کتاب آموزش برنامه نویسی Ext JS
برای اولین بار در ایران
Ext JS
در مورد Ext JS بیشتر بدانید
خرید کتاب
۵ اشتباه رایج فریلنسرها و راه‌های اجتناب از آنها
دسته بندی ها :از دست ندهید
۱۲ مهر ۱۳۹۵
366 بازدید

اشتباه کردن در مسیر فریلنسر شدن بخشی از منحنی یادگیری است. هیچ‌کس یک شبه فریلنسر نمی‌شود و دستۀ جدیدی از مشتریان پول‌ساز را به یکباره نمی‌یابد و باز هیچ‌کس ۱۰۰۰۰ دلار در یک هفته به چنگ نمی‌آورد تا بقیۀ ماه را به خوشگذرانی در ساحل رویایی با شن‌های سفید بگذراند. زمانی که من تازه کارم را شروع کردم، اغلب کارها اشتباه پیش می‌رفت. نمی‌دانستم چقدر حق‌الزحمه بابت کارم بگیرم، چه زمان به رشد مستمر پروژه‌ام «نه» بگویم، و چگونه از چرخۀ مکرر اتفاقات بد و بدتر جلوگیری کنم. قطعاً برخی از مشتریانم را آزردم، بخشی از پولم را از دست دادم، زمان بسیاری را هدر دادم تا سرانجام درس‌های بسیاری را به شیوه‌ای سخت آموختم. چنانچه شما هم یک فریلنسر جدید هستید یا می‌خواهید به زودی یکی از آنها شوید، سعی کنید از این پنج اشتباه رایج دوری گزینید. در ادامه با ما همراه باشید.

۱- درآمد خود را به چشم سود نگاه نکنید

چنانچه کارمند باشید، این مزیت را دارید که ماهیانه چک حقوقی خود را دریافت کرده و بتوانید هرمقدار از درآمد خود را که دوست دارید خرج کنید. ولی وقتی رئیس خود هستید قضیه فرق می‌کند و این بدین‌معناست که درآمد ماهیانۀ ثابتی ندارید. علاوه بر این، باید هزینه‌های سربار ناخوشایندی همچون ثبت تجاری، مالیات، حسابداری، حق‌الزحمه پردازش پرداخت و دیگر هزینه‌های عملیاتی را نیز بپردازید. این هزینه‌ها ممکن است به سرعت رشد کرده و شما را ورشکست سازند.

برای اینکه بتوانید به خوبی از عهدۀ آن برآیید، بهتر است حداقل ۳۰ درصد از درآمد ماهیانۀ خود را برای مالیات و هزینه‌های عملیاتی مرتبط کنار بگذارید. همچنین می‌توانید حق‌الزحمه پردازش پرداخت را نیز به قیمت پروژۀ خود اضافه کنید. با این حال، ممکن است نخواهید برچسب «حق‌الزحمه پردازش پرداخت » روی آن بگذارید و از مشتری مستقیماً بخواهید که حق‌الزحمه‌ها را بپردازد. در غیر اینصورت مجبورید پولتان را با احتیاط بیشتری خرج کنید. در برخی اوقات صورت‌حساب‌ها به تعویق خواهند افتاد و به ماه بعد منتقل خواهند شد. لذا سعی کنید به جای حساب کردن روی درآمد ماه جاری، با سود حاصل از درآمد ماه قبل زندگی کنید.

۲ – اجازه دادن به مشتری برای تعیین قیمت

تصمیم‌گیری درخصوص قیمت یک پروژه در وهلۀ اول کار سختی به نظر می‌رسد. با این حال، به مشتریان اجازه ندهید تا در این خصوص از شما سوءاستفاده کنند. آیا هنگام استفاده از خدمات یک دندانپزشک، آرایشگر، یا لوله‌کش شما قیمت را تعیین می‌کنید؟ فکر نمی‌کنم چنین باشد. شما هم به عنوان یک فریلنسر به ارائۀ خدمات می‌پردازید. به مشتریانتان اجازه ندهید تا با ترفندهایی همچون «بودجۀ محدود»، یا قولِ دادن پروژه‌های بیشتر و یا تهدید به خرید از جای دیگر شما را فریب دهند.

به انجام تحقیقات پرداخته و از نرخ‌های ساعتی متوسط در صنعت خود آگاه شوید. علاوه بر این، دیگر فریلنسرها در زمینۀ کاری خود را جستجو کرده و از میزان دستمزد آنها آگاه شوید. آنگاه ارزش یگانۀ خود را که با قیمت شما متناسب است تعیین کنید. برای مثال، مشتری صرفاً یک صفحۀ وب‌سایت دریافت نمی‌کند بلکه یک طرح جذاب را دریافت می‌کند که می‌تواند فروش او را به میزان xxx درصد افزایش بخشد.

۳ – تفویض نکردن کارهای روتین

اموری همچون دفترداری، حسابداری، و مالیات می‌توانند شما را دیوانه کنند، مگر اینکه عاشق اعداد باشید. ساعات کسب درآمد خود را بدانها اختصاص ندهید. کار فریلنسری را همانند کسب‌وکارهای دیگر بدانید و خود را مدیرعامل بدانید، حتی اگر در عرشۀ این کشتی تنها باشید. کارهای روتینی همچون صدور صورتحساب، حسابداری، محاسبات مالیاتی، غلط‌گیری و مدیریت پروفایل شبکه‌های اجتماعی‌تان را تفویض یا خودکار کنید. سیستم‌های درست را به کارگرفته، زمان‌بندی کنید و به آنها بچسبید.

۴ – درگیر شدن در کارهای بسیاری که در هیچ‌یک زبردست نیستید

حالتی را تصور کنید که در آن ناامیدانه به دنبال یک شغل و پول می‌گردید. به همین دلیل، شروع به درخواست همزمان کارهای متعددی همچون طراحی لوگو، وردپرس، لیف‌لت و وب‌سایت تجارت الکترونیک می‌کنید. نتیجه یک پرتفولیوی پراکنده و نه چندان تأثیرگذار است که این حس را در مشتریان القا می‌کند که شما نمی‌توانید یک کار را عالی انجام دهید، بلکه قادرید کارهای مختلف را در حد متوسط انجام دهید. راه خروج از این مخمصه نیز آنست که حوزۀ کوچک خود را یافته و مالک آن باشید؛ زیرا افراد چندتخصصی هرگز به اندازۀ متخصصین درآمد کسب نمی‌کنند. زمانی که تنها در یک زمینه تخصص می‌یابید، تعیین کردن نرخ‌های گرانتر و جذب مشتریان برجسته نیز بسیار ساده‌تر می‌شود.

۵ – «پاسخ مثبت» به تمامی پروژه‌ها

آشتباه آخر به خاطر چندتخصصی بودن است. هر پیشنهادی که وارد صندوق ایمیل شما می‌شود ارزش پذیرفتن ندارد. «بله» گفتن به تمامی پروژه‌ها کمکی به رشد سریع‌تر کسب‌وکار شما نخواهد کرد. بلکه برعکس، برنامه کاری شما را آشفته کرده و شما ‌همواره و در آن واحد در حال انجام کارهای متعدد بسیار خواهید بود.

برای آنکه در مسیر باقی بمانید، هر پیشنهادی را که بر سر راهتان قرار می‌گیرد به دقت ارزیابی کنید. ببینید که آیا یک تعهد بلندمدت است یا یک پروژۀ یک‌بار مصرف؟ چقدر وقت شما را خواهد گرفت؟ چه احساسی راجع‌به مشتری دارید؟ آیا این پروژه با حوزۀ کاری شما همخوانی دارد و آیا متناسب پرتفولیوی شما خواهد بود؟ اگر فکر می‌کنید چندان مناسب شما نیست، آن را بدون پشیمانی رد کنید. این کار هم شما و هم مشتری را از سردرگمی‌های بسیاری نجات خواهد داد. هر چقدر به پروژه‌های نامناسب «نه» بگویید، زمان و انرژی خلاق بیشتری برای سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های هیجان‌انگیزتر و پرسودتر خواهید داشت.

منبع : www.skillema.ir
نظراتتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *