کتاب آموزش برنامه نویسی Ext JS
برای اولین بار در ایران
Ext JS
در مورد Ext JS بیشتر بدانید
خرید کتاب
 • whatshotبا فریم ورک Ext JS چه اپلیکیشن هایی می توان ساخت؟

  شرکت sencha فریم ورک Ext JS را ساخت و ارائه داد تا ایجاد وب اپلیکیشن هارا راحت تر, سریعتر و جذاب تر کند, شما با استفاده از امکانات فریم ورک Ext JS برنامه های قدرتمند تحت وب می توانید بسازید که هم از نظر ظاهر و هم از نظر مکانیزم کار شباهت بسیار زیادی به نرم افزار های سیستم عاملی دارند. Ext JS با داشتن کامپوننت های UI بسیار قوی و همچنین پشتیبانی از معماری هایی همچون MVC , MV و … ساخت هر گونه برنامه را در وب برای کاربران فراهم کرده است.خروجی فریم ورک Ext  JS با هیچ فریم ورک دیگری قابل مقایسه نیست.

 • whatshotتفاوت sencha با Ext JS چیست ؟

  به طور بسیارساده شرکت Sencha تولید کننده ی محصولی به اسم Ext JS است, جالب است بدانید که در ابتدا تنها یک تیم در حال ساخت فریم ورک Ext JS یا همان مخفف Extended JavaScript بودند که پس از پیشرفت و موفقیت این محصول, کار گسترش پیدا کرد و محصولات دیگری هم این شرکت تولید کرد و اسم مجموعه ی گروهشان را sencha گذاشتند که همان چای سبز ژاپنی است,در گذشته اسم وبسایت آنها هم www.extjs.com بود که هم اکنون به آدرس www.sencha.com ریدایرکت می شود.

 • whatshotآیا Ext JS فریم ورکی برای موبایل و تبلت هم دارد ؟

  به طور کلی شما در هنگام برنامه نویسی با فریم ورک Ext JS خیالتان از همه بابت راحت است, چرا که ده ها قدم از شما جلوتر فکر همه چیز را کرده است, شما با Ext JS برنامه ی خوبی ساخته اید, با همان گرامر و syntax می توانید از طریق فریم ورک sencha touch برنامه ای حرفه ای و قوی را برای دستگاه های touch پیاده کنید, جالب است بدانید یکی از هنرنمایی های سنچا ارائه ی محیطی است تحت عنوان sencha cmd که توسط آن می توانید یک workspace ایجاد کنید و plugin ها یا theme هارا به طور مشترک در یک پروژه بین sencha touch  و ExtJS مورد استفاده قرار دهید. به طور کل یکی از خصوصیات مهم فریم ورک های حرفه ای جاوا اسکریپت, ارائه ی ابزاری با همان گرامر برای دستگاه های لمسی است که جالب است بدانید در رده بندی بین فریم ورک های دستگاه های لمسی فریم ورک sencha touch قویترین محیط ساخت وب اپلیکیشن های لمسی شده است.

 • whatshotنمونه برنامه های ساخته شده توسط Ext JS را لینک بدهید؟

  لینک

 • whatshotآیا فریم ورک Ext JS محیط کد نویسی خاص خودش را دارد ؟

  بله, Sencha Architect 3 قویترین و سریعترین محیط تولید اپلیکیشن های html5 است, برای اولین بار در دنیا می توان اپلیکیشن های مدرن تحت وب را با درگ دراپ عناصر به محیط برنامه ساخت. درست مانند تجربه ای که از کار با ویژوال استودیو دارد, اما این بار در وب. خواهش میکنم این ویدئو را ببینید: ساخت یک اپلیکیشن با امکانات کامل شامل ارتباط با data base , نمایش رکوردها روی grid و … تنها در ۴ دقیقه

   

 • whatshotچه تعداد برنامه نویس در سطح دنیا به کد نویسی با Ext JS و یا محصولات سنچا مشغول می باشند؟

  حتی بدون دیدن آمار هم می توان فهمید که روزبه روز این جامعه گسترده تر و شلوغ تر میشود, آنچه که آمار خودوبسایت sencha نشان میدهد اینست که بیشتراز ۵ میلیون بار محصولاتش دانلود شده اند, بیشتر از ۲ میلیون نفر به برنامه نویسی با این فریم ورک می پردازند و در انجمن های برنامه نویسی سنچا بیشتر از ۵۰۰ هزارنفر به طور فعال در حال بحث و گفتگو هستند  و این نشان دهنده ی اعتماد کاربران به محصولات فوق العاده و منحصر به فرد این شرکت می باشد.

 • whatshotآیا وب اپلیکشن های ساخته شده توسط فریم ورک Ext JS روی تمام مرورگر ها اجرا می شوند؟

  اگر در بعضی متون گفتیم “در هنگام کار با Ext JS فقط ایده ها را پرورش دهید و سایر کارها را به Ext JS بسپارید” به این خاطر است که یکی دیگر از نکات قوت این فریم ورک قدرتمند اینست که برنامه ی ایجاد شده روی تمام مرورگر ها خروجی یکسانی دارد, همانطور که همه میدانیم یکی از دردسرهای ایجاد یک برنامه ی تحت وب اینست که برای تمام کاربران روی تمام پلت فرم ها و ورژن های مختلف یکسان باشد که بصورت عادی html کار تیم باید این کار را با صرف وقت انجام دهد.

  و اما فریم ورک Ext JS از ورژن +IE به بالا در تمام مرورگرها به طور یکسان اجرا می شود و به اصطلاح کاملا cross platform است.

  در مرورگرهای مدرن و حرفه ای از تمام قابلیت های Html5 استفاده می کند مثلا انیمیشن ها را به کمک CSS3 ایجاد می کند و در مرورگرهای قدیمی آن را به نوعی شبیه سازی میکند.

  فریم ورک Ext JS از مرورگرهایی با مشخصات زیر پشتیبانی می کند:

  Internet Explorer 6+

  Firefox 3.6+ (PC, Mac)

  Safari 4+

  Chrome 10+

  Opera 11+ (PC, Mac)

 • whatshotبا توجه به اینکه با فریم ورک هایی در سطح و کلاس Ext JS اپلیکیشن هایی تمام Ajax ساخته می شود, از نظر seoبرنامه با مشکل مواجه نمیشود؟

  میتوان با مثال تغییر #! به _escaped_fragmetn این موضوع را ثابت کرد

 • whatshotآیا یک داکیومنت جامع و کامل به جهت توضیح ریز توابع و سناریوی کار وجود دارد ؟

  اصولا در دنیای تکنولوژی (نه تنها در وب) وقتی دو محصول در یک کلاس با یکدیگر مقایسه میشوند به آن تست benchmark می گویند, که شامل تست های مختلف وزیادی می باشد. یکی از تست های benchmark بین فریم ورک ها (چه مربوط به وب و چه سیستم عاملی) این است که داکیومنت و راهنمای خوبی برای آن فریم ورک (که علمی است جدید) وجود داشته باشد و سازنده ی آن محصول آن را ارائه بدهد. خوشبختانه شرکت سنچا در آدرس docs.sencha.com به طور کامل به آموزش فریم ورک ها وابزارهای خودش پرداخته است همچنین فروم این وبسایت در ادرس sencha.com/forum با داشتن ۵۰۰ هزار عضو فعال جای هیچ نگرانی را برای کسی نذاشته است.

 • whatshotچه خصوصیات و ویژگی هایی باعث شده است فریم ورک Ext JS تا این حد برجسته تر از رقبایش باشد ؟

  برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است فریم ورک Ext JS را کامل بررسی کنید تا تفاوتش را احساس کنید اما به طور خلاصه می توان تفاوت هایش را در موارد زیر عنوان کرد:

  • داشتن یک IDE یا همان محیط توسعه ی قدرتمند

  • cross browser بودن و اینکه روی تمام مرورگر ها یکسان میکند

  • اخرین استاندارهای html5 را رعایت و حفظ می کند

  • کامپوننت های UI بسیار قوی و قابل تغییر دارد

  • توسعه ی آسان قسمت های مختلف بدلیل استفاده از مفهوم شی گرایی

  • محیط خط فرمانی sencha cmd که ساخت اپلیکیشن را بیش از پیش ساده نموده است

  • قابلیت Ext Direct که می توان با آن معماری mv کار کرد, با استفاده از امکان قادر خواهید بود از طریق جاوا اسکریپت توابع سمت سرور خودتان را فعال سازید

  • انواع کامپوننت های نمودار با قابلیت های حرفه ای

  • داکیومنت کامل و جامع و یک فروم ۵۰۰ هزار نفری

  • سیستم قالب بندی و تمپلت گذاری قوی با استاندارد SASS

  • و بسیاری موارد دیگ

 • whatshotبرای یادگیری من دوست دارم از طریق ویدئو شروع کنم,آیا برای من برنامه ایی وجود دارد؟

  برای یادگیری من دوست دارم از طریق ویدئو شروع کنم,آیا برای من برنامه ایی وجود دارد؟

 • whatshotایا برندهای بزرگ هم از مشتریان شرکت sencha هستند؟

  عموما یکی از تبلیغ های خوب و مفیدبرای فریم ورک ها و ابزارهای وبی استفاده ی سایر برندها از محصول آنهاست که این کار باعث افزایش اعتماد عمومی به محصول می شود.

  اگر بخواهیم به دنبال استفاده ی برندهای معتبر امروزی از سنچا باشیم به نام های بزرگی برمی خوریم که با افتخار از محصولات این شرکت استفاده کرده اند .برندهایی همچون:

   

  fujitsu , amazon.com, AIRBUS,US Army, Borland, SAP, Blackberry, at&t, IBM, canon, Sony ericsson, CNN, hitachi, microsoft,cisco, hp,…

  مشتریان سنچا و علی الخصوص Ext JS می باشند.

فصل اول : اصول پایه ای وب اپلیکیشن

در فصل اول و در ابتدای کتاب به تشریح کامل اصول ساخت وب اپلیکیشن های حرفه ای تحت وب می پردازیم و مفهوم موجودیت های framework, Html extender, library و … را به صورت کامل بررسی می کنیم.

فصل دوم : اصول شی گرایی در ExtJS

در فصل دوم این کتاب به بررسی اصول شی گرایی و نحوه ی کار سیستم کلاس بندی در Ext JS خواهیم پرداخت. کار با scope ها برای اجرای توابع، چگونگی استفاده از mixin ها و همچنین نحوه ی استفاده از component query جهت مدیریت انتخاب المان ها مورد بررسی کامل قرار می گیرد.

فصل سوم : کاربا DOM , مدیریت رویدادها و درخواست های Ajax

تغییر و مدیریت المان ها DOM، پیمایش چند سطحی پدر فرزند، استفاده از template های جزیی، ساخت انیمیشن های سفارشی، تجزیه و تحلیل تاریخ ها در برنامه ، بارگذاری داده ها با درخواست Ajax و همچنین رمزنگاری داده ها جهت ارسال از جمله مباحثی است که در این فصل به وضوح مورد بررسی قرار می گیرد.

فصل چهارم : لایه بندی در برنامه

آرایش و لایه بندی کامپوننت ها،ایجاد لایه بندی افقی و عمودی، ایجاد اپلیکیشن های تمام صفحه با border layout، لایه بندی های تاشو و به طور کلی هر آنچه که مربوط به لایه بندی در اپلیکیشن های Ext JS هست را در این فصل می توانید فرا بگیرید.

فصل پنجم : کامپوننت های اصلی UI در ExtJS

آموزش کار با انواع کامپوننت های UI شامل grid panel، tree panel، Tab panel و … را در این فصل به طور کامل فرا خواهید گرفت. همچنین نمایش داده های موجود در Data view از دیگر مباحث ارائه شده در این فصل می باشد.

فصل ششم : کار با فرم ها

بارگذاری، ثبت و ارزیابی فرم ها، اعتبار سنجی فیلدهای فرم با استفاده از خاصیت vType و هر آنچه که مربوط به کار با فرم ها در Ext JS است را در این فصل آموزش خواهید دید. ایجاد فرم ها با لایه بندی افقی، عمودی از دیگر مباحث ارائه شده در این فصل می باشد.

فصل هفتم : استفاده و تنظیم فیلدهای فرم

این فصل ادامه ی مباحث فصل گذشته است که در مورد کار با فرم ها در Ext JS است بود. در این فصل به صورت پیشرفته تر و جزیی تر به تنظیمات و رویدادهای موجود در فرم ها می پردازیم. کار با فیلد تاریخ و المان هایی مانند spinner field از دیگر مباحث ارائه شده در این فصل می باشد.

فصل هشتم : کار با Data package و داده ها

Data Package چیست، مدل سازی داده ها، پردازش داده های model قبل از بارگذاری، گروه بندی داده های یک store، مپ کردن فیلدها و مدیریت exception ها از مباحث ارائه شده در این فصل است.

فصل نهم : نمایش و ویرایش داده های ساختار

نمایش و ویرایش داده های ساختار یافته مانند آرایه ها، آبجکت ها و ارائه ی آنها در کامپوننت هایی مانند grid panel از مباحث این فصل می باشد. به روز کردن داده های جدول پس از عمل drag drop، گروه بندی داده ها در Grid و … را در این فصل خواهید آموخت.

بخش دهم : کار با Toolbar ,Menu و Buttons

توضیحات کار با Toolbar ,Menu و Buttons

 

 • توضیحات تکمیلی در بخش ۷ کتاب
 • توضیح یک مثال

 

بخش یازدهم : کار با نمودار ها و ابزارهای طراحی و انیمیشن

صحبت در مورد کار با نمودار ها و ابزارهای طراحی و انیمیشن

 

 • توضیحات تکمیلی در بخش ۷ کتاب
 • توضیح یک مثال

 

بخش دوازدهم : اعمال Theme و Style به اپلیکیشن

توضیحات در مورد اعمال Theme و Style به اپلیکیشن

 

 • توضیحات تکمیلی در بخش ۷ کتاب
 • توضیح یک مثال

 

 • whatshotاولین کتاب کامل فریم ورک Ext JS در سطح دنیا

  گزاف نیست این ادعا بشود که این کتاب کامل ترین کتاب با موضوع فریم ورک Ext JS است. در حین تولید این کتاب، مقالات و کتاب های بسیار دیگری در مورد فریم ورک Ext JS مورد بررسی قرار گرفتتند. در نهایت با توجه به استاندارد مشترک بین آنها ساختار آموزشی مناسبی جهت استفاده در این کتاب انتخاب شد. همچنین با توجه به تجربه ی نویسندگان در پروژه های گوناگون تجاری، این حس به وجود آمد که این کتابها با این ساختار در زمینه ی خود فریم ورک Ext JS کامل هستند، اما پاسخگوی نیازهای متنوع پروژه نیستند. لذا قسمت های مورد نظر لیست و مطالب مورد نظر توسط نویسندگان کتاب نوشته شد. منجمله بخش های منحصر به فرد این کتاب چگونگی SEO در اپلیکیشن های ExtJS، افزایش Performance در برنامه و … می باشد که در کتاب های دیگر بررسی نشده اند.

 • whatshotکتابی مفید جهت ورود به بازار کار

  می دانید که دوران مدرک گرایی به پایان رسیده است. شرکت های حرفه ای دیگر از کارمندان مدرک دانشگاهی نمی خواهند.بلکه به دنبال هنر و تخصص آنها می باشند. چرا که در نهایت این تخصص است که تبدیل به پول می شود. فریم ورک Ext JS جزو پر کاربردترین و پر استفاده ترین ابزارها در شرکت های حرفه ای می باشد چرا که بوسیله ی فریم ورک Ext JS می توان به طور کامل یک اپلیکیشن تحت وب حرفه ای ساخت. این کتاب با دستورالعمل های فراوان به طور کامل یک برنامه نویس را تبدیل به یک Developer سنچا می کند.

 • whatshotارسال رایگان به تمام نقاط کشور

  تولید یک کتاب امریست فرهنگی و تولید دانش می کند. هر چه کتاب های متنوع بیشتری در دسترس افراد جامعه باشد سطح بازدهی آن جامعه بیشتر می شود و متعاقبا ثروت بیشتری هم تولید می شود. یکی از اهداف نویسندگان این کتاب این بود که خوانندگان به راحتی آن را داشته باشند و بتوانند هر چه سریعتر کار خود را شروع کنند و وارد بازار کار شوند. لذا در جهت راحتی و صرفه جویی در وقت و هزینه های خوانندگان محترم، مفتخریم که اعلام کنیم به صورت رایگان به سرتاسر کشور ارسال می شود.

 • whatshotقیمت مناسب ، چاپ قوی

  با توجه به تعداد ۷۰۰ صفحه در این کتاب که شامل نمودارها، تصاویر و جدول می باشد و همچنین استفاده از کاغذ درجه ی یک و مرغوب محصول کشور کره ی جنوبی، لذا قیمت ۴۰ هزار تومان برای این کتاب که حاصل کار شبانه روزی چندین نفر از متخصصین در طول شش ماه اخیر می باشد، کاملا مقرون به صرفه است.

  همچنین جهت رعایت حال خوانندگان و متقاضیان محترم، این کتاب با پیک رایگان به سراسر کشور ارسال می شود تا بدون کوچکترین واسطه و صرف وقت به سرعت از مطالب کتاب استفاده کنند. در واقع خواننده هزینه ای برای دریافت کتاب پرداخت نمی کند و این هزینه به عهده ی ما می باشد.

 • whatshotجامع تر بودن نسبت به بقیه ی کتابها

  همه ما تجربه ی خواندن و استفاده کردن از کتابهای برنامه نویسی مختلفی را داریم. یک خصوصیت مشترک همه ی آنها که از نظر ما کمبود است، عدم پوشش دهی کامل پروژه ایست که با آن ابزار خاص تولید می شود. در واقع خواننده و برنامه نویس بعد از مطالعه ی کتاب با سوالهای گوناگونی روبه رو می شود.

  به عنوان مثال در این کتاب در فصل اول، تعریف وب اپلیکیشن و خصوصیت های مختلف آن به طور کامل ارائه شده است. یا در فصل آخر درمورد افزایش سرعت اپلیکیشن راه کارهایی ارائه شده است. همچنین می دانید که بصورت عادی موتورهای جستجو قادر به بررسی و ایندکس کردن اپلیکیشن های حرفه ای نیستند. ما در انتهای کتاب به بررسی این مشکل پرداخته و راه حل هایش را هم ارائه داده ایم. به طور کل سعی شده است که هر آنچه مربوط به فریم ورک Ext JS است در این کتاب مورد بحث قرار گیرد.