کتاب آموزش برنامه نویسی Ext JS
برای اولین بار در ایران
Ext JS
در مورد Ext JS بیشتر بدانید
خرید کتاب
Node JS چیست – قسمت دوم
۸ بهمن ۱۳۹۳
1505 بازدید

لطفا برای درک بهتر، قسمت اول این مقاله را از دست ندهید.

فریم ورک node JS

فریم ورک node JS

پلتفرم Node برای پشتیبانی از روش event-loop از یک مجموعه از کتابخانه های  nonblocking استفاده می کند. در واقع این ها رابط هایی به filesystem یا دیتابیس ها هستند که به روشی مبتنی بر event ها عمل می کنند. وقتی که درخواستی را به filesystem ارسال می کنید، به جای این که Node صبر کند تا هارد درایو جستجو کرده و فایل را بازیابی کند، رابط  nonblocking خیلی راحت Node را از دسترسی به آن فایل مطلع می کند که این روش مشابه با روشی است که مرورگر های وب به کد های شما در مورد رویداد onclick اطلاع می دهند. این مدل دسترسی به منابع کند را تسهیل می کند که برای برنامه نویسان جاوا اسکریپت بسیار جدید بوده و یادگیری آن برای هر کسی آسان است.

اگرچه که این قابلیت مختص Node نیست اما پشتیبانی از جاوا اسکریپت در سمت سرور نیز یک ویژگی قدرتمند است. صرف نظر از تمایل ما، محیط مرورگر انتخاب های محدودی از زبان های برنامه نویسی را در اختیار ما قرار می دهد. اگر بخواهیم که کد ما تقریبا در همه ی مرورگرها اجرا شود، مطمئنا، جاوا اسکریپت تنها انتخاب ما خواهد بود.

برای دستیابی به اشتراک گذاری کد بین سرور و مرورگر، ما باید از جاوا اسکریپت استفاده کنیم. به دلیل پیچیدگی روز افزون اپلیکیشن های سمت کلاینت که در مرورگر و با استفاده از زبان جاوا اسکریپت ایجاد می شوند (مثل Gmail)، هر چه کد های بیشتری را بین سرور و مرورگر به اشتراک بگذاریم، می توانیم هزینه ی تولید وب اپلیکیشن های با کیفیت را کاهش دهیم.

سازنده ی Node Js آقای Ryan Dahl

سازنده ی Node Js آقای Ryan Dahl

به دلیل این که در مرورگر ما باید به جاوا اسکریپت تکیه کنیم، داشتن محیطی در سمت سرور که از جاوا اسکریپت استفاده کند مانند دری است که به روی اشتراک گذاری کد باز شده است و مشابه آن را در هیچ زبان دیگری از سمت سرور مانند PHP، جاوا، Ruby یا پایتون نداریم. اگرچه پلتفرم های دیگری هم وجود دارند که از برنامه نویسی وب سرور ها با جاوا اسکریپت پشتیبانی کنند اما پلت فرم Node خیلی سریع تبدیل به پلتفرم برتر در این عرصه شد.

صرف نظر از این که چه چیزهایی را می توانید با فریم ورک Node بسازید، یکی از جنبه های بسیار کارامد آن این است که می توانید ماژول بسیاری را برایش بسازید. Node بسیار توسعه پذیر است و ماژول های فراوانی از زمان انتشار آن، توسط اعضای انجمن و ظرف مدت نسبتا کوتاهی ساخته شده است.

بسیاری از این ماژول ها محرک (driver) هایی هستند که به دیتابیس ها یا نرم افزار های دیگر مرتبط می شوند اما بسیاری از آنها نیز اپلیکیشن های نرم افزاری مفیدی نیز می باشند. آخرین دلیل برای ارزشمند دانستن Node، انجمن فعال و گسترده ی آن است. پروژه ی Node هنوز خیلی جوان است و ما به ندرت چنین محبوبیتی را برای یک پروژه ی نوظهور دیده ایم. هم تازه کاران و هم کارشناسان به هم پیوسته اند تا از Node استفاده کرده و همچنین به ارتقای آن کمک کنند که همین امر باعث شده است این انجمن تبدیل به محفلی لذت بخش و حامی شود که هم جایی برای اشتراک گذاری اطلاعات و هم دریافت مشاوره می باشد.
نظراتتان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *