کتاب آموزش برنامه نویسی Ext JS
برای اولین بار در ایران
Ext JS
در مورد Ext JS بیشتر بدانید
خرید کتاب
۱۱ دلیل برای استفاده از Twitter Bootstrap
دسته بندی ها :Html و Css
۱۰ مرداد ۱۳۹۳
841 بازدید

محبوبیت شبکه ی اجتماعی توییتر موجب شده است که توییتر از اقلیم شبکه های اجتماعی و کاربر محور گذر کرده و تبدیل به محلی برای برنامه نویسانی شود که پر انرژی و آماده برای کار با کد های سنگین بوده و می خواهند دنیا را با کد های خود بگردانند. فریم ورک بوت استرپ، آخرین ابداع موجود در عرصه ی طراحی و رابط کاربری می باشد که ایجاد UI برای وب سایت ها و اپلیکیشن ها را ساده تر، سریع تر و بهتر نموده است. اگر تا به حال از بوت استرپ استفاده نکرده اید، وقت آن رسیده است که نگاهی بر امکانات آن بیندازید. بوت استرپ فریم ورکی مملو از ابزارهای مختلف برای برنامه نویسان است. در زیر به ۱۱ مزیت مهم استفاده از فریم ورک Bootstrap می پردازیم:

۱- صرفه جویی در وقت

با بوت استرپ شما می توانید وقت زیادی را صرفه جویی کنید. کتابخانه ی بوت استرپ تکه کد های آماده ای را ارائه می دهد که می توانند به زیباتر پدیدار شدن وب سایت شما کمک کنند. برنامه نویس مجبور نیست وقت زیادی را برای کار بر روی کدها و نوشتن آنها صرف کند ،بلکه به راحتی کد مورد نظر خود را یافته و آن را در ساختار مورد نظر خود قرار می دهند. علاوه بر این، جنبه های طراحی نیز در نظر گرفته شده است زیرا CSS با LESS ساخته می شود.

۲- قابلیت سفارشی شدن

یکی از جنبه های عالی فریم ورک بوت استرپ این است که شما می توانید آن را به گونه ی دلخواه خود تغییر دهید. شما می توانید تمام فریم ورک را به دقت جستجو کرده و آنچه را که نیاز دارید نگه داشته و آنچه را که نیاز دارید حذف کنید. نکته ی اصلی بوت استرپ این است که به شما این امکان را می دهد که نیاز های خود را سنجیده و برنامه نویسی خود را بر طبق آن تغییر دهید. این دلیل اصلی این حقیقت است که بسیاری از برنامه نویسان احساس می کنند که برخی از ابزار های بوت استرپ کاملا بی کاربرد بوده اما برخی دیگر شدیدا به آن ابزار ها نیاز دارند.

۳- توجه به طراحی

اهمیت به Grid

ایجاد آرایش صفحات نیاز به یک grid مناسب دارد. استفاده از grid این پلتفرم اجباری نیست اما کار شما را بسیار ساده تر می سازد. فریم ورک بوت استرپ به صورت پیش فرض یک grid شانزده ستونی ارائه می دهد که عرض آن ۹۴۰ پیکسل می باشد. هر یک از ستون ها ۴۰ پیکسل عرض داشته و ۲۰ پیکسل اضافه هم برای فاصله ی بین دو ستون می باشد. ردیف ها و فاصله ی بین آنها را می توان در صورت نیاز تغییر داد. تعیین style به صورت خودکار بوده و برنامه نویس می تواند با drop کردن محتوا در HTML خود که بر روی آن کار می کند، این کار را انجام دهد. علاوه بر این، اگر نیاز به کار بر روی ستون ها و لانه بندی دارید، این بهترین grid می باشد که می تواند کار شما را انجام دهد.

LESS

در حقیقت LESS در محافل برنامه نویسی تبدیل به بحثی داغ شده است. با افزودن آن به پلتفرم بوت استرپ، شما می توانید از mixin های LESS و تغییرات CSS برای سفارشی سازی grid فریم ورک بوت استرپ استفاده کنید. این حقیقت که تغییرات هر بار پس از شیفت شدن یک متغییر به صورت خودکار اعمال می شود نیز تغییری نخواهد کرد. بوت استرپ از برخی از محبوب ترین امکانات CSS استفاده می کند و آن ها را به صورت واکنش یکسان در همه ی مرورگرها نشان می دهد.

جاوا اسکریپت

بوت استرپ مجهز به کتابخانه های جاوا اسکریپت می باشد فراتر از مباحث ساختاری و سبک های پایه می باشد. جاوا اسکریپت اغلب بخش جدا نشدنی یک طراحی وب است و برنامه نویسان مجبور به کنار هم قرار دادن تمام المان ها برای مشاهده ی فرم نهایی هستند. با بوت استرپ، برنامه نویس می تواند به راحتی پنجره ی مودال مربوط به alert ها، tooltipe ها، scrollspy، Popover، Button، Typehead و غیره را تغییر دهد. بهترین قسمت بوت استرپ این است که شما را قادر می سازد که از نوشتن کامل script بگذرید.

۴- انسجام

یکی از مهم ترین دلایلی که این مجموعه ی ابزار ایجاد شد این بود که توییتر شاهد ناهماهنگی های فراوانی بین برنامه نویسانی بود که با هم بر روی یک پروژه کار می کردند. این امر باعث بروز مشکلاتی در هر دو سمت برنامه نویس و کاربر نهایی می شد. به دلیل این که بوت استرپ با یک مجموعه ی هسته ای از کدهای برنامه نویسی کار می کند، نتایج آن در تمام پلتفرم ها یکسان است. شما یک نتیجه را در اینترنت اکسپلورر، کروم و فایر فاکس خواهید دید.

۵- به روز رسانی

jQuery UI را به عنوان یک مثال در نظر بگیرید: به روز رسانی ها دو بار در سال برای کاربران اعمال می شود. از سوی دیگر، بوت استرپ همواره در حال به روز رسانی بوده و بر اساس الگویی منظم و دائمی رو به بهبود و پیشرفت است. به محض این که برنامه نویسان وب با مشکلی مواجه می شوند، تیم بوت استرپ به دنبال حل ان مشکل هستند.

۶- یکپارچگی

اگر شما بر روی سایتی کار می کنید که هم اکنون بر روی اینترنت قرار دارد اما هنوز هم به دنبال رفع مشکلات آن هستید، بوت استرپ می تواند به شما کمک کند. برای مثال، اگر از style جدول استفاده می کنید، تمام کاری که باید انجام دهید این است که style های مورد نیاز خود را به دست آورده و آنها را در فایل CSS که با آن کار می کنید کپی کنید. بوت استرپ بلافاصله با style خود وارد عمل شده و تمام کاری که باید انجام دهید این است که فایلی که با آن کار می کنید را به توییتر الصاق کنید. یکپارچه سازی ساده، سریع و به آسانی انجام می شود و هنگامی که کار شما به اتمام رسید، می تواند طرح خود را با محتوای دلخواه خود پر کنید.

۷- پاسخگو بودن (Responsiveness)

بوت استرپ به صورت پاسخگو می باشد. اگر شما از لپ تاپ خود به آیپد و از آیپد به Mac شیفت کنید، هیچ نیازی به تغییر کار خود ندارید. بوت استرپ با سرعتی فوق العاده و کارایی فراوان، مطابق با پلتفرم های مختلف تغییر پیدا می کند.

۸-  سازگاری آتی

بوت استرپ مجهز به المان های فراوانی می باشد که طراحی های آینده را هم در نظر می گیرند. برای مثال، HTML5 و CSS مواردی هستند که در آینده بسیار گسترده و غول پیکر خواهند شد. از آنجایی که این فریم ورک طراحی و برنامه نویسی های آینده را هم ر نظر میگیرد، لذا قابلیت تبدیل شدن به مقیاسی برای برنامه نویسان در سال های آینده را دارد.

۹- رقابتی بودن

بوت استرپ در نوع خود بی نظیر نیست. این فریم ورک با JQuery UI و HTML5 Boilerplate رقابت کرده است اما رقیب واقعی آن Zurb Foundation می باشد. بوت استرپ ۲ دارای مجموعه ابزاری می باشد که Foundation نمی تواند با آن رقابت کند. پلاگین ها، تم ها، ویژگی های فراوان و کدهای ثالث در حال حاضر می توانند در بوت استرپ به کار روند که در حال حاضر در Foundation این امکان وجود ندارد.

۱۰- مستندات فراوان

مستندات بوت استرپ فراوان و شفاف است. مهم ترین نکته در مورد سایر پلتفرم های جدید این است که آنها فاقد مستندات مناسب هستند اما بوت استرپ به شما راه را درست نشان می دهد و شما مجبور نیستید که برای یادگیری هر قسمت با آن کلنجار بروید و اطلاعات فراوانی برای یادگیری هر قسمت در اختیار شما خواهد بود.

۱۱- مخصوص حرفه ای ها

شما نیاز به صرف وقت فراوان برای یادگیری استفاده از بوت استرپ ندارید زیرا تمام روش های ماژولی و معماری خوب را با هم و در کنار هم دارد. از منظر یک کارفرما، اگر بوت استرپ را در اختیار یک برنامه نویس قرار دهید، در مقایسه با HTML و CSS، دیگر نیازی به صرف وقت فراوان برای یادگیری آن نیست. بوت استرپ امکان ایجاد کارهای سریع و با کیفیت را در اختیار شما قرار می دهد که آن را برای تسهیل کارایی به انتخابی منحصر به فرد تبدیل می کند.

به یاد داشته باشید که برای کار با بوت استرپ نیاز به آشنایی با HTML و CSS دارید. مستندات مربوط به بوت استرپ به شما کمک می کنند که با موارد مختلفی نظیر Base CSS، JS Plugin و غیره آشنا شوید.
نظراتتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *