

زامارین ( Xamarin ) یک شرکت نرم افزاری در شهر سان فرانسیسکوی ایالت کالیفرنیا است که متعلق به شرکت Microsoft می باشد. این شرکت در سال ۲۰۱۱ توسط مهندسانی تاسیس شد که خالق Mono، Mono for Android و MonoTouch هستند که کاربردهای میان پلتفرمی از زیرساخت زبان مشترک (CLI) و مشخصات زبان مشترک هستند (که اغلب Microsoft.NET نامیده می شود).

سؤال بالا، سوالی است که اکثر افراد هنگام شروع به یادگیری مباحث برنامه نویسی وب، با آن مواجه می شوند. اما به راستی، اگر بخواهیم برنامه نویسی وب را آغاز کنیم، باید از چه زبانی شروع کنیم؟ چه نکاتی باید رعایت شوند؟

 1. وحید نظریان گفت:

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون که هم جانب اختصار رو رعایت کردید و هم در هر قسمت به نکات فوق العاده ارزشمندی اشاره کردید. موفق باشید

  1. summit گفت:

   متشکرم، ان شاالله به زودی مقالات جدیدتر، کاربردی تر و حرفه ای تر خواهند شد.

 2. فرزین گفت:

  لطفا از google translate استفاده نکنید برای درک و فهم بازدید کنندگان ارزش قایل باشید

  1. summit گفت:

   سلام
   در جهت تولید محتوای فارسی برخی موارد مسائلی پیش می آید که ضمن پذیرش نظر شماان شالله با حمایت شما دوستان عزیز برطرف و بهبود پیدا خواهد کرد.

 3. Shahab IT Man گفت:

  داداش این کجاش گوگل ترنسلیته؟؟؟ ما واسه پروژمون لنگ مترجمیم یه صحبت کن با گوگل ترنسلیت که کار ما رو به این خوبی ترجمه کنه. دمت گرم

 4. summit گفت:

  ممنون از دوستان عزیز که نظرشونو واضح و مستقیم میگن، امیدارم در مورد مقاله های مختلف هم همینطور باشه و تعاملمون بیشتر بشه.

 5. علی اکبر لطیفی گفت:

  خوب بود و کامل بود فقط مقاله در مورد این مطلب و Html5 بیشتر بذارین. مرسی

نظراتتان را برایمان بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب ما تو این شبکه های اجتماعی هم پخش میشه