فریم ورک react js
اپلیکیشن های تک صفحه ای
فریم ورک react js
فریم ورک react js

فریم ورک جاوااسکریپت React JS یک فریم ورک open source و کاری از شرکت فیس بوک است. تفاوت های بنیادی بسیاری با سایر فریم ورک های جاوااسکریپت دارد که در زیر به توضیح آنها پرداخته ایم:

الف ) کامپوننت ها آینده ی وب هستند :

لغت Shadow DOM و فریم ورک هایی مانند polymer js جدیدا سر و صدای زیادی کرده اند. دلیلش هم مشخص است، این ابزارها از مفهوم کامپوننت بهره می گیرند و این یعنی شما می توانید قسمت های مختلف برنامه اتان را با مفاهیم قابل استفاده بسازید.

فریم ورک React JS این مفهوم را به سطح بالاتری تبدیل کرده است. البته react js از اصل تکنولوژی shadow dom استفاده نمی کند در عوض با بهره گیری از مفهوم آن به کاربر این قدرت را میدهد که کامپوننت هایی بسازد که بسیار منعطف، قابل ویرایش و دسترسی آسان را دارند.

ب ) React JS از آن چیزی که فکر می کنید، کارآمد تر است

سیستمی در React JS وجود دارد که باعث می شود عناصر DOM منحصر به فرد خودش را ایجاد می کند. این کار باعث می شود که performance برنامه بسیار بالاتر رود. همچنین با استفاده از ابزاری که در مورد ۵ معرفی شده می توانید این درخت DOM مجازی را trace کنید.

ج ) بر خلاف سایر کتابخانه های JS، کاملا برای SEO مناسب است

یکی از بزرگترین دغدغه های برنامه نویسان در هنگام راه اندازی پروژه های جاوااسکریپت، هماهنگی با موتورهای جستجو و SEO می باشد. اگرچه که راه هایی در این زمینه از طرف خود گوگل اعلام شده اما بازهم به اندازه ی وبسایت های معمولی نتیجه ی خوبی نمی گیرید.

دلیل این امر هم این است که React JS این قابلیت را دارد که در سمت سرور اجرا شود و صفحات HTML به صورت Render شده تحویل کلاینت شود.

د ) با React JS جاوااسکریپت را ساده تر بنویسید

کتابخانه ی React.js از یک گرامر خاص به اسم  JSX بهره می گیرد که این قابلیت را به شما می دهد که دستورات HTML و JavaScript را با یکدیگر تلفیق کنید.

البته شما مجبور نیستید که از این گرامر حتما استفاده کنید، می توانید تنها دستورات جاوااسکریپت را به کار بگیرید، اما پیشنهاد می شود آن را یکبار امتحان کنید و راحتی کار را حس کنید. جالب است بدانید که React JS آن قسمت های HTML را تبدیل به یک تابعی می کند که مقدار برگشتی اش یک JSXTransformer است.

ه ) امکانات حاشیه ای

هنگام کار با React.js حتما افزونه ی  React.js chrome extension را روی مرورگر کروم خود نصب کنید. این امکان را به شما می دهد که برنامه ی اتان را راحت تر debug کنید.

این ابزار امکانات زیادی دارد. یکی از قابلیت هایش این است که یک نمای کاملا گسترده از virtual dom به شما می دهد، درست همانند آن چیزی که در تب element مشاهده می کنید، اما با امکانات بالاتر.

و ) پشتیبانی پروژه دست افرادیست که facebook را ایجاد کرده اند

هر چند هم اکنون  React.jsیک فریم ورک open source است اما توسط افرادی به بازار عرضه شد که مهندسان فیس بوک بودند و تجربه ی بسیار بالایی در راه اندازی پروژه های حرفه ای داشتند.

جالب است بدانید که React JS در ابتدا برای استفاده ی داخلی در خود فیس بوک مورد استفاده قرار گرفت اما پس از مدتی که مهندسان متوجه شدند پروژه اشان به خوبی پیش می رود، تصمیم گرفتند آن را با دنیا به اشتراک بگذارند.

شاید هیجان انگیز باشد اگر متوجه شوید اینستاگرام هم با React JS نوشته شده است.

خوشحالم می شویم اگر نظراتتان را در قسمت کامنت ها برایمان بنویسید تا سایر دوستان هم بهره مند شوند و تجارب جدید را همگی کسب کنیم.

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فریم ورک جاوا اسکریپت angular js
جاوا اسکریپت
تفاوت AngularJS با KnockoutJS به صورت ساده

با پیشرفت HTML 5 و پدید آمدن چارچوب‌های مختلف JavaScript توسعه‌ی نرم افزار‌های تک صفحه ای تحت وب (Single Page Applications) محبوب شده است.
اخیرا مطالب خوبی در رابطه با AngularJS در وبسایت جاری منتشر شده است. KnockoutJS توسط Microsoft معرفی شد و در قالب پیشفرض پروژه‌های SPA قرار گرفت ، بنابراین احتمالا این سوال برای افرادی مطرح شده است که تفاوت بین KnockoutJS و AngularJS چیست ؟

برنامه نویس زبان جاوا اسکریپت javascript
جاوا اسکریپت
۱۵ کتابخانه جالب javascript و css

۱۵ کتابخانه جالب javascript و css در دنیای برنامه نویسی front end

freelancer
از دست ندهید
چطور به عنوان یک ادمین مراقب امنیت وب سایت خود باشیم

مدیران وب‌سایت‌ها، مخصوصا آنهایی که در کسب و کارهای کوچک یا سازمان‌هایی بدون نیروی تخصیص یافته به این بخش و متخصصان حوزه‌ آی تی اغلب از اصول اولیه مبحث امنیت چشم‌پوشی می‌کنند. این امر می‌تواند در عصر مدرن نه تنها از حیث حملات مستقیم هکری بلکه از نظر حملات اسکریپتی که در مقابل مجموعه‌ای از اهداف بی انتها و تصادفی رخ می‌دهد هم خطرناک باشد. اصلا مهم نیست که وب‌سایت شما تا چه حد کوچک و نسبتا بی اهمیت است، در هر صورت می‌تواند هدف حملات هکری باشد و چه شما فردی باشید که سایت را نوشته و یا فردی که آن را مدیریت می‌کند، احتمالا با این چند نکته اولیه در حوزه‌ی امنیت وب آشنا نباشید. در این مقاله به این نکات می‌پردازیم.