کتاب آموزش برنامه نویسی Ext JS
برای اولین بار در ایران
Ext JS
در مورد Ext JS بیشتر بدانید
خرید کتاب
۲ راز مهم برای فروش موفق دوره‌ های آموزشی آنلاین
دسته بندی ها :از دست ندهید
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
359 بازدید

دوره‌های آموزشی آنلاین تا به حال به چنین محبوبیتی که در حال حاضر دارند نرسیده بودند. فرقی نمی‌کند که بخواهید مدرک دانشگاه بگیرید یا آموزش نقاشی ببینید، برای هر هدفی یک دوره آموزشی آنلاین وجود دارد که به شما کمک می‌کند به جایی که می‌خواهید، برسید. اما فقط دو راه برای موفقیت واقعی وجود دارد. آیا شما در مسیر درستی گام بر‌می‌دارید یا سرنوشتتان با شکست گره خورده است؟ وقت آن رسیده با خودتان صادق باشید و آنچه در لایه‌های زندگی‌تان می‌گذرد را کالبدشکافی کنید.

سرعت بالای صنعت آموزش آنلاین

شاید متوجه نشده باشید اما در سال‌های اخیر صنعت آموزش آنلاین رو به رشد بی سابقه‌ای پیش می‌رود. در سال ۲۰۱۱ بیش از ۶/۳۵ میلیارد دلار صرف دوره‌های خودآموز آنلاین در سراسر جهان شده است. این مبلغ تا سال ۲۰۱۴ به بیش از ۲/۵۶ میلیارد دلار افزایش یافت. تقریبا یک سال بعد در کمال تعجب این رقم تقریبا دو برابر شده و به ۱۰۷ میلیارد دلار رسید. کارشناسان معتقدند که تا سال ۲۰۲۳ صنعت دوره‌های آموزشی آنلاین به ارزشی بیش از ۲۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

اگر از دیدن این ارقام دهانتان از تعجب باز نماند پس حتما یک جای کار ایراد دارد. شما به عنوان یک کارآفرین باید بتوانید بوی این فرصت استثنائی را از پشت صفحه‌های کامپیوتر خود استشمام کنید. باید ته دلتان از هیجان و ذوق غنج رود و بگویید: «این یه فرصت عالیه». باید داستان کارآفرینانی مثل Bryan Harris را حتما بخوانید و در دلتان بگویید: «این داستان میتونه برای منم اتفاق بیفته».

صنعت دوره‌های آموزشی آنلاین در حال انفجار و رشد است اما در حال حاضر فقط به بخش اندکی از پتانسیل بی‌ نهایت این حوزه وارد شده‌ایم. مشکل اینجاست که بسیاری از کارآفرینان باهوش و صاحبان کسب و کار پس از تشخیص فرصت‌های موجود در این حوزه، وارد آن می‌شود. در نتیجه سطح رقابت در حال رشد بوده و به زودی دیگر نمی‌توان مثل گذشته به آسانی به جایگاه بالایی در این حوزه دست یافت. اما این امر را می‌توان از سوی دیگر یک اتفاق خوب دانست چون رقابت باعث بهتر شدن کیفیت‌ می‌شود اما این بدان معنا نیست که حالا دیگر مجبورید سخت‌تر کار کنید تا در فروش دوره‌های آموزشی آنلاین موفق شوید.

روزهایی که هر کسی می‌توانست یک دوره آموزشی آنلاین آپلود کند، از جلوه‌های تصویری هوشمندانه استفاده کرده و در عرض یک هفته هزاران دلار به جیب بزند گذشت. امروزه، فقط دو راه برای رسیدن به موفقیت در فروش دوره‌های آنلاین وجود دارد. یا باید یک ایده‌ی منحصر به فرد داشته باشید که در حال حاضر در مارکت وجود نداشته باشد و یا شخصیتی کاریزماتیک و جذاب که مردم را به سمتتان جذب کند. اگر هر دو را هم دارید که دیگر چه بهتر.

۱. ایده‌ای منحصر به فرد که در حال حاضر مشابه آن وجود ندارد

تمام وب‌سایت‌های محبوب و شناخته‌ شده‌ای که در زمینه دوره‌های آموزشی آنلاین فعال هستند مثل Udemy، Lynda یا Treehouse را بگردید تا متوجه شوید دوره‌های مشابه چندین و چند بار منتشر شده‌اند. می‌خواهید بدانید چگونه فالوئرهای بیشتری به اکانت‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی مختلف جذب کنید؟ می‌توانید از بین صدها دوره‌ی مختلفی که تقریبا محتوای مشابهی هم دارند یکی را انتخاب کنید. می‌خواهید بدانید چطور می‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید؟ صدها دوره‌ آموزشی آنلاین وجود دارد که همگی یک اصول را ارائه داده‌اند.

اگر دوره‌های آموزشی آنلاین خود را در بازارهای اشباع ارائه دهید فقط وقتتان را تلف کرده‌اید. آنچه واقعا نیاز دارید یک ایده‌ی کاملا منحصر به فرد است که هنوز به بازار عرضه نشده است. هر چقدر ایده‌تان اختصاصی‌تر باشد بهتر است. به جای دوره‌ای برای جذب فالوئر در شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید دوره‌ای برای اجرای رقابت‌های موفق در جذب بیشتر فالوئر اینستاگرام ایجاد کنید. یا به جای دوره‌ای در مورد نحوه‌ی گرفتن عکس‌های خوب می‌توانید دوره‌ای در مورد نحوه‌ی بهتر عکس گرفتن از محصولات برای فروش بیشتر کارهای دستی در وب‌سایتی مثل شیپور ایجاد کنید. فراموش نکنید، هر چه اختصاصی‌تر، بهتر.

۲. تکیه بر شخصیت کاریزماتیک و آهنربایی برای متمایز کردن دوره‌ها

راز دوم فروش موفق دوره‌های آموزشی آنلاین، داشتن یک شخصیت آهنربایی است. اگر شما دارای شخصیت جذابی هستید اصلا مهم نیست که محتوای دوره‌هایی که ارائه می‌دهید در رابط با موضوعات کلی باشند. آنها فقط برای اینکه از شما چیزی یاد بگیرند دوره‌هایتان را می‌خرند. شخصیت جذاب شما تبدیل به فاکتور تمایزبخش شما با دیگران می‌شود.

اگر یک ایده‌ی منحصر به فرد و یک شخصیت جذاب دارید، این گوی و این میدان. موفقیت شما حتمی است. می‌توانید صدها هزار دلار از فروش دوره‌های آموزشی آنلاین به دست‌ آورید. اما اگر هیچ‌کدام از اینها را ندارید، باید با واقعیت رو به رو شوید که برای موفقیت شانسی ندارید. سطح رقابت‌ها بسیار بالا است و اگر برنامه‌ای برای ورود خود به این حوزه نداشته باشید شکست خواهید خورد.

خبر خوش اینکه می‌توانید با دیدن اتفاقات و جریان‌های دنیا از دریچه‌ی چشم معلمان و دانش‌آموزان یا استاتید و دانشجویان، به ایده های خوبی دست یابید. هر بار فرصت خوبی را شناسایی کردید آن را به عنوان ایده‌ای برای یک دوره آموزشی آنلاین ببینید. می‌توانید با مطالعات روانشناسی و آموختن ویژگی های افراد کاریزماتیک، به تدریج خود را به یک شخصیت جذاب تبدیل کنید. در ایران هنوز بازار دوره‌های آموزشی آنلاین به قدرت کافی نرسیده است و همچنین به دلیل تحریم‌ها امکان خرید دوره‌ها از وب‌سایت‌های خارجی وجود ندارد. می‌توانید به راحتی در هر حیطه‌ای که تخصص دارید وارد شده و آموخته‌های خود را به شکل دوره‌های آنلاین در اختیار افراد قرار دهید.

 
نظراتتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *