کتاب آموزش برنامه نویسی Ext JS
برای اولین بار در ایران
Ext JS
در مورد Ext JS بیشتر بدانید
خرید کتاب
با پیروی از چه استراتژی‌هایی می‌توان امنیت کسب‌وکارهای آنلاین را افزایش داد؟
دسته بندی ها :از دست ندهید , امنیت
۴ مهر ۱۳۹۷
213 بازدید

هر ساله، نزدیک به ۹.۱ میلیارد دلار از درآمد حاصل از فروش آنلاین وب‌سایت‌های مختلف کاسته می‌شود که تمام این ضرر و زیان‌ها به‌ خاطر این است که کاربران از انجام خرید‌های آنلاین هراس دارند و آنچه باعث می‌شود کاربران دست از خرید اینترنتی بکشند چیزی نیست جز ترس از به سرقت رفتن اطلاعات شخصی و مالی آن‌ها توسط صفحه‌های تقلبی.

هر ساله کمپانی‌های بزرگ و کوچک زیادی مورد حملات سایبری قرار می‌گیرند و اطلاعات آن‌ها به سرقت می‌رود و آمار مرتبط با ایالات متحدهٔ آمریکا حاکی از افزایش سرقت اطلاعات در این کشور است به‌ طوری‌ که از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۴، سرقت اطلاعات در سال از ۴۴۷ مورد به ۷۸۳ عدد افزایش پیدا کرد و نیاز به توضیح نیست که این آمار سیر صعودی خواهد داشت. با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌ها از حفره‌های امنیتی گسترده‌ای که باعث از دست دادن مشتریان آن‌ها می‌شود رنج می‌برند، این نیاز احساس می‌گردد تا شرکت‌هایی که درآمدزایی آن‌ها منوط به حضور آنلاین است به یک رویکرد جامع برای حفاظت از داده‌ها خود دست یابند.

امنیت را به بخشی لاینفک از سیستم خود مبدل سازید
اپلیکیشن‌ها باید چرخه‌ای به‌ نام SDLC که مخفف واژگان Software Development Life Cycle (چرخهٔ حیات توسعهٔ نرم‌افزار) است را طی کنند که این چرخه شامل مراحل طراحی، کدنویسی و توسعه است. با این حال، یکی از عمده دلایل استفاده از چنین چرخه‌ای برای طراحی یک نرم‌افزار، بررسی امنیت آن در هر مرحله از فرایند کدنویسی و توسعه است. همچنین چرخهٔ S-SDLC که مخفف واژگان Secure Software Development Life Cycle (چرخهٔ حیات ایمن توسعهٔ نرم‌افزار) است، شامل بررسی مسائل امنیتی اپلیکیشن در تک‌تک مراحل توسعهٔ نرم‌افزار است که برخلاف روش تست-دیباگ-تست، به بررسی باگ‌های امنیتی در مراحل ابتدایی توسعه می‌پردازد که در نهایت منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها در آینده می‌گردد.

به طور کلی، کسب‌وکارهای آنلاین می‌توانند چند گام سادهٔ زیر را دنبال کنند تا مطمئن شوند که اطلاعات حساس آن‌ها هرگز به‌ دست هکر‌ها نمی‌افتد و در مواقع بحرانی قابلیت ریکاوری دارند که عبارتند از:

داشتن تیم امنیتی شبانه‌روزی از روز اول راه‌اندازی کسب‌‌وکار
به‌ جای اینکه قبل از اجرای پروژه تنها یک بررسی امنیتی روتین داشته باشید، تیم توسعه باید از حضور یک کارشناس امنیت نرم‌افزار که می‌تواند تهدید‌های امنیتی در هر سطحی را درک کند و کار‌های لازم و ضروری امنیتی را در چرخهٔ توسعه قرار دهد، بهره‌مند گردد.

مانند یک هکر فکر کنید
برای شکست دادن یک هکر، باید مانند یک هکر فکر کنید و به همین دلیل است که تکنیک‌های مبارزه با هک و اقدامات ارزیابی امنیتی مانند Penetration Testing (تست نفوذ) بسیار حیاتی هستند. تست نفوذ یک حملهٔ شبیه‌سازی شده به یک سیستم کامپیوتری مشکوک به ضعف امنیتی است که در این تست سعی می‌شود با استفاده از ابزار‌های مختلف به بخش‌های مختلف و اطلاعات یک سیستم دست پیدا کرد. به عبارتی، در این تست اطلاعات موجود بررسی می‌شوند و سپس به‌ منظور دستیابی به اهداف مختلفی که مورد نظر است، اقدامات مختلفی انجام می‌شود.

تست نفود شامل ارزیابی امنیت فیزیکی سرور‌ها، سیستم‌ها و دیوایس‌های شبکه، بررسی آسیب‌پذیری در وب و برنامه‌های کلاینت کوچک و بزرگ برای مشخص کردن نقاط ضعف می‌شود و بسته به بزرگی هر پروژه‌ای، سازمان‌ها می‌توانند از میان تست‌های نفوذ به‌ اصطلاح White Box، Black Box و Gray Box یکی را انتخاب کنند.

برای تحلیل‌های امنیتی، زمان مشخصی را اختصاص دهید
همواره یکی از دغدغه‌های مدیران پروژه رسیدن به دِدلاین (ضرب‌العجل) پروژه است و همین عجله در به انجام رساندن پروژه می‌تواند تیم را در معرض ایجاد حفره‌های امنیتی قرار دهد. زمانی‌ که با پروژه‌هایی سروکار داریم که دِدلاین‌های زودهنگام دارند، لازم است که اقدامات امنیتی لازم را همواره مد نظر داشته باشیم و این در حالی است که هرچه حجم پروژه بزرگ‌تر گردد، پیچیدگی آن افزایش یافته و نیاز به رعایت مسائل امنیتی دوچندان می‌گردد.

کار روی بخش امنیتی، ارزشش را دارد
تیم‌های امنیتی معمولاً بودجهٔ خود را از جانب مدیران مافوق دریافت می‌کنند یا اینکه مدیران بالاتر برای خرید تجهیزات و نرم‌افزار‌های امنیتی برای آن‌ها بودجهٔ خاصی در نظر می‌گیرند. زمانی‌ که قصد دارید دست به چنین سرمایه‌گذاری‌هایی بزنید، باید به‌ خاطر داشته باشید که در صورتی می‌توانید ادعا کنید که از تمام پتانسیل سرمایه‌گذاری خود استفاده می‌کنید که تجهیزات امنیتی خریداری شده شبانه‌روزی کار کنند و فعال باشند. محدود کردن این بودجه‌ها، تنها به بخش امنیتی آسیب زده و باعث یک نتیجهٔ ناقص و ناخوشایند می‌شود.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. از دید شما با رعایت چه نکاتی می‌توان امنیت کسب‌وکارهای آنلاین را حفظ کرد؟
نظراتتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *