کتاب آموزش برنامه نویسی Ext JS
برای اولین بار در ایران
Ext JS
در مورد Ext JS بیشتر بدانید
خرید کتاب
 • whatshotبا فریم ورک Ext JS چه اپلیکیشن هایی می توان ساخت؟

  شرکت sencha فریم ورک Ext JS را ساخت و ارائه داد تا ایجاد وب اپلیکیشن هارا راحت تر, سریعتر و جذاب تر کند, شما با استفاده از امکانات فریم ورک Ext JS برنامه های قدرتمند تحت وب می توانید بسازید که هم از نظر ظاهر و هم از نظر مکانیزم کار شباهت بسیار زیادی به نرم افزار های سیستم عاملی دارند. Ext JS با داشتن کامپوننت های UI بسیار قوی و همچنین پشتیبانی از معماری هایی همچون MVC , MV و … ساخت هر گونه برنامه را در وب برای کاربران فراهم کرده است.خروجی فریم ورک Ext  JS با هیچ فریم ورک دیگری قابل مقایسه نیست.

 • whatshotتفاوت sencha با Ext JS چیست ؟

  به طور بسیارساده شرکت Sencha تولید کننده ی محصولی به اسم Ext JS است, جالب است بدانید که در ابتدا تنها یک تیم در حال ساخت فریم ورک Ext JS یا همان مخفف Extended JavaScript بودند که پس از پیشرفت و موفقیت این محصول, کار گسترش پیدا کرد و محصولات دیگری هم این شرکت تولید کرد و اسم مجموعه ی گروهشان را sencha گذاشتند که همان چای سبز ژاپنی است,در گذشته اسم وبسایت آنها هم www.extjs.com بود که هم اکنون به آدرس www.sencha.com ریدایرکت می شود.

 • whatshotآیا Ext JS فریم ورکی برای موبایل و تبلت هم دارد ؟

  به طور کلی شما در هنگام برنامه نویسی با فریم ورک Ext JS خیالتان از همه بابت راحت است, چرا که ده ها قدم از شما جلوتر فکر همه چیز را کرده است, شما با Ext JS برنامه ی خوبی ساخته اید, با همان گرامر و syntax می توانید از طریق فریم ورک sencha touch برنامه ای حرفه ای و قوی را برای دستگاه های touch پیاده کنید, جالب است بدانید یکی از هنرنمایی های سنچا ارائه ی محیطی است تحت عنوان sencha cmd که توسط آن می توانید یک workspace ایجاد کنید و plugin ها یا theme هارا به طور مشترک در یک پروژه بین sencha touch  و ExtJS مورد استفاده قرار دهید. به طور کل یکی از خصوصیات مهم فریم ورک های حرفه ای جاوا اسکریپت, ارائه ی ابزاری با همان گرامر برای دستگاه های لمسی است که جالب است بدانید در رده بندی بین فریم ورک های دستگاه های لمسی فریم ورک sencha touch قویترین محیط ساخت وب اپلیکیشن های لمسی شده است.

 • whatshotنمونه برنامه های ساخته شده توسط Ext JS را لینک بدهید؟

  لینک

 • whatshotآیا فریم ورک Ext JS محیط کد نویسی خاص خودش را دارد ؟

  بله, Sencha Architect 3 قویترین و سریعترین محیط تولید اپلیکیشن های html5 است, برای اولین بار در دنیا می توان اپلیکیشن های مدرن تحت وب را با درگ دراپ عناصر به محیط برنامه ساخت. درست مانند تجربه ای که از کار با ویژوال استودیو دارد, اما این بار در وب. خواهش میکنم این ویدئو را ببینید: ساخت یک اپلیکیشن با امکانات کامل شامل ارتباط با data base , نمایش رکوردها روی grid و … تنها در ۴ دقیقه

   

 • whatshotچه تعداد برنامه نویس در سطح دنیا به کد نویسی با Ext JS و یا محصولات سنچا مشغول می باشند؟

  حتی بدون دیدن آمار هم می توان فهمید که روزبه روز این جامعه گسترده تر و شلوغ تر میشود, آنچه که آمار خودوبسایت sencha نشان میدهد اینست که بیشتراز ۵ میلیون بار محصولاتش دانلود شده اند, بیشتر از ۲ میلیون نفر به برنامه نویسی با این فریم ورک می پردازند و در انجمن های برنامه نویسی سنچا بیشتر از ۵۰۰ هزارنفر به طور فعال در حال بحث و گفتگو هستند  و این نشان دهنده ی اعتماد کاربران به محصولات فوق العاده و منحصر به فرد این شرکت می باشد.

 • whatshotآیا وب اپلیکشن های ساخته شده توسط فریم ورک Ext JS روی تمام مرورگر ها اجرا می شوند؟

  اگر در بعضی متون گفتیم “در هنگام کار با Ext JS فقط ایده ها را پرورش دهید و سایر کارها را به Ext JS بسپارید” به این خاطر است که یکی دیگر از نکات قوت این فریم ورک قدرتمند اینست که برنامه ی ایجاد شده روی تمام مرورگر ها خروجی یکسانی دارد, همانطور که همه میدانیم یکی از دردسرهای ایجاد یک برنامه ی تحت وب اینست که برای تمام کاربران روی تمام پلت فرم ها و ورژن های مختلف یکسان باشد که بصورت عادی html کار تیم باید این کار را با صرف وقت انجام دهد.

  و اما فریم ورک Ext JS از ورژن +IE به بالا در تمام مرورگرها به طور یکسان اجرا می شود و به اصطلاح کاملا cross platform است.

  در مرورگرهای مدرن و حرفه ای از تمام قابلیت های Html5 استفاده می کند مثلا انیمیشن ها را به کمک CSS3 ایجاد می کند و در مرورگرهای قدیمی آن را به نوعی شبیه سازی میکند.

  فریم ورک Ext JS از مرورگرهایی با مشخصات زیر پشتیبانی می کند:

  Internet Explorer 6+

  Firefox 3.6+ (PC, Mac)

  Safari 4+

  Chrome 10+

  Opera 11+ (PC, Mac)

 • whatshotبا توجه به اینکه با فریم ورک هایی در سطح و کلاس Ext JS اپلیکیشن هایی تمام Ajax ساخته می شود, از نظر seoبرنامه با مشکل مواجه نمیشود؟

  میتوان با مثال تغییر #! به _escaped_fragmetn این موضوع را ثابت کرد

 • whatshotآیا یک داکیومنت جامع و کامل به جهت توضیح ریز توابع و سناریوی کار وجود دارد ؟

  اصولا در دنیای تکنولوژی (نه تنها در وب) وقتی دو محصول در یک کلاس با یکدیگر مقایسه میشوند به آن تست benchmark می گویند, که شامل تست های مختلف وزیادی می باشد. یکی از تست های benchmark بین فریم ورک ها (چه مربوط به وب و چه سیستم عاملی) این است که داکیومنت و راهنمای خوبی برای آن فریم ورک (که علمی است جدید) وجود داشته باشد و سازنده ی آن محصول آن را ارائه بدهد. خوشبختانه شرکت سنچا در آدرس docs.sencha.com به طور کامل به آموزش فریم ورک ها وابزارهای خودش پرداخته است همچنین فروم این وبسایت در ادرس sencha.com/forum با داشتن ۵۰۰ هزار عضو فعال جای هیچ نگرانی را برای کسی نذاشته است.

 • whatshotچه خصوصیات و ویژگی هایی باعث شده است فریم ورک Ext JS تا این حد برجسته تر از رقبایش باشد ؟

  برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است فریم ورک Ext JS را کامل بررسی کنید تا تفاوتش را احساس کنید اما به طور خلاصه می توان تفاوت هایش را در موارد زیر عنوان کرد:

  • داشتن یک IDE یا همان محیط توسعه ی قدرتمند

  • cross browser بودن و اینکه روی تمام مرورگر ها یکسان میکند

  • اخرین استاندارهای html5 را رعایت و حفظ می کند

  • کامپوننت های UI بسیار قوی و قابل تغییر دارد

  • توسعه ی آسان قسمت های مختلف بدلیل استفاده از مفهوم شی گرایی

  • محیط خط فرمانی sencha cmd که ساخت اپلیکیشن را بیش از پیش ساده نموده است

  • قابلیت Ext Direct که می توان با آن معماری mv کار کرد, با استفاده از امکان قادر خواهید بود از طریق جاوا اسکریپت توابع سمت سرور خودتان را فعال سازید

  • انواع کامپوننت های نمودار با قابلیت های حرفه ای

  • داکیومنت کامل و جامع و یک فروم ۵۰۰ هزار نفری

  • سیستم قالب بندی و تمپلت گذاری قوی با استاندارد SASS

  • و بسیاری موارد دیگ

 • whatshotبرای یادگیری من دوست دارم از طریق ویدئو شروع کنم,آیا برای من برنامه ایی وجود دارد؟

  برای یادگیری من دوست دارم از طریق ویدئو شروع کنم,آیا برای من برنامه ایی وجود دارد؟

 • whatshotایا برندهای بزرگ هم از مشتریان شرکت sencha هستند؟

  عموما یکی از تبلیغ های خوب و مفیدبرای فریم ورک ها و ابزارهای وبی استفاده ی سایر برندها از محصول آنهاست که این کار باعث افزایش اعتماد عمومی به محصول می شود.

  اگر بخواهیم به دنبال استفاده ی برندهای معتبر امروزی از سنچا باشیم به نام های بزرگی برمی خوریم که با افتخار از محصولات این شرکت استفاده کرده اند .برندهایی همچون:

   

  fujitsu , amazon.com, AIRBUS,US Army, Borland, SAP, Blackberry, at&t, IBM, canon, Sony ericsson, CNN, hitachi, microsoft,cisco, hp,…

  مشتریان سنچا و علی الخصوص Ext JS می باشند.

فریم ورک جاوا اسکریپت sencha Ext JS
نمودارهای حرفه ای

بسته ی کار با نمودار فریم ورک Ext JS برنامه نویس امکان می دهد که انواع مختلفی از نمودار ها شامل Bar, Line, Pie و … را در اپلیکیشن پیاده سازی کند. تمام این نمودار ها در انواع مختلف مرورگرها نمایش داده می شوند، شما نگران مبحث cross platform نباشید. پیاده سازی نمودار ها با استفاده از المان های SVG، VML و CANVAS صورت می گیرد. همچنین انواع این نمودار ها رویداد های لمسی مانند Pan، Zoom، Pinch و … را نیز مدیریت می کنند.

طراحی گرافیکی

بسته ی طراحی و نقاشی موجود در Ext JS به برنامه نویس این امکان را می دهد که اشکال گرافیکی و طرح های مورد نیاز را در اپلیکیشن رسم کنیم. عملیات رسم در سیستم Draw Package با استفاده از قدرت المان SVG انجام می پذیرد. از این رو می تواند خیالتان راحت باشد که performance برنامه در هنگام تولید انیمیشن بسیار بالاست.

بسته های داده

امکانات حرفه ای کار باداده یا همان data package به صورت کامل. با این امکانات شما قادر خواهید بود معماری هایی چون MVC و MVVM را در اپلیکیشن اتان به راحتی پیاده کنید. می توانید داده ها را ذخیره کنید، فیلتر کنید، یا در قالب های مختلفی به سمت سرور بفرستید. برای استفاده از این امکانات کلاس های مختلفی در Ext JS برای شما تعبیه شده است.

نمایش داده ها با Pivot Grid

 

انواع کامپوننت Grid به شما کمک بزرگی در مدیریت داده ها می کنند. Ext JS به شما کمک میکند تا با استفاده از grid panel داده های جدولی را به زیباترین شکل ممکن نمایش دهید. همچنین نوع pivot grid داده های اپلیکیشن شما را به بهترین شکل خلاصه سازی می کنند و نمایش می دهند.

اسکرول بی نهایت

سیستم اسکرول در انواع کامپوننت های Ext JS می توانند با مدیریت حافظه و سرعت باعث شوند تا عمل اسکرول در نهایت لذت در برنامه انجام شود. شما قادر خواهید بود در سیستم اسکرول Page تعریف کنید. میزان cache برای نگه داری داده ها را مشخص کنید، سرعت لغزش را تعیین کنید. سیستم اسکرول در تمام کامپوننت های مورد نیاز وجود دارد.

ویرایش لحظه ای

انواع کامپوننت های مختلف Ext JS این قابلیت را دارند که بصورت UI و لحظه ای امکان ویرایش را فراهم کنند. زیباترین و جذاب ترین این کامپونت ها، قابلیت Row Editor در Grid panel است. البته به طور پیش فرض این امکان برای Grid panel فعال نیست و شما باید پلاگین مربوطه را در اپلیکیشن اتان فعال سازی کنید.

مدیریت DOM

شاید باورتان نشود، فریم ورک Ext JS برای هر مرورگر نوع خاصی از عناصر Html را در نظر می گیرد و با توجه به نوع مرورگر بهترین و سریعترین رندر را برایتان فراهم می سازد. قطعا می دانید که یکی از سخت ترین قسمت های ساخت برنامه فراهم کردن cross browser برای اپلیکیشن است. علی الخصوص اینکه قصد داشته باشید اپلیکیشن را با مرورگر IE هم هماهنگ کنید. فریم ورک Ext JS به صورت خودکار تمام این مراحل را برایتان انجام می دهد.

Theme های خوب برای برنامه

فریم ورک Ext JS به صورت پیش فرض به همراه تم های مختلفی عرضه می شود. بنابراین هیچوقت برنامه های شما ظاهر تکراری پیدا نخواهند کرد. سیستم Ext JS بر اساس منطق SASS ارائه شده است. لذا شما می توانید انواع تم های متنوع را برای اپلیکیشن هایتان ایجاد کنید. همچنین از طریق Sencha Architect شما می توانید به صورت Visual تم دلخواهتان را طراحی و بسازید.

کلاس بندی پیشرفته

از برنامه نویسی کاملا شی گرا در Ext JS لذت ببرید. همانطور که میدانید در جاوااسکرپیت نسخه ی فعلی (۵) امکان تعریف کلاس وجود ندارد. در فریم ورک Ext JS هر سیستمی به صورت کلاس تعریف شده است تا کمبود این امکان برای برنامه نویس حس نشود. در Ext JS برای هر عملی یک کلاس بزرگ وجود دارد. مثلا برای مدیریت Z-Index کلاسی با عنوان Z-Index manager وجود دارد.

لایه بندی

 

چیدمان المان ها در Ext JS بسیار راحت است. تصور کنید که هر مدل اپلیکیشنی را می توان با سیستم لایه بندی Ext JS پیاده سازی کرد. جالب است بدانید که به طور خودکار المان ها و container های موجود در برنامه Responsive ساخته می شوند. همچنین شما خیالتان راحت باشد که در تمام مرورگر ها لایه بندی اتان درست کار می کند.

ساخت Form

در فریم ورک Ext JS قادر خواهید بود انواع فرم را با لایه بندی های مختلفی همچون افقی، عمودی، چند خطه، ستونی و … را به سرعت ایجاد کنید. Ext JS به طور پیش فرض از عناصر استاندارد Html5 برای این کار استفاده می کند. همچنین تعدادی گزینه های دیگر را برای تنظیمات بیشتر در اختیار کاربر قرار می دهد. در فرم های Ext JS می توانید به راحتی Validation های پیشرفته قرار دهید.

Sandboxing

به راحتی نسخه های مختلفی از Ext JS را در کنار یکدیگر اجرا کنید. برخی اپلیکیشن های تجاری وجود دارند که بنا به دلایلی نیاز پیدا می کنند تا هر قسمت برنامه را با هسته ی یک نسخه ی خاصی از Ext JS اجرا کنند. در این هنگام شما خیالتان راحت باشد. فریم ورک Ext JS خودش ساز و کارهایی را که نیاز دارید برایتان فراهم می کند.

 • whatshotSencha Ext JS چیست؟

  Sencha Ext JS فریم ورک پیشرو در زمینه ی تولید وب اپلیکیشن های طراز اول می باشد. بابیش از ۱۰۰ مثال,۱۰۰۰ API , صدها کامپوننت,داکیومنت و راهنمای کامل و قالب های از پیش ساخته.Ext JS در واقع ابزارهای لازم و ضروری برای ساخت اپلیکیشن های شبیه به نرم افزارهای تحت سیستم عامل را فراهم میکند. همچنین Ext JS فراهم می کند Data Package  را که به برنامه نویسان امکان کار با معماری MVC را در اوب اپلیکیشنشان میدهد. ساخت و ایجاد نسل جدید از وب اپلیکیشن های قدرتمند تحت وب با استفاده از Ext JS هم اکنون امکان پذیر است.

   

 • whatshotModern App Framework

  نسخه ی جدید فریم ورک sencha Ext JS با فراهم آوردن ۳۵۰ API جدید, ۵۰ کلاس جدید و ۶۵ % داکیومنت سازی قویتر و جامع تر. امکانات حرفه ای موجود در فریم ورک sencha Ext JS مانند سیستم Data Package و infinite  scrolling   باعث پیدایش قویترین نسل اپلیکیشن های تحت وب شده است.

 • whatshotPlugin-free Charting

  Ext JS قوی ترین و پیشرفته ترین سیستم نمودار سازی در وب را در مقایسه با فریم ورک های جاوا اسکریپ  ارائه می دهد بدون اینکه بخواهد از کتابخانه یا کد خارجی دیگری استفاده کند و خروجی که ارائه می دهد روی تمام مرورگرها یکسان اجرا می شود بدون دغدغه در مورد هماهنگ سازی مرورگرهای مختلف. تکنیک های SVG و VML به بهترین شکل در خدمت توسعه دهندگان وب هستند.

 • whatshotMVC Application Architecture

  Ext JS یک راه کاملا جدید را بااستفاده از معماری MVC برای ساخت وب اپلیکیشن ها ارائه می دهد. جداسازی کامل بخش های کار با داده و منابع ذخیره سازی, view های سمت کاربر و بخش های کنترلی از یکدیگر. علاوه بر معماری داخلی اپلیکیشن, ابزارهای تیمی شرکت سنچا باعث شده است یک تیم کامل به توسعه ی یک وب اپلیکیشن غول پیکر بپردازد بدون اینکه نگرانی های تداخل کارها و کدها را داشته باشد.

 • whatshotCross Platform Browser Compatibility

  فریم ورک  sencha Ext JS به برنامه نویس این امکان را می دهد که با تولید تنها یک نسخه کد, خروجی یکسان و بدون مشکلی را روی تمام مرورگرها در تمام سیستم عامل ها داشته باشد. در مرورگرهای مدرن Ext JS از امکانات Html5 ودر مرورگرهای قدیمی از امکانات خودساخته جهت شبیه سازی و حفظ کیفیت استفاده می کند. برنامه نویس Ext JS بدون توجه به کمبودها و اختلافات مرورگرهای مختلف خروجی اپلیکیشن یکسانی را روی تمام مرورگرها تضمین می کند.

 • whatshotSencha Cmd

  محیط خط فزمانی sencha CMD یک ابزار فوق العاده جهت ساخت سریع چهارچوب اپلیکیشن تحت وب است. امکانات محیط sencha CMD در طی تولید اپلیکیشن بسیار زیاد است. می توانید معماری MVC مورد نیازتان را با یک دستور در خط فرمان sencha CMD بسازید.می توانید کد نوشته شده اتان را بعد ازاتمام فشرده یا minify کنید.می توانید برنامه نوشته شده در html را تبدیل به نرم افزار قابل نصب برای Android  و یا هر سیستم عامل دیگری تبدیل کنید و بسیاری قابلیت های ویژه که تنها با چند دستور می توانید از آنها استفاده کنید.